• Odbierz prezent
Czy cena ropy naftowej WTI szykuje się do załamania?

Można śmiało powiedzieć, że od miesiąca kompletnie nic się nie dzieje na rynku ropy naftowej WTI, ale czy aby na pewno jest to zgodne z prawdą? Zastanówmy się jakie wnioski płyną z wykresu.

Uspokojenie po gigantycznych emocjach

Aktywni inwestorzy na rynku ropy naftowej WTI mieli w tym roku mnóstwo okazji do zawału serca. Pierwsze miesiące to dramatyczne spadki, doprowadzające cenę złota nawet do wartości ujemnych. Następnie dynamiczne odbicie niemalże pozbawione korekt, dających szansę na przyłączenie się do nowego trendu. Tak duża zmienność oczywiście nie może trwać wiecznie, dlatego od miesiąca mamy do czynienia z bardzo nudny ruchem bocznym, który daje szansę odpocząć wszystkim traderom.

Cena ropy naftowej WTI- co może się wydarzyć w przyszłości?

Spadająca dynamika wzrostu może być odbierana jako wyczerpywanie się siły kupujących. Taka interpretacja została przedstawiona na poniższym wykresie poprzez zielone ukośne linie o coraz mniejszym kącie nachylenia.

 ropa naftowa WTI

Wykres: Cena ropy naftowej WTI (5 miesięcy)

Rodzi to obawy, iż w pewnym momencie dojdzie do reakcji panicznej, ponieważ inwestorzy, którzy zajęli pozycję długą na stosunkowo wysokich poziomach, mogą odnieść wrażenie, że weszli w rynek w fazie dystrybucyjnej. Mogłoby to oznaczać rychłe nadejście co najmniej większej korekty, a w skrajnym przypadku nawet załamanie całego trendu wzrostowego.

Za takim scenariuszem przemawia również wczorajsza i dzisiejsza reakcja rynkowa. Jak pamiętamy, wczorajsze dane dotyczące zapasów ropy naftowej WTI ze Stanów Zjednoczonych, przedstawiły największy tygodniowy spadek tego surowca od początku wybuchu pandemii koronawirusa. Takie doniesienia powinny stanowić sygnał popytowy, doprowadzający do wzrostu ceny ropy naftowej WTI. Fakt, iż nie mamy do czynienia z taką reakcją, powinien być dla rynkowych byków niepokojący.

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk