• Odbierz prezent
Czy brak zmienności to zapowiedz spadków?

Ropa WTI znacząco straciła na zmienności w ostatnim okresie. Korzystając ze wskaźnika ATR, można odczytać, że aktualna jego wartość to ok. 1$, gdzie jeszcze niedawno było to pięć razy więcej.

Wiadomości rynkowe z mBank

Pionowe linie na wykresie pokazują podobne wartości tego wskaźnika. Nie trudno zauważyć, że była to zapowiedz wzmożonej aktywności obu stron transakcji.

Niestety to narzędzie nie wskaże nam, w którą stronę wykres będzie zmierzał. Dlatego warto sprawdzić, jak zachowuje oscylator relatywnej siły. Opuścił on strefę wykupienia i kieruje się na południe, Brak zdecydowania sprawił, że powstała seria szczytów, na której można oprzeć spadkową linię trendu tego wskaźnika.

Wracając do pionowych linii, to dwa (IV 2019 i I.2020) z trzech przypadków miały podobne układy co zostało zaznaczone zielonymi prostokątami. Wtedy ropa WTI weszła w fazę spadkową o minimalnym zasięgu 15 USD.

Czy i tym razem będzie podobnie?

Warto zwrócić uwagę na cenę 41$. Jest to miejsce, gdzie utworzyła się marcowa luka spadkowa. Zjawisko „domknięcia” luki nie jest czymś nowym, często jest to zapowiedz, ruchu zgodnego z kierunkiem powstania luki.

W naszym przypadku oznaczałoby to przecenę tego surowca. Najbliższe wsparcie to czerwona linia 36.50$, kolejne to 30$.

Jeżeli podaż nie wykaże zainteresowania takim obrotem sprawy, to wkrótce cena WTI może dotrzeć do równej wartości 50USD. Było to ważne miejsce, które pełniło rolę wsparcia, zanim cena nie uległa załamaniu na początku tego roku. Wymienność ról jest dobrym argumentem, aby cena powróciła w te obszary.

Czy brak zmienności to zapowiedz spadków?  - 1

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk