• Odbierz prezent
Czy czeka nas krach w USA, czy tylko łagodna bessa?

Wielu inwestorów pamięta zapewne wrzesień 2008 rok i bankructwo wielkiego banku Lehman Brothers i to co się później wydarzyło. Od tego czasu, największy, amerykański indeks S&P 500 prawie się przepołowił spadając przed kolejne pół rok o ponad 46%! Wyobraźmy sobie jak by wyglądała podobna sytuacja obecnie, kiedy jesteśmy w okolicach szczytów historycznych na tymże indeksie. Poniżej symulacja tego jak mogłaby wyglądać podobna ścieżka zachowania nowojorskiego indeksu, gdyby, odpukać, czekał nas kolejny krach, spowodowany upadkiem jakiejś dużej korporacji.

FXMAG akcje czy czeka nas krach w usa, czy tylko łagodna bessa? indeks s&p500 krach giełda akcje 1

Symulacja spadku indeksu S&P500 o tyle samo, co po upadku Lehman Brothers (-46%) na podstawie Topstock.pl

Przyjmijmy ten scenariusz jako najgorszy z możliwych i nazwijmy go „czarnym scenariuszem”. Co mogłoby wywołać takie załamanie giełdy z Wall Street? Poniżej moja lista hipotetycznych trigerów przeceny:

1)Upadek Tesli Motors, co pociągnęłoby za sobą cały sektor motoryzacyjny, włączając w to łańcuchy dostaw oraz gigantyczne odpisy banków finansujących tą firmę.

Nagłe wyparowanie 33 mld dolarów, bo tyle wynosi obecna kapitalizacja firmy Elona Muska, byłaby szokiem dla napompowanego oczekiwaniami, amerykańskiego rynku akcji. Trzeba mieć na uwadze fakt, że wśród akcjonariuszy Tesli jest wielu świeżych inwestorów, nieco naiwnie wierzących w magię jednego człowieka, kierujących się raczej ideologią, spekulacją niż racjonalną analizą. W przypadku bankructwa tego podmiotu inne podobne korporacje, jak choćby Netflix, z pewnością doznałyby przynajmniej przepołowienia kursów w obawie o powtórkę z rozrywki.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Albert Rokicki

Autor bloga Longterm. Od 2000 roku inwestor indywidualny, zwolennik analizy fundamentalnej, wyznawca filozofii Warrena Buffetta i Filipa Fishera.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk