• Odbierz prezent
Czy fotowoltaika to bańka, od której lepiej trzymać się z daleka? A może to czas na inwestycję w OZE?
fot. freepik.com

Praktycznie żadne z otaczających nas urządzeń nie mogłoby działać bez dostarczonej mu energii elektrycznej. Mowa o smartphonach, komputerach, telewizorach, a w przypadku niektórych z nas nawet samochodach. Jak jednak wiemy, kiedyś zasoby paliw kopalnych wyczerpią się, więc warto zainteresować się tematyką odnawialnych źródeł energii. Dziś więc pod lupę weźmiemy spółki, które działają w tej branży.

Dzień dobry, miło mi przywitać was w kolejnym odcinku z cyklu, w którym szukamy ciekawych spółek technologicznych,

którego partnerem jest eToro. Jak już na wstępie ustaliliśmy, chyba nie ma technologii, która na jakimś etapie swojego powstawania czy działania nie potrzebowałaby energii elektrycznej. Ta dziś pozyskiwana jest na różne sposoby, których część niestety opiera się na ograniczonych zasobach naszej planety. Warto więc poszukać alternatyw, które kryją się pod postacią odnawialnych źródeł energii. Przyjrzymy się więc spółkom, które na różne sposoby starają się wytwarzać i dostarczać zieloną energię do naszych gniazdek.

Według niektórych badań, globalny rynek energii odnawialnej wyceniany był w 2019 na okolice jednego biliona dolarów, a w 2026 wartość ta ma wynosić niecałe dwa biliony USD.
Mówimy tu o dość szerokiej działce, w którą wlicza się energia pozyskiwana ze słońca, wody, wiatru, czy wód geotermalnych. W 2020 prym wiodły tu oczywiście Chiny, które zdecydowanie wybijają się pod względem mocy zainstalowanej energii odnawialnej.

FXMAG akcje czy fotowoltaika to bańka, od której lepiej trzymać się z daleka? a może to czas na inwestycję w oze? first solar inc fslr.us spółki technologiczne, akcje, oze, odnawialne źródła energii, biodiesel, zielona energia, energia odnawialna, prąd, fotowoltaika, inwestycja w oze, inwestowanie w odnawialne źródła energii, columbus energy, first solar, renewable energy group, sunpower, w co inwestować, kiedy skończy się ropa, ile zostało węgla, jakie spółki wybrać, zielony prąd 1


Dziś jednak poszukamy spółek z branży OZE z całego świata – nie zabraknie również polskich akcentów. Nie ma chyba bowiem inwestora, który obracając spółkami na warszawskim parkiecie nie słyszałby o firmach z sektora fotowoltaiki. Nie oszukujmy się – jest to temat bardzo modny, przez niektórych nawet oceniany jako swego rodzaju bańka. Na pewno więc nie rzucajmy się na byle jaką spółkę tylko dlatego, że w swojej nazwie ma „Energy”, czy dlatego, że ogłosiła, że z produkcji słodyczy nagle przerzuci się na instalowanie paneli słonecznych. Każdy przypadek trzeba dogłębnie przeanalizować, a podjęcie ostatecznej decyzji o ulokowaniu kapitału powinno należeć tylko i wyłącznie do was.

SunPower Corporation

Przejdźmy więc do próby znalezienia ciekawych kandydatów do naszych portfeli. Naszą wycieczkę rozpocznijmy od Kalifornii – swoją siedzibę ma tam bowiem SunPower Corporation. Projektuje ona i wytwarza ogniwa fotowoltaiczne z krystalicznego krzemu, oraz panele słoneczne oparte na ogniwie wynalezionym na uniwersytecie w Stanford. Co ciekawe, w sześćdziesięciu sześciu procentach należy ona do koncernu Total, będącego trzecim pod względem wielkości europejskim przetwórcą ropy naftowej. Mimo, iż mogłoby się wydawać, że fotowoltaika to temat bardzo świeży, to jednak takie rozwiązania są na rynku od dobrych kilku lat. Omawiany właśnie SunPower powstał bowiem w 1985 roku. W 1997 zaś razem z NASA opracowali ogniwa słoneczne, które zasilały bezzałogowy statek powietrzny Pathfinder Plus, który wzniósł się na wysokość ponad 24 kilometrów.

Produkcja akcesoriów do statków kosmicznych to jednak ułamek działalności SunPowera. Ich podstawowym produktem są sześciocalowe monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne, pakowane w panele słoneczne, w skład w których wchodzi 60 takich ogniw. Co ciekawe, każdy z takich paneli produkuje aż do 345 watów, gdzie podobne panele o zbliżonych rozmiarach wytwarzają w okolicy 250 do 333 watów. Firma obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i duże biznesy, oraz instytucje państwowe. Operują na terenie praktycznie całych stanów zjednoczonych. Ich aktualna kapitalizacja to okolice 4 miliardów dolarów.

Renewable Energy Group

Firmą o nieco mniejszej, bo wynoszącej niecałe trzy miliardy dolarów kapitalizacji, ale również mogącą być ciekawą propozycją jest Renewable Energy Group. Ich akcjami, tak jak uprzednio omawianej spółki obracać możemy na NASDAQ. Firma ta trudni się produkcją biodiesla. W swoim posiadaniu ma 12 biorafinerii zlokalizowanych w USA i Europie. W 2019 spółka wyprodukowała prawie dwa miliardy litrów czystego paliwa. Poza biopaliwami wytwarza również inne chemiczne produkty wytwarzane z odnawialnych źródeł. Bazą do ich produkcji są odpady takie jak oleje roślinne z recyklingu, tłuszcze zwierzęce i metanol. Ponadto spółka zajmuje się również projektowaniem i rozbudowywaniem nowych biorafinerii. Od 2018 firma znajduje się na prestiżowej liście Fortune 1000.

First Solar Incorporated

Pozostając wciąż w Ameryce warto rozważyć również inwestycję w nieco większego, bo mającego kapitalizację na poziomie ponad ośmiu miliardów dolarów gracza – First Solar Incorporated. To spółka, która zajmuje się produkcją paneli słonecznych, oraz dostarczaniem elektrowni fotowoltaicznych na skalę przemysłową. Proponują oni również usługi dodatkowe w postaci finansowania, konserwacji, czy recyklingu paneli, które trzeba już z użytku wycofać. Firma działa od 1990 roku, a pod swoją obecną nazwą od 1999. Jej akcjami możemy obracać od 2006. Mimo, iż firma swoją siedzibę ma w USA, to działa również na naszym kontynencie. Ich farmy solarne spotkać możemy między innymi w Niemczech. Spółka chwali się również, że jest liderem w ilości środków reinwestowanych na rozwój technologii paneli słonecznych.

Columbus Energy

Pora na obiecywany polski akcent – nie można mówić o OZE, czy fotowoltaice bez wzmianki o chyba prawie każdemu znanym Columbus Energy, krakowskiej spółce o kapitalizacji w okolicach niecałych trzech miliardów złotych. Zajmuje się ona dostarczaniem kompleksowych usług z zakresu instalacji systemów OZE. Od 2020 obok instalacji fotowoltaicznych, spółka trudni się również sprzedażą i montażem magazynów energii oraz pomp ciepła. Jej akcjami możemy od 2016 obracać na New Connect. Firma oferuje również szereg innych usług i produktów związanych z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem zielonej energii. Dzięki współpracy z Nexity w ich ofercie pojawiły się również ładowarki do samochodów elektrycznych, połączone z panelami solarnymi i magazynami energii. Dzięki temu możemy powiedzieć, że nasz samochód zasilany jest praktycznie całkowicie ze słońca. 

Kiedy skończą się paliwa kopalniane Ziemi?

Ciężko o dokładne dane na temat tego ile jeszcze zostało nam węgla, ropy i gazu ziemnego. Pesymistyczni badacze prognozują, że już w 2060 pozbędziemy się wszystkich aktualnie dostępnych złóż paliw kopalnianych, jeśli będziemy wydobywali i konsumowali je w obecnym tempie. Inni z kolei wyliczają, że ropa skończy się za 53 lata, gaz ziemny rok później, a ostatni wagon węgla wyjedzie z kopalni za 110 lat. Któregokolwiek scenariusza byśmy się nie trzymali, gołym okiem widać, że sprawa jest poważna i traktować się ją powinno raczej pilnie. Stwarza to więc naturalną lukę, którą zapełnić mogą właśnie odnawialne źródła energii.

Szanse rynku

Już dziś osoby decydujące się na bardziej ekologiczne rozwiązania – czy to związane z instalacją fotowoltaiki, czy zakupem samochodu elektrycznego liczyć mogą na różnego rodzaju przywileje i upusty. Jeśli rzeczywiście będziemy chcieli przerzucić się na zieloną energię, może być to ważny argument w przekonaniu indywidualnych osób do poczynienia takich kroków. Jednakże w ujęciu globalnym ważniejsze będzie to, jakie kroki wykonają duże korporacje, czy całe państwa, wydające odpowiednie decyzje, dzięki którym zyska zarówno nasza planeta, jak i spółki działające w branży OZE.

Czy twoim zdaniem to już dobry moment na takie inwestycje? Czy może jeszcze czekasz na odpowiednią chwilę, by zająć pozycję? Daj znać w komentarzu!

Notowania: First Solar Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NASDAQ:FSLR/

Paweł Olszowik

Prowadzący cyklu "Najlepszy portfel emerytalny", zawodowo związany z mediami twórca internetowego wideo. Prywatnie inwestor indywidualny, miłośnik oszczędzania, motoryzacji i nowych technologii.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk