• Odbierz prezent
Czy banki są jeszcze w stanie zarabiać?

Portal Money przedstawił stanowisko Związku Banków Polskich (ZBP) dotyczące obecnej sytuacji na rynku. Jak banki poradzą sobie z obniżkami stóp procentowych?

 

Jak informuje portal Money, Związek Banków Polskich zwrócił uwagę, że obecny rok może być najgorszym od dawna rokiem dla banków. Na wynikach finansowych banków będą ciążyć trzykrotna obniżka stóp procentowych (do poziomu 0,10% w przypadku stopy referencyjnej), mniejsze dochody z odsetek i wzrost odpisów. ZBP poinformował, że zyski banków średnio mogą być niższe o 80-85%, a mniejsze banki w tym roku mogą nawet znaleźć się na minusie. ZBP szacuje, że w tym roku spadek przychodów odsetkowych największych banków wyniesie około 20%, a mniejszych banków o ok. 50%. Związek zwraca uwagę, że tak niskie stopy procentowe obejmują część roku, a jeszcze gorsza sytuacja będzie miała miejsce w przyszłym roku, który prawdopodobnie upłynie pod znakiem rekordowo niskich stóp procentowych. W przyszłym roku duże banki mogą odnotować spadek wyniku odsetkowego o 50%, a mniejsze jeszcze więcej.

ZBP poinformował również, że przełoży się to na ograniczenie akcji kredytowej, co spowoduje, że klientom może być trudniej otrzymać kredyt, np. na mieszkanie.

Istotnym czynnikiem negatywnie wpływającym na wyniki banków jest też sytuacja gospodarcza związana z pandemią koronawirusa, w wyniku której przedsiębiorcy i pracownicy mogą mieć problemy ze spłatą kredytów. W efekcie może rosnąć liczba niespłacanych kredytów.

Czytaj także: Wzrosty masz jak w banku? Czy to dobry moment na inwestycję w sektor bankowy na giełdzie?

Spółki z sektora bankowego notowane na warszawskiej giełdzie są aktualnie postrzegane jako „tanie”. Czy oznacza to jednak, że można traktować je jako okazje do podpięcia się pod przyszłe wzrosty? Jakie wyzwania i zagrożenia czyhają na banki w nadchodzących miesiącach i czy odbicie notowań rzeczywiśc.. Czytaj
Wzrosty masz jak w banku? Czy to dobry moment na inwestycję w sektor bankowy na giełdzie?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk