• Odbierz prezent
Czy będzie drugie referendum ws. Brexitu? Iskierka nadziei na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE

Strona unijna stanowczo podtrzymuje stanowisko, że nie będzie możliwości renegocjacji porozumienia zawartego w ostatni weekend na specjalnym szczycie UE-Wielka Brytania, a premier Theresa May rozpoczyna „politykę strachu”, która ma na celu wymuszenie na członkach Izby Gmin poparcie podczas głosowania zaplanowanego na 11 grudnia.

Niemniej parlamentarna arytmetyka wciąż nie sprzyja, co powoduje, że spekuluje się nad alternatywami dla „nieuporządkowanego” Brexitu.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

4 grudnia Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ECJ)

może wydać opinię stwierdzającą, czy strona brytyjska może jednostronnie zatrzymać ten proces, którego wynikiem będzie opuszczenie UE z dniem 29 marca 2019 r. To może sprzyjać spekulacjom nt. powtórzenia referendum, za czym opowiada się opozycyjna Partia Pracy. Scenariusz ten jest odrzucany przez rząd May, ale nie jest powiedziane, że mógłby zostać wzięty pod uwagę w sytuacji przegranego głosowania 11 grudnia. Nie uchroni to jednak brytyjskiej gospodarki przed perturbacjami (gdyż czasu jest mało).

W każdym razie opinia ECJ może być ważna, gdyż może pokazać, czy można brać jeszcze pod uwagę rozważany tydzień temu scenariusz w którym w Partii Pracy dochodzi do rozłamu i część posłów głosuje 11 grudnia za porozumieniem wynegocjowanym przez May, aby uniknąć chaosu.

Nota prawna

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk