• Odbierz prezent
Czy FED wprowadzi ujemne stopy procentowe w USA? Jak zachowa się kurs dolara? Poznajmy rynkowe opinie w sprawie możliwej decyzji FOMC

Dzisiaj o godzinie 20:00 wszystkie oczy inwestorów z całego świata będą zwrócone na decyzję FOMC. Federal Open Market Committee czyli Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku przedstawi decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Jakie są przewidywania w sprawie dzisiejszej decyzji?

Były prezes Banku Rezerw Federalnych w Minneapolis, Narayana Kocherlakota nie wyklucza obniżenia stóp procentowych w terytorium ujemne: „Przerażająco wysokie bezrobocie i potencjalnie szybkie zahamowanie inflacji są silnymi argumentami przemawiającymi na korzyść”. Dalej kontynuuje: „Fed powinien wprowadzić stopy procentowe co najmniej o ćwierć punktu procentowego poniżej zera”.

Zupełnie przeciwne komentarze mogliśmy usłyszeć z ust obecnego przewodniczącego Fed Jerome Powella, gdy w marcu mieliśmy do czynienia z obniżką do poziomu 0,25%: „Nie uważamy, aby ujemne stawki były odpowiednią odpowiedzią tutaj w Stanach Zjednoczonych”.

Kolejną osobą, która zabrała głos w tej sprawie jest Jeffrey Gundlach, miliarder zarządzający funduszem hedgingowym: „Jestem z pewnością w obozie osób, które uważają, że nie wyszliśmy jeszcze z lasu. Myślę, że ponowna obniżka stóp procentowych jest bardzo prawdopodobna”.

Nicholas Colas, założyciel DataTrek Research uważa, że rynek obligacji nie wydaje się poważnie podchodzić do dalszych obniżek stóp procentowych. Jego zdaniem rynek daje 0% szans na dalsze obniżki: „W USA nie występują ujemne stopy procentowe, ale fakt, iż kontrakty futures na fundusze oczekują, że krótkie stopy pozostaną bliskie zeru przez dwa lata, daje do myślenia, co ten rynek myśli o tempie wzrostu gospodarczego”.

Czy ujemne stopy procentowe to dobry pomysł?

Warto przyjrzeć się jak wygląda sytuacja państw, które zdecydowały się na taki krok. Ujemne stopy procentowe wprowadziły banki centralne Japonii, Danii oraz Szwecji. Według analityków rynkowych nie doprowadziło to do poprawy gospodarczej w tych krajach. Nie ma również gwarancji, że zastosowanie takiej taktyki pomogłoby w Stanach Zjednoczonych. Pewne jest natomiast, że taki krok odczytany byłby jako oznaka rezygnacji banku centralnego. Ujemne stopy procentowe są bowiem wizytówką chorej gospodarki. Nawet dodatnie stawki, ale oscylujące w okolicach zera są znakiem, że coś jest zepsute. Miliarder Leon Cooperman, stwierdził niedawno w wywiadzie: „Konsekwentnie niskie stopy procentowe wskazują na niespokojną gospodarkę i nie należy ich postrzegać pozytywnie”.

Część ekonomistów twierdzi, że Stany Zjednoczone powinny wyciągać wnioski z błędów innych gospodarek i ich nie powielać. Aby nie dopuścić do niebezpieczeństwa stworzenia „rynku zombie” podobnego jaki jest obecnie w Japonii, rezerwa Federalna powinna się powstrzymać nawet od chęci wspominania o ujemnych stopach procentowych podczas środowego spotkania FOMC.

Z drugiej jednak strony pojawiają się opinie podobne do artykułu Narayana Kocherlakota, który uważa, że ujemne stopy procentowe nie muszą mieć tak poważnego wpływu na rentowność banków, jak niektórzy sądzą. Nie jest to nowy pogląd na rynku. Podobny wydźwięk miał szczegółowy artykuł badawczy opublikowany w 2019 roku przez Rezerwę Federalną w San Francisco. Stwierdzono w nim, że: „Banki centralne muszą zachować ostrożność przy ustalaniu ujemnych stóp procentowych i muszą podjąć kroki w celu zminimalizowania ich negatywnego wpływu na zyski banków. Jednak szacunki w tej pracy dotyczące względnej skuteczności polityki pieniężnej na terytorium ujemnym są stosunkowo wysokie i wskazują, że wpływ na kapitał własny banków komercyjnych może być mniej szkodliwy niż wcześniej sądzono”.

Dobrze, że stopy procentowe obniżane są dopiero teraz

Zwracana jest uwaga na fakt, że Stany Zjednoczone w czasie dekady stabilności na świecie wypracowały sobie pewien zapas na czas kryzysu. Jako jedna z nielicznych gospodarek miała możliwość wykorzystania pocisków stymulacyjnych, które mogła wystrzelić, by przeciwdziałać kryzysowi wywołanemu pandemią koronawirusa. Podziękowania są kierowane do Jerome Powella oraz FOMC, które nie ugięły się naciskom stosowanym przez prezydenta Donalda Trumpa w czasie rynkowej hossy. Sytuacja byłaby znacznie gorsza gdyby stopy były obniżane w trakcie bumu gospodarczego, ponieważ teraz USA nie miałoby jak przeciwstawić się dramatycznemu pogorszeniu koniunktury. Obecnie, gdy mamy do czynienia z niewyobrażalną skalą zwolnień pracowników, a PKB notuje ogromny spadek, przedstawiciele Fed miali możliwość reakcji poprzez obniżenie stóp procentowych. Przypomnijmy, że jeszcze na początku roku wynosiły one w Stanach Zjednoczonych 1,75%. Następnie Fed zdecydował się na dwie obniżki do poziomu: 1,25% (3 marca) oraz 0,25% (15 marca). Czy stopy procentowe zejdą do wartości ujemnych, dowiemy się dzisiaj o godzinie 20:00.

Jak zachowa się kurs dolara?

Bardzo ciekawym tematem będzie reakcja inwestorów, którą zobaczymy poprzez kurs dolara. Bardzo ciężko jest ją obecnie przewidzieć ze względu na wiele niewiadomych. Po pierwsze nie znamy decyzji, a dodatkowo wchodzimy już pomału na kruchy lód, dlatego coraz ciężej oszacować reakcję uczestników rynku. Przyjrzymy się dwóm wariantom podejścia do decyzji Fed przez inwestorów:

Wariant 1:

Obniżka stóp procentowych świadczyłaby o bardzo złej ocenie sytuacji amerykańskiej gospodarki. Ten argument powinien spychać kurs dolara w dół. Jednocześnie pamiętajmy, że waluta ta jest uważana za safe haven. Z tego powodu może się pojawić na rynku risk off czyli ucieczka do bezpiecznych aktywów, a to z kolei podnosiłoby kurs dolara.

Wariant 2:

Polega on na odmiennej interpretacji sytuacji. Coś na zasadzie „im gorzej tym lepiej”. W przypadku obniżenia stóp procentowych wzrasta prawdopodobieństwo kolejnego pakietu stymulacyjnego (kurs dolara spada), brak obniżki to spadek prawdopodobieństwa kolejnego dodruku (kurs dolara rośnie).

Niezależenie od tego jak wyglądać będzie dzisiejsza decyzja Fedu to na parach walutowych z amerykańskim dolarem powinna pojawić się większa zmienność

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk