• Odbierz prezent
Czy Fed otrzymał odpowiednie wsparcie od rządu USA?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Jeszcze kilka miesięcy temu przedstawiciele Rezerwy Federalnej w swoich wystąpieniach jednogłośnie zwracali uwagę na to, że kolejne wsparcie dla gospodarki powinno pojawić się od rządu USA. Być może ich prośby zostały spełnione, ponieważ ogłoszony ostatni pakiet pomocowy będzie trzykrotnie większy od unijnego funduszu naprawczego. Pieniądze w USA zostaną od razu wydane, podczas gdy pieniądze z unijnego funduszu będą wydatkowane w ciągu najbliższych 7 lat. Banki inwestycyjne są zgodne w kwestii wpływu pakietu pomocowego na ryzykowne aktywa- będzie to pozytywny czynnik.

Od początku roku dużo mówi się o szybszym ożywieniu gospodarczym w USA od reszty świata, a co jeżeli ożywienie nie pojawi się w pierwszym półroczu 2021 roku? Wczoraj Janet Yellen dogłębnie zapowiedziała dalsze poczynania administracji Joe Bidena. Oznajmiła, że „przy niskich stopach procentowych pieniądze powinno wydawać się teraz, a później martwić się deficytami”. Była szefowa Fed uważa, że „Stany Zjednoczone ryzykują dłuższą bardziej bolesną recesją, jeśli nie zaczną wprowadzać większych wydatków rządowych, a najmądrzejszą rzeczą jaką możemy zrobić jest działanie na większą skalę”. Uważa również, że „na dłuższą metę korzyści znacznie przewyższą koszty”. Ciekawy jestem co Yellen powiedziałaby na wpływ długu w dłuższym terminie.

Czy przytoczyłaby słynną odpowiedź Keynesa i powiedziałaby „że w długim okresie wszyscy będziemy już martwi”?  Yellen odniosła się również do kursu dolara i stwierdziła, że administracja Bidena nie będzie się odnosiła do aprecjacji amerykańskiej waluty, co jest zupełnym przeciwieństwem podejścia Donalda Trumpa, który wielokrotnie interweniował słownie i narzekał na siłę dolara. Janet Yellen w swojej wypowiedzi dała wyraźny sygnał to tego, że jeżeli zajdzie taka potrzeba to w USA będą uruchamiane kolejne pakiety pomocowe.

Wypowiedź Yellen prawdopodobnie zaspokoiła potrzeby przedstawicieli Fed, dlatego też rynki będą skupiały się na podobnych sygnałach od nowego prezydenta USA. Jeżeli jednak Fed nie zauważy satysfakcjonującego ożywienia w inflacji, wzrośnie gospodarczym oraz spadku bezrobocia to prawdopodobnie szybko wprowadzi akomodacyjną politykę monetarną. Oczekiwania inflacyjne cały czas rosną, ale jeżeli gospodarka USA nadal będzie w trybie „lockdownu” to Amerykanie mogą nie wydać wystarczającej ilości pieniędzy, aby wywołać szybszy obieg pieniądza w gospodarce (jest to jeden z kluczowych elementów do wywołania inflacji).

Czy Fed otrzymał odpowiednie wsparcie od rządu USA?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1

Luźna polityka monetarna i fiskalna może nie wywołać upragnionego wzrostu gospodarczego, a będzie to zwyczajny powrót ludzi do pracy i własnych biznesów. 

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk