• Odbierz prezent
Czy FED zaszkodzi gospodarce USA w 2016?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak podwyżka FED wpłynęła na koszt kapitału w USA

- Czy zacieśnianie polityki pieniężnej może mieć długoterminowy negatywny wpływ dla gospodarki USA

Coraz częściej mamy do czynienia z opiniami, że dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej, które rozpoczęło się podniesieniem stóp procentowych w grudniu 2015 roku, może zaszkodzić gospodarce USA w 2016 roku. Taką opinię wyraził ostatnio Peter Boockvar, główny analityk rynkowy w Lindsey Group.

 

Według Boockvar'a podniesienie stóp procentowych przez FED 16 grudnia 2015 roku, po raz pierwszy od prawie dekady, to bardzo ważne wydarzenie, które już odcisnęło piętno na gospodarce. Ponadto uważa on, że FED musi zrobić jeszcze tylko kilka drobnych ruchów, aby osiągnąć efekty na większą skalę.

"Myślę, że natychmiastowym efektem jest podwyższenie kosztów kapitału dla korporacyjnej Ameryki. FED podniósł stopy o jedynie 25 punktów bazowych, ale spready dla wysokodochodowych obligacji (high-yield spreads) rozszerzyły się o około 250 punktów bazowych. Nawet stopień zwrotu z inwestycji zmienił się o ponad 100 punktów bazowych. Wzrost stopy procentowej o 25 punktów bazowych przełożył się na dużo wyższe wzrosty w kosztach kapitału dla wielu firm w USA". - skomentował Peter Boockvar w wywiadzie dla CNBC.

"Wszyscy mamy świadomość, że gospodarka amerykańska, to gospodarka napędzana kredytami, a więc znaczny wzrost kosztów kapitału obcego będzie miał duży wpływ, czy to na plany ekspansji, czy plany odkupu akcji." - dodaje Boockvar.

 

Nie wszyscy jednak podzielają pesymizm Petera Boockvar'a. Bill Smead, CEO w Smead Capital Management, mówi w wywiadzie dla CNBC: "Peter wykazuje zbyt wiele pesymizmu w postrzeganiu sytuacji. W Stanach Zjednoczonych jest 86 milionów ludzi pomiędzy 21 a 37 rokiem życia, którzy co prawda późno decydują się na małżeństwo i dzieci, ale w przeciągu najbliższych 5 do 10 lat będą robić wiele rzeczy, których wcześniej nie robili. To może łatwo zmienić strukturę naszej gospodarki."

Smead ponadto dodał, że: ”W przeciągu najbliższych pięciu lat możemy mieć boom mieszkaniowy", ze względu na to, że pokolenie wyżu demograficznego zaczęło etap stabilizacji życiowej. Powiedział też, że wyższe stopy procentowe raczej nie będą miały wpływu na decyzje o zakupie domu czy mieszkania, ponieważ konieczność ustatkowania się weźmie górę i ludzie kupią mieszkania nawet przy wysokich stopach procentowych.

 

Komitet kształtujący politykę FED ma się spotkać 26-27 stycznia, ale nie przewiduje się dalszego zaostrzania polityki monetarnej. Według narzędzia FedWatch Grupy CME, prawdopodobieństwo podwyżki stóp w przyszłym miesiącu jest mniejsze niż 15 procent.

 

Źródło informacji: CNBC


Anna Hałas

Absolwentka ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowana teorią finansów behawioralnych oraz sytuacją na rynku paliw kopalnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk