• Odbierz prezent
Bitmain ASIC Bitcoin kryptowaluty mining

Coraz bardziej zwraca się uwagę na to, że rośnie udział firmy Bitmain w wydobyciu Bitcoina. Jakie są związane z tym obawy?  Czy chiński gigant technologiczny przejmie kontrolę nad siecią Bitcoina?

 

Bitmain – gigant technologiczny

Wielu minerów obawia się coraz większego udziału giganta technologicznego Bitmain w rynku kryptowalut. Chińska firma jest znanym producentem koparek ASIC. Produkuje wyspecjalizowane koparki, które są w stanie kopać kryptowaluty w szybszym tempie niż procesory kart graficznych (GPU) wysokiej jakości. Firma Bitmain sama zajmuje się miningiem. Działa w zakresie własnych mining pooli, gdzie minerzy mogą połączyć swoje wysiłki i obniżyć koszty swojej działalności. Oferuje także usługi cloud miningu, pozwalając minerom wypożyczać moc wydobywczą swoich farm miningowych.

 

Czy Bitmain przejmie Bitcoina?

Wczoraj portal Bitcoinist poinformował o tym, że w czasie ostatniego tygodnia Bitmain może pochwalić się wydobyciem 42% wszystkich bloków sieci Bitcoina w tym okresie. Mining poole, które są w posiadaniu Bitmain obecnie stanowią duży udział w hashrate Bitcoina. BTC.com stanowi 26,6%, a Antpool 15,3% hashrate sieci.

 

FXMAG kryptowaluty czy bitmain przejmie bitcoina? bitcoin btc usd btcusd xbt bitmain asic bitcoin kryptowaluty mining atak 51% ipo 1

 Zródło: Bitcoinist.com

 

Bitmain oprócz Bitcoina (BTC) wydobywa także Bitcoin Cash (BCH) za pomocą swoich urządzeń, gdyż BTC i BCH działają w oparciu o ten sam algorytm.

Zwraca się uwagę na to, że gdyby Bitmain zaprzestał miningu BCH i zamiast tego wykorzystał wszystkie swoje zasoby do miningu BTC, teoretycznie mógłby osiągnąć około 45% całkowitego hashrate Bitcoina. To jest całkiem blisko 51%. Teoretycznie mogłoby to umożliwić Bitmain osiągnięcie pozycji umożliwiającej dokonanie ataku 51% na sieć Bitcoina, aby kontrolować transakcje lub dokonywać podwójnego wydawania (double spending). Ta liczba 51% działa na wyobraźnię i budzi obawy. Kojarzy się z utratą decentralizacji i niezmienności.

W sieci trwają rozważania społeczności Bitcoina, dotyczące tego, co może się stać, gdyby Bitmain osiągnął 51% oraz czy można pozbawić tego giganta takiej przewagi.

 

Czy Bitmain dokona ataku 51%?

Zwraca się jednak uwagę na to, że to nie byłby pierwszy raz w historii Bitcoina, kiedy 51% zostało osiągnięte przez jedną firmę. W 2014 r. mining pool spółki miningowej Ghash przekroczył próg 51%, powodując duże kontrowersje w społeczności. Ghash zaproponował rozwiązanie tego problemu, prosząc minerów, by przenieśli swoje zasoby do innych mining pooli, w ten sposób tracąc swoją przewagę większościową. Ghash nalegał również, by w przyszłości każda inna firma robiła to samo w przypadku uzyskania takiej przewagi. Jednak zwraca się uwagę na to, że była to trochę inna sytuacja niż obecnie. Bitmain jest dużą korporacją miningową, a Ghash to kolektyw wielu małych minerów.

Innym rozwiązaniem byłaby zmiana algorytmu proof of work. Jest to jednak mało prawdopodobne ze względu na problemy, które może spowodować. Przykładem jest sytuacja, która miała miejsce przy hard forku kryptowaluty Monero. Doprowadził on do podziału społeczności ze względu na odmienne cele i wizje dalszej przyszłości tej kryptowaluty. W efekcie powstało kilka różnych kryptowalut, nawiązujących do koncepcji Monero sprzed hard forku.

Warto wspomnieć, że obawy o konkurencję koparek ASIC dotyczą też wielu innych kryptowalut, jednym z przykładów jest Zcash.

Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że spełnią się obawy o to, że Bitmain dokona ataku 51% , nawet jeśli przekroczy ten próg. Ma taką pozycję, że nie musi tego robić. Bitmain ma dużą przewagę nad konkurencją dzięki produkcji i wykorzystywaniu własnych urządzeń w procesie miningu.

 

Bitmain i jego konkurencja wyrusza na giełdę

Spółka Bitmain Technologies Ltd. z siedzibą w Bejing odnotowała rekordowe zyski w 2017 r. wynoszące około 4 mld USD.

Na początku czerwca w wywiadzie dla Bloomberga, Jihan Wu – CEO i współzałożyciel firmy Bitmain, poiformował, że rozważa IPO dla swojej spółki. IPO może uczynić Bitmain jedną z pierwszych firm z tej branży, która stałaby się spółką publiczną. Według szacunków Bloomberga wartość spółki może wynosić 8,8 mld USD. IPO może umożliwić Bitmain dalszy rozwój działalności. Firma planuje rozszerzyć zakres działalności o prace nad sztuczną inteligencją. W wywiadzie dla Bloomberga Wu powiedział: „Wyzwaniem jest rozwinięcie naszej technologii ponad to, co już osiągnęliśmy”.

Wniosek o IPO na giełdzie w Hong Kongu złożył 15 maja konkurent Bitmain – firma Canaan Creative. W 2017 r. Canaan uzyskała przychody w wysokości 204 mln USD, a zysk netto w wysokości 56 mln USD. W ramach IPO firma planuje zebrać 2 mld USD.

 

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk