• Odbierz prezent
Czy cena ropy naftowej ma szansę wrócić powyżej 70 USD w najbliższym czasie?
fot. freepik.com

Wydaje się, że OPEC traci z roku na rok udział w swoich dwóch największych rynkach, jakimi są Stany Zjednoczone i azjatyckie państwa rozwijające się, m.in. Chiny czy Indie, które zdają się coraz mocniej stawiać na tańszą rosyjską ropę URALS. Sprawia to, że popyt na ropę WTI i Brent znacząco spada. Cenom i popytowi nie pomaga narastające oczekiwane spowolnienie w Państwie Środka, które jest największym odbiorcą tego surowca. Najbliższe posiedzenie OPEC odbędzie się 4 czerwca i niewykluczone, że zobaczymy podjęcie drastycznych decyzji przez państwa arabskie.

 

Ograniczenia importu z Rosji przynoszą skutek odwrotny względem zamierzonego

Wg europejskiego think-tanku Bruegel, zajmującego się badaniami sytuacji gospodarczej, Unia Europejska nałożyła embargo na import prawie całej surowej ropy naftowej z Rosji drogą morską, a od 5 lutego br. również na rafinowaną ropę naftową. UE i sojusz G7 wraz z Norwegią wprowadziły też górną granicę cen na poziomie 60 USD/b, które usługi transportu i ubezpieczeń muszą przestrzegać przy przewozie rosyjskich produktów. W rezultacie handel rosyjską ropą naftową uległ szybkim zmianom, zmieniając swojego klienta z krajów rozwiniętych, na Azjatyckie kraje rozwijające się, głównie Chiny i Indie, które wg danych OPEC zapewniają łącznie 20 proc. globalnego popytu na ropę. Obecnie, aż 60 proc. eksportu z Rosji idzie do tych dwóch państw. Zmiana ta sprawiła, że całościowa sprzedaż ropy, zamiast maleć, to rośnie o ok. 7 proc. r/r. Zakupy rosyjskiej odmiany ropy URALS przez Chiny i Indie mogą znacząco osłabić popyt na popularne w Europie czy USA odmiany WTI i Brent.

Czy ropa ma szansę wrócić powyżej 70 USD w najbliższym czasie? - 1

Źródło: https://www.bruegel.org/dataset/russian-crude-oil-tracker

 

Czy ropa ma szansę wrócić powyżej 70 USD w najbliższym czasie? - 2

Źródło: TradingEconomics

 

Dlaczego najbliższe posiedzenie OPEC może być kluczowe?

Okazuje się, że udział OPEC w głównych gospodarkach maleje z roku na rok. Oprócz wcześniej wspomnianych rynków azjatyckich, eksport do głównego sojusznika OPEC, jakim są Stany Zjednoczone, maleje nieprzerwanie od 2008 r. USA wydają się bowiem preferować produkcję na własne potrzeby niż wspieranie swojego sojusznika.

Czy ropa ma szansę wrócić powyżej 70 USD w najbliższym czasie? - 3

Źródło: China’s General Administration of Customs

 

Czy ropa ma szansę wrócić powyżej 70 USD w najbliższym czasie? - 4

Źródło: https://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=pet&s=mttimxx1&f=m

 

Jeżeli Kartel nie zabezpieczy swoich umów z odbiorcami surowca, to może być zmuszony do podjęcia drastycznych kroków, np. znaczne zwiększenie produkcji, by zacząć być bardziej konkurencyjnym dla krajów azjatyckich, dopasowując się tym do bieżących zapotrzebowań głównych klientów. Taka decyzja mogłaby doprowadzić do ponownego załamania się ceny ropy na rynkach. Z tego też względu najbliższe posiedzenie kartelu, które odbędzie się 4 czerwca, może być kluczowe dla przyszłości tego rynku.

Czy ropa ma szansę wrócić powyżej 70 USD w najbliższym czasie? - 5

Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.


Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają różne usługi finansowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz transakcje na rynku Forex. Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol. Marka Cinkciarz.pl jest partnerem Chicago Bulls, a także piłkarskiej reprezentacji Walii.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk