• Sklep
  • Odbierz prezent
Czy FED wycofa się z podwyżek stóp procentowych?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak Mike Moran widzi perspektywy polityki stóp procentowych FED w tym roku

- Czy wcześniej FED decydował się na tylko jednokrotną podwyżkę stóp procentowych

Mike Moran, główny ekonomista w Standard Chartered stwierdził, że pomimo tego, że FED postanowił wkroczyć na ścieżkę podwyżek stóp procentowych to w niedługim czasie prawdopodobnie będzie musiał z niej zawrócić.

 

Moran uważa, że jeszcze w tym roku FED będzie smuszony do obniżana stopy procentowej. W swojej prognozie może i nie jest osamotniony, ale jak wykazała ankieta przeprowadzona przez serwis CNBC, ze swoją opinią pozostaje w mniejszości.

Słowa Morana są zbieżne z opinią Raya Dalio. Założyciel największego na świecie funduszu hedgingowego powiedział w zeszłym tygodniu, że FED powinien stymulować rynki finansowe.

Według prognoz Standard Chartered, gdzie pracuje Moran, FED podniesie poziom stóp procentowych w marcu, jednak będzie to jedyna podwyżka. Dodatkowo pod koniec roku SC spodziewa się, że FED obetnie poziom stóp przez co na koniec roku znajdą się one na tym samym poziomie co obecnie.

 

"Patrząc na najbliższe 12 miesięcy widzę, że gospodarce USA brakuje momentum" - stwierdza Moran. "Warunki ekonomiczne, które są tłem dla tych zapowiadanych przez FED podwyżek, zwyczajnie nie będą dla nich odpowiednie do końca roku".

 

Wykres 1. Stopy procentowe FED za okres 1990-2016

FXMAG forex czy fed wycofa się z podwyżek stóp procentowych? 1

 

Analizując historyczny wykres stóp procentowych można stwierdzić, że szansę na scenariusz proponowany przez Mike'a Morana i Standard Chartered są nikłe. Biorąc pod uwagę dane od początku lat 90-tych tylko raz doszło do sytuacji, w której FED zdecydował się na jednokrotną podwyżkę stóp procentowych. Miało to miejsce w pierwszej połowie 1997 roku. Po dopiero po 1,5 roku zdecydowano się na obcięcie poziomu stóp.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk