Wtorkowa sesja na GPW dobiega już końca, warto sprawdzić jakie wydarzenia zostały zaplanowane na jutro i jak silny mogą mieć one wpływ na notowania głównych walut. O godzinie 11:00 poznamy poziom inflacji w strefie euro za styczeń, po 16:00 amerykanie podadzą do informacji publicznej dane dotyczące zapasów ropy naftowej, a o 22:00 czasu lokalnego dowiemy się czy Brazylia zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych - obecnie inflacja tam utrzymuje się na poziomie powyżej 10%.
2022 rok nie rozpieszcza inwestorów, szczególnie tych, którzy w ostatnich latach stawiali na modne spółki o wysokim potencjale wzrostu. Te bowiem w ostatnich miesiącach tracą mocniej niż szeroki rynek. W takich momentach nadchodzi refleksja - a może by tak zwrócić się w kierunku spółek umownie zaliczanych do kategorii “value”, stawiając na mocne fundamentalnie walory? Zapraszam na webinar
20 stycznia 2022 roku miała miejsce publikacja wskaźnika cen dóbr i usług konsumpcyjnych CPI (r/r) dla strefy euro, który wyniósł wówczas 5%. Poprzednie odczyty znajdziesz w poniższej tabeli. Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym już jutro będzie miała miejsce kolejna publikacja, dotycząca inflacji w styczniu. Według prognoz wyniesie ona o 0,6 pp mniej - 4,4%. Inflacja za grudzień (publikacja styczniowa) była najwyższą w historii i zdecydowanie przekroczyła oczekiwania rynku. Jak będzie tym razem? Czy rynek walutowy jest gotowy na zawirowania związane z jutrzejszymi danymi makroekonomicznymi? Mimo wszystko EBC nie planuje podwyżek stóp procentowych, czego efektem może być osłabienie pozycji europejskiej waluty względem dolara (EUR/USD). Od maja 2021 roku obserwujemy umocnienie amerykańskiej waluty względem euro.
Z uwagi na zaplanowaną na środę publikacji danych o inflacji w strefie euro warto mieć na uwadzę zmianność kursu euro. Wpływ wydarzeń makroekonomicznych na walutę może okazać się silny, sprawdzamy jak w jej przeddzień zachowują się inwestorzy.
Kalendarz wydarzeń ekonomicznych na środę, 2 lutego. Nastroje inwestorów na parze eurodolara (EUR/USD). Źródło: CMC Markets
Wykres zamieszczony powyżej prezentuje sentyment rynkowy na parze eurodolara (EURUSD), - 61% inwestorów utrzymuje pozycje długie, co oznacza że spekulują oni wzrostu kursu euro do dolara. Wartość długich pozycji stanowi z kolei 73% wartości wszystkich otwartych.