• Odbierz prezent
Czy cena ropy i gazu ziemnego będzie rosła? Surowce na koniec tygodnia

Surowce energetyczne to aktywa znajdujące się w kręgu zainteresowań wielu inwestorów i traderów jako instrumenty do handlu. Mogą stanowić element dywersyfikacji portfela. Kontrakty CFD na te instrumenty dostępne są na większości platform handlowych brokerów.

Dane o zapasach wspierają wzrosty na ropie

Środa to standardowo w kalendarzu makro dzień danych na temat zapasów ropy. W tym tygodniu opublikowane dane potwierdziły spadek zapasów ropy co przełożyło się na wzrosty na ropie do okolic 42.70$ na koniec dnia w środę. Czwartek i piątek to znowu korekcyjne niewielkie spadki wpisujące się w wakacyjną zmienność na większości rynków. Scenariusz wzrostowy na ropie WTI to zamknięcie powyżej strefy oporu na 42.70 i oczekiwanie na przetestowanie tego poziomu od góry. Cena porusza się kanale wzrostowym, co nie neguje dalszych wzrostów nawet po korekcie do 40$ (dolne ograniczenie kanału cenowego). Dopiero spadki poniżej 38.6$ potwierdziłyby zmianę trendu w średnim terminie.

Wykres 1. Kurs ropy WTI, interwał dzienny

Wykres 1. Kurs ropy WTI, interwał dzienny

Z ropą silnie skorelowany jest dolar kanadyjski (CAD). To właśnie ta waluta była najsilniejszą w mijającym tygodniu względem dolara USD zyskując ponad 1%. Na drugim końcu zestawienia znajduje się dolar nowozelandzki (NZD) ze stratą 0.7% względem USD. Tabela siły względnej walut może być pomocna przy wyborze par do handlu, gdzie walutę najbardziej zyskującą traktujemy jako walutę bazową, a najbardziej zniżkującą – jako walutę kwotowaną.

 Wykres 2. Siła względna walut względem USD w ujęciu tygodniowym

Wykres 2. Siła względna walut względem USD w ujęciu tygodniowym - Źródło: finviz.com

 Czy na gazie możliwe są dalsze wzrosty?

Gaz ziemny od stycznia 2020 przebywał w półdolarowej konsolidacji by początkiem sierpnia wybić się dynamiczną świecą w górę. Kurs wybił linię trendu i opór na poziomie ok. 2.10$/uncję otwierając sobie drogę do dalszych wzrostów. Konsolidacja przybrała postać podwójnego dna. Teoretyczny zasięg po wybiciu z tej formacji to jej wysokość czyli okolice 2.90$. Obecnie od kilku dni cena konsoliduje się ponad wybitym oporem, które teraz stanowi wsparcie. Technicznie nawet zejście w okolice 1.95 (zielony prostokąt, przerywane linie) nie zanegowałoby prowzrostowego scenariusza, lecz stanowiłoby okazję do podłączenia się do longów. Koniec tygodnia bardzo mocny, możliwe budowanie struktury dalszych wzrostów (wyższe szczyty i wyższe dołki).

 Wykres 3. Kurs gazu ziemnego, interwał dzienny

Wykres 3. Kurs gazu ziemnego, interwał dzienny

Notowania: GAZ ZIEMNY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NATGASUSD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk