• Odbierz prezent
Czy cena ropy naftowej typu Brent się załamie po decyzji o zwiększeniu wydobycia

Kilka miesięcy temu doszło do porozumienia kartelu OPEC+, który podjął decyzję o zmniejszeniu wydobycia ropy naftowej o 9,7 mln baryłek dziennie. Od początku sierpnia rozpoczął się proces powrotu do normalności, ponieważ wartość ta zmalała do 7,7 mln. Czy większa ilość surowca na rynku doprowadzi do załamania ceny?

Kluczowa jest sytuacja fundamentalna

Na rynku wszystko sprowadza się do relacji popytu i podaży. To właśnie te dwa czynniki wpływają na cenę ropy naftowej. Ostatnie dane ze Stanów Zjednoczonych, dotyczące zapasów ropy naftowej przedstawiły tygodniowy spadek wynoszący -10,612 mln baryłek. Taki odczyt jak najbardziej usprawiedliwia decyzję kartelu. Oczywiście pod warunkiem, iż takie dane okażą się powtarzalne, a nie będą tylko jednorazowym wybrykiem.

Jak zachowa się cena ropy naftowej typu Brent?

Zwiększenie produkcji przemawia za spadkiem ceny ropy naftowej, natomiast zmniejszenie ilości zapasów sugeruje wzrost notowań surowca. W takiej sytuacji musimy sprawdzić, jak prezentuje się sytuacja na wykresie. Okazuje się, że po wielokrotnym teście od góry, cena ropy naftowej Brent, utrzymuje się powyżej kluczowego wsparcia. Dopóki bykom udaje się kontrolować tę sytuację, to możemy liczyć na wzrosty. Sytuacja techniczna bardzo mocno by się skomplikowała dopiero po trwałym zejściu poniżej 42 dolarów za baryłkę.

 Brent

Wykres: Cena ropy naftowej Brent (3 miesiące)

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk