• Odbierz prezent
Czy Fed doleje paliwa do wzrostów? Decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej najważniejszym wydarzeniem końca tego roku
Z artykułu dowiesz się:

  • jak decyzja FOMC może wpłynąć na rynki,
  • o sytuacji na kursie CD Projekt,
  • o bieżącej sytuacji na giełdach. 

Pomimo mieszanej sesji azjatyckiej sytuacja na rynkach jest dzisiaj całkiem pozytywna. Rynki nie wydają się bardzo bać tego, że coraz większa liczba krajów wprowadza bardzo restrykcyjne działania związane z koronawirusem. Obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń tego tygodnia oraz w zasadzie końcówki roku jest jutrzejsza decyzja Fed. Czy amerykańscy bankierzy dodadzą nowego paliwa do wzrostów? Czy jednak doprowadzą do zawiązania kolejnej mniejszej lub większej korekty na rynkach, pomimo rozpoczętych szczepień oraz wciąż możliwego Rajdu Św. Mikołaja.

Decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej jest najważniejszym wydarzeniem końca tego roku. Z drugiej strony wciąż mamy niepewność dotyczącą Brexitu, choć koniec końców w tym wypadku wszystko powinno skończyć się pozytywnie. Na razie jednak brak jest przełomu w tej sprawie. Wracając jednak do Fedu, oczekiwania wskazują, że bank centralny USA zdecyduje się na dodatkowe luzowanie w postaci zwiększonego programu QE. Jak wobec tego zwiększy „nielimitowany” program? Może to zrobić poprzez zwiększenia tempa skupów, zwiększenie spektrum instrumentów, które skupuje lub skupić się na kontrolowaniu krzywej rentowności.

W tym wypadku takie działanie raczej zostało wykluczone w ostatnich miesiącach, ale wciąż jednak pozostaje względnie silnym dostępnym narzędziem, które pobudziłoby rynek do większego apetytu na ryzyko. Z pewnością Fed będzie chciał w jakiś sposób działać, biorąc pod uwagę ostatnie dosyć mieszane dane z rynku pracy, które pokazały wzrost ilości wstępnych bezrobotnych. Pomimo tego, że szczepienia rozpoczęły się również w USA, zakończenie restrykcji wydaje się być jeszcze dosyć odległe, co będzie powodowało, że rynek będzie liczył na działania ze strony Fed, ale również na rychłe działania ze strony amerykańskiej administracji. Jeśli nie uda się nic zrobić jeszcze w tym roku, nieco łatwiej powinno być w roku przyszłym, wraz z zaprzysiężeniem Joe Bidena na prezydenta USA. Dzisiaj w trakcie sesji na GPW widać było dalsze odrabianie strat przez CD Projekt, który domknął wczorajszą lukę spadkową meldując się w okolicach 320 zł za akcje. Z drugiej strony coraz większa liczba instytucji zdecydowała się na zmianę swoich rekomendacji, pokazując niezadowolenie ze strony graczy gry Cyberpunk 2077, w szczególności w wersji na konsole.

Akcje spółki nieco straciły od szczytu we wspomnianych okolicach i w dużej mierze dalsze losy będą zależały od szybkości oraz skuteczności „łatek” do gry. Dzisiaj WIG20 rósł, tuż przed godziną 16:00 na poziomie 0,44%. DAX z kolei zyskiwał niemal 1%, natomiast na Wall Street wzrosty na indeksach wynosiły w okolicach 0,6-0,7%.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk