• Odbierz prezent
Bitcoin Brexit

Niektórzy analitycy sądzą, że ewentualny Brexit bez porozumienia popchnie cenę Bitcoina na rekordowe szczyty w 2019 r. Jednym z nich jest Nicholas Gregory, który przedstawił swój punkt widzenia w rozmowie z portalem Independent.

 

9 sierpnia Nicholas Gregory – CEO firmy blockchainowej CommerceBlock w rozmowie z portalem Independent wyraził swoje stanowisko, że Brexit bez umowy może fundamentalnie zmienić pozycję Bitcoina w światowej gospodarce.

Portal Independent zwrócił uwagę, że zbliżająca się perspektywa Brexitu bez porozumienia jak do tej pory spowodowała, że funt osunął się w stosunku do innych walut, w tym euro i USD. Tymczasem cena Bitcoina wzrosła z okolic 4000 USD w połowie czerwca w okolice 12 000 USD w ostatnim czasie. Wciąż jednak pozostaje długa droga do szczytu 20 000 USD, który został osiągnięty pod koniec 2017 r., ale analitycy uważają, że geopolityczna niepewność może wypchnąć cenę Bitcoina poza ten poziom przed 2020 r.

W rozmowie z portalem Independent, Nicholas Gregory powiedział: „Bitcoin ponownie odkrył swój urok w tym roku dzięki wielu małym wzrostom, ale przy Brexicie bez umowy byłby możliwy ogromny i bezprecedensowy przełom.”

Dodał też: „Wyjście z UE bez umowy nie tylko spowoduje zamieszanie i zmienność wśród dwóch największych walut, ale także wywoła kryzys tożsamości światowego systemu, gdyż ujawnia wpływ nieprzewidzianych sytuacji i wrażliwość na niego głównych, światowych tradycyjnych walut.”

Chociaż cena Bitcoina cechuje się dużą zmiennością, to jednak pewna część inwestorów spostrzega tę kryptowalutę jako bezpieczną przystań ze względu na jego ograniczoną podaż. Brak granic i zdecentralizowana infrastruktura także sprawiają, że Bitcoin jest mniej podatny na wpływ sytuacji w pojedynczym kraju lub na pojedynczym rynku.

Nigel Green – CEO firmy de Vere Group, zajmującej się doradztwem finansowym, nazwał Bitcoin „aktywem stanowiącym ucieczkę do bezpieczeństwa w czasach rynkowej niepewności”, stwierdzając, że zyskuje reputację jako „cyfrowe złoto”.

Portal Independent zwrócił uwagę, że dane zebrane przez agencję Bloomberg wydają się potwierdzać tę opinię, gdyż korelacja ceny  Bitcoina z ceną złota znacząco wzrosła w ostatnich trzech miesiącach. Może to być spowodowane inną niepewnością geopolityczną związaną ze wzrostem napięć handlowych między USA i Chinami.

W rozmowie z portalem Independent, Simon Peters – analityk platformy handlowej eToro stwierdził: „Złoto – tradycyjna bezpieczna przystań w pewnym stopniu zyskała na tej niepewności inwestorów.”

Dodał: „Jednak Bitcoin także wydaje się służyć podobnemu celowi. Zakładając, że chińscy inwestorzy stanowią dużą proporcję inwestorów w kryptowaluty, jest duża możliwość, że część z nich wspiera wzrost Bitcoina w stosunku do juana.”

Obecnie termin Brexitu został ustalony na 31 października 2019 r. Następca Theresy May – obecny premier Boris Johnson konsekwentnie twierdził, że Brexit nastąpi w tym czasie z umową lub bez niej.

Dostrzega się przy tym ryzyko dla Wielkiej Brytanii i światowych rynków. Carolyn Fairbairn – szefowa Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI) powiedziała w rozmowie z Financial Times, że Brexit bez umowy byłby „krokiem w chaos ekonomiczny”.

Gdyby ten scenariusz się spełnił, Nicholas Gregory sądzi, że pozycja Bitcoina w światowej gospodarce uległaby wówczas fundamentalnej zmianie:

„W 2020 r. spodziewamy się, że coraz bardziej populistyczny i niestabilny świat ugruntuje status jako bezpiecznej przystani Bitcoina i innych kryptowalut, bardziej ogólnie. Jeśli banki centralne znowu zaczną zwiększać drukowanie pieniądza, argumenty na rzecz kryptowalut, takich jak Bitcoin, którego podaż jest ograniczona, będą dalej wzmacniane. Za każdym razem, gdy bank centralny zwiększa podaż pieniądza, jest to kolejny gwóźdź do trumny walut fiducjarnych.”

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk