• Odbierz prezent
Czy dolar amerykański (USD) nadal będzie tracił, a metale (złoto/srebro) zaczną zyskiwać?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka
Z artykułu dowiesz się:

  • czy amerykańska waluta nadal będzie tracić na wartości, 
  • jak może kształtować się sytuacja metali szlechetnych. 

Minuty z ostatniego posiedzenia FOMC mogą sygnalizować przedłużenie programów luzowania ilościowego, dodatkowo Fed może zdecydować o skupie obligacji o dłuższym terminie zapadalności. Goldman Sachs obniżył prognozy dla PKB Stanów Zjednoczonych na czwarty kwartał 2020 roku oraz pierwszy w 2021 roku. Wspomniane czynniki powinny wspierać osłabienie dolara amerykańskiego- zgodnie z wcześniejszą rekomendacją banku. Rynek obecnie skupia się na wpływie polityki Bidena na dolara, po tym jak była szef Fed Janet Yellen została nominowana na przyszłego Sekretarza Skarbu. Dlatego też w najbliższych tygodniach warto zwrócić uwagę na wypowiedzi Yellen, które może mieć znaczący wpływ na wycenę dolara. Indeks dolara praktycznie od 12 listopada nie zanotował głębszej korekty wzrostowej. Jeżeli tendencja spadkowa nadal miałaby się utrzymać, to kolejnym celem może być 90.90 lub 90.00. Dolar może ponownie zyskiwać w momencie, gdy na giełdach pojawi się realizacja zysków lub niespodziewanie pojawi się negatywny czynnik fundamentalny.

Czy dolar nadal będzie tracił, a metale zaczną zyskiwać?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1

Srebro

Podaż srebra w 2020 roku została znacząco ograniczona. Globalny trend dotyczący zielonej energii powinien nadal wspierać popyt na surowiec. Bank of America szacuje, że w 2021 roku odczuwalny będzie niedobór surowca a dekarbonizacja i produkcja paneli słonecznych powinny być fundamentalnymi elementami wspierającymi popyt na srebro. Należy również nie zapominać o tym, że srebro jest mocno skorelowane z koniunkturą w sektorze przemysłowym. Jeżeli w przyszłym roku Biden będzie podtrzymywał obietnicę o zero emisyjnej gospodarce do 2050 roku oraz jeżeli zostanie ogłoszona dalsza ekspansja fiskalna, to mogą być dodatkowe czynniki fundamentalne wspierające srebro. Cena srebra jeszcze nie pokonała dołków z końcówki września (w przeciwieństwie do złota) i jak na razie prawdopodobnie dochodzi do realizacji zysku. Dodatkowo korelacja pomiędzy słabym dolarem a silnymi metalami krótkoterminowo rozjechała się co może wskazywać na krótkoterminową dywergencję. Ważnym dołkiem na srebrze może być poziom 21.650- jeżeli dojdzie do fałszywego naruszenia i obrony poziomy być może więksi inwestorzy wykorzystają Stop Lossy do zajęcia fundamentalnych pozycji na kupno. Gdyby jednak siła spadków nabierze tempa, to kolejnym celem na srebrze może być poziom 19.60.

Czy dolar nadal będzie tracił, a metale zaczną zyskiwać?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 2

Złoto

Kontynuacja luźnej polityki monetarnej przez banki centralne oraz dalsza stymulacja fiskalna według Bank of America nadal powinny wspierać ceny złota. Kolejnym pozytywnym czynnikiem może być dalszy przyrost długu publicznego. Cykl luzowania polityki monetarnej w USA wyceniany jest przez rynek najwcześniej w 2022 oku, a obawy o inflację mogą wspierać popyt na złoto. Według World Gold Council złoto stanowi około 3% wartości portfela inwestorów, a w latach 2011-2013 stanowiło prawie 4%. Na złocie ważnym wsparciem może być strefa pomiędzy 1769 a 1745$.

Czy dolar nadal będzie tracił, a metale zaczną zyskiwać?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 3

 

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk