• Sklep
 • Odbierz prezent
Czy faktycznie posiadasz jakąś strategię?
Z artykułu dowiesz się:

- Czym powinna charakteryzować się strategia tradingowa

- Jak w prosty sposób doprecyzować własną strategię

- Dlaczego warto posługiwać się "check listą"

Czy posiadasz własną strategię? Większość osób zapewnie odpowie, że tak, bo przecież każde szkolenie mówi "bez strategii nie da się zarabiać na rynku". Jednak większość osób, które twierdzą, że posiadają strategię najczęściej albo jej nie ma, albo jej faktycznie nie stosuje.

 

Grasz w oparciu o strategię czy strategie?

Czy otwieranie pozycji raz na podstawie formacji klasycznych, raz formacji harmonicznych a raz formacji Price Action jest jakąkolwiek strategią? Oczywiście nie. To, że każda nasza pozycja otwarta jest w oparciu o jakiś "setup" wcale nie oznacza, że handlujemy w oparciu o strategię. Można ewentualnie powiedzieć, że gramy w oparciu o strategie. A co to oznacza, grać w oparciu o kilka strategii? Powiem tak: jeśli otwarłeś jedną pozycją w oparciu o strategię A, drugą w oparciu o strategię B, a trzecią w oparciu o strategię C to w rezultacuie posiadasz trzy pozycje nie otwarte w oparciu o żadną strategię.

Jak to? Istotą stosowania strategii jest wygenerowanie na tyle dużej ilości transakcji, by można było wykorzystać przewagę jaką daje ta strategia. Skuteczność strategii widoczna jest dopiero w dużej próbie danych. Można przyjąć, że 200 transakcji powinno dać nam obraz tego jak skuteczna jest strategia. Skoro więc korzystamy w tradingu z trzech różnych strategii to dla zweryfikowania skuteczności naszych zagrań będziemy potrzebowali wygenerować aż 600 transakcji i w międzyczasie nie wyzerować konta.

 

Czym właściwie jest strategia?

Strategia to w najprostszych słowach zestaw działań jakie zamierzamy podjąć w odpowiedzi na wystąpienie jakiegoś zdarzenia. Czyli - jeśli wystąpi zdarzenie A to wykonam działanie X, a jeśli wystąpi zdarzenie B to wykonam działanie Y.

Kluczowe jest tutaj to, by nasza strategia nie pozostawiała żadnych luk i wątpliwości. Strategia jako zestaw reguł powinna mówić nam jak mamy się zachować w każdej sytuacji. O ile zestaw zdarzeń jakie mogą wystąpić na rynkach jest nieograniczony, o tyle zestaw działań jakie możemy wykonać jest już łatwiejszy do określenia:

 • otwórz pozycję (długą lub krótką)
 • ustaw poziomy zleceń SL i TP,
 • przesuń poziom zlecenia SL lub TP,
 • zamknij pozycję (całość lub jej część),
 • nie podejmuj żadnego działania.

 

Jak już stwierdziłem - strategia powinna mówić nam jak mamy się zachować w każdej możliwej sytuacji. Wspomniałem również, że zbiór zdarzeń, jakie mogą wystąpić na rynku jest nieograniczony, dlatego nie jesteśmy w stanie do każdego kolejno przypisywać jedno działanie. Wystarczy jednak, że każdemu z pierwszych czterech wymienionych wyżej działań przypiszemy wszystkie możliwe zdarzenia, które będą z nimi związane i wszystkim pozostałym zdarzeniom przypiszemy działanie "nie podejmuj żadnego działania".

 

Zróbmy to na przykładzie:

 1. Otwieram pozycję, gdy na wykresie tworzy się Pin Bar wzrostowy (spadkowy) a na wskaźniku MACD tworzy się dywergencją z ceną.
 2. Ustawiam zlecenie SL 5 pipsów pod (nad) świecą Pin Bar i nie ustawiam zlecenia TP.
 3. Zamykam pozycję, gdy występuje sygnał przeciwstawny, lub pozycja zarobiła 5-ciokrotność początkowego zlecenia SL.
 4. Przesuwam zlecenie SL o jego początkową wielkość za każdym razem, gdy cena poruszy się o wielkość zlecenia SL w pożądanych przeze mnie kierunku (tzn., jeśli wielkość zlecenia SL to 20 pipsów to w przypadku odnotowaniu zysku 20 pipsów przesuwam zlecenie SL na poziom wejścia, jeśli pozycja zarabia 40 pipsów to SL zabezpiecza transakcje na poziomie +20 pipsów itd.).
 5. Nie podejmuję żadnych działań w innych przypadkach.

 

Jest to przykład bardzo prostej strategii, która, tak jak każda inna strategia, jest trudna do wykonania. Dlaczego? Bo przez jakiś czas może nie dawać żadnych sygnałów, a przecież "ja muszę grać". Bo czasem przesuniemy zlecenie SL "tak, żeby go przypadkiem nie złapało". Bo czasem przesuniemy zlecenie na break-even za wcześnie z obawy przed stratą. Bo nagle zobaczymy jakiś ciekawy ruch na wykresie i przyłączymy się z ręki "żeby nie stracić okazji". Bo znajdzie się jeszcze milion innych powodów.

Jeśli masz trudności z trzymaniem się strategii to nie oszukuj siebie, że jakąś masz. Weź kartkę i długopis, wypisz wszystkie elementy swojej strategii i przed zajęciem każdej pozycji postaw znaczek X przy każdej przesłance, która musi być spełniona, by otworzyć lub zmodyfikować pozycję. Na koniec miesiąca zrób sobie podsumowanie. Sprawdź ile takich "check list" zrobiłeś a ile razy otworzyłeś pozycję. Sprawdź ile razy podejmowałeś działanie dopiero w momencie, gdy wszystkie wymagane przesłanki były spełnione.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk