• Odbierz prezent
bank japonii
Z artykułu dowiesz się:

- Kiedy BoJ może zacząć zacieśniać politykę pieniężną
- W jaki sposób może to zrobić

Spośród głównych banków centralnych  najdalej od wejścia w cykl zacieśniania polityki pieniężnej (nie licząc Fed, który już to zrobił) są szwajcarski SNB i japoński BoJ. Dziś jeden z decydentów tego drugiego banku wypowiadał się na temat zmniejszenia stymulacji w polityce monetarnej Banku Japonii.

 

Głównymi narzędziami polityki pieniężnej Banku Japonii są obecnie ujemne stopy procentowe i program luzowania ilościowego i jakościowego (QQE). Stopa procentowa od stycznia ubiegłego roku utrzymywana jest na poziomie -0,1%. Z kolei skup obligacji przeprowadzany jest w tempie, mającym zagwarantować utrzymanie rentowności obligacji 10-letich w okolicy 0% (co na ten moment jest zgodne z pierwotnym celem – 80 bilionów jenów rocznie). Kiedy i w jaki sposób Bank Japonii może zmniejszyć tę stymulację?

 

Szef Banku – Haruhiko Kuroda – wielokrotnie powtarzał, że ekstremalnie luźna polityka pieniężna ma na celu sprowadzić inflację do celu banku centralnego, którym jest poziom 2% r/r. Takie samo nastawienie ma inny z decydentów – Yutaka Harada, który dziś podczas specjalnego seminarium wypowiadał się na temat możliwości zakończenia przez BoJ okresu wzmożonej stymulacji gospodarki.

Zdaniem Harady, obecne nastawienie polityki pieniężnej powinno przyczynić się do przyspieszenia inflacji, która miałaby wzrosnąć znacząco ponad docelowy poziom 2%. Rynki może dziwić niezmienny optymizm japońskich decydentów w tej kwestii. Pomimo stosowania ultra-luźnej polityki pieniężnej inflacja w Japonii od ponad 2 lat utrzymuje się w okolicy 0%, z półrocznym okresem deflacji w 2016 roku. Pod koniec 2016 roku inflacja w innych wysoko rozwiniętych krajach wyraźnie odbiła, podczas gdy w Japonii wzrost był bardzo krótkotrwały i nieznaczny. Nieco pozytywów mogą przynieść jutrzejsze odczyty danych za maj, gdyż prognozuje się wzrost inflacji do poziomu 0,5% r/r (z 0,4%).

 

Inflacja

inflacja w Japonii

 

To właśnie od osiągnięcia celu inflacyjnego uzależnione jest rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Decydenci z BoJ uważają, że obecne nastawienie polityki pieniężnej powinno być utrzymane, by inflacja osiągnęła poziom 2%. A co później?

Na ten moment perspektywa osiągnięcia celu inflacyjnego jest na tyle odległa, że Bank Japonii nie wydaje się mieć konkretnego planu na redukcję akomodacji w polityce pieniężnej. Harada stwierdził dziś, że Bank może zacząć od podwyżek stóp procentowych, może również zacząć od zmniejszania skali skupu w ramach programu QQE lub zrobić obie te rzeczy jednocześnie.

Przedstawiciel BoJ wskazuje również, że obecnie ciężko jest ocenić w jakim tempie będzie postępowała redukcja akomodacji, gdyż będzie to zależało od panujących w tym czasie warunków.

 

Jen skazany na tendencję spadkową?

Decydenci Banku Japonii nie są skłonni do sygnalizowania zmiany kierunku prowadzenia polityki pieniężnej. Takie sygnały mogłyby wpłynąć na notowania jena, który w długim terminie ma tendencję spadkową. Słabnący jen jest korzystny dla BoJ, gdyż jest jednym z czynników wywołujących presję inflacyjną. Z umacniającą się walutą osiągnięcie celu inflacyjnego byłoby dużo trudniejsze, a i tak obecnie stanowi już duże wyzwanie dla banku centrlanego.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk