• Sklep
  • Odbierz prezent
bank japonii
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie opinie na temat obecnej polityki pieniężnej mieli członkowie Boj podczas marcowego posiedzenia

Dziś Bank Japonii opublikował podsumowanie opinii członków NoJ, którzy w tym miesiącu (dwudniowe posiedzenie odbyło się w dniach 14-15 marca) podjęli decyzję o braku zmian w prowadzonej obecnie polityce pieniężnej banku.

 

Przypomnijmy, że po zaskakującej decyzji ze stycznia o historycznym obniżeniu poziomu stóp procentowych do poziomu -0,1 centralny bank Japonii nie zdecydował się w marcu na kolejne ruchy argumentując swoją decyzję potrzebą oceny wpływu ujemnych stóp procentowych na japońską gospodarkę. Mimo wszystko BoJ zawarł w swoim komunikacie niezmienną formułkę: Bank Japonii nie zawaha się na podjęcie dalszych kroków (luzujących politykę pieniężną) jeśli pojawi się ryzyko dla ożywienia gospodarki.

 

Powrót ponad zero?

W podsumowaniu marcowych opinii członków BoJ znajdujemy jednego członka, który uważa, że Bank Japonii powinien wycofać się z polityki ujemnych stóp procentowych, ale niewskazane jest, by robić to niezwłocznie:

„Wycofanie się z ujemnych stóp procentowych jest pożądane. Jednak zrobienie tego natychmiast po wprowadzeniu ich w życie mogłoby spowodować zamieszanie na rynkach i obniżenie zaufania do BoJ. Podczas gdy efekty (polityki) nadal nie są jasne powinniśmy utrzymać ją na obecnym poziomie”.

Niemożność wycofania się z polityki ujemnych stóp procentowych w tym momencie podkreślił dobitnie inny członek BoJ, twierdząc, że taki krok „nie wchodzi w grę”, gdyż rynki zakładały, że poziom stóp procentowych zostanie utrzymany.

 

Efekty polityki BoJ

Członkowie, którzy popierają politykę ujemnych stóp procentowych przedstawiali jej pozytywne skutki, wskazując na obniżenie się kosztów kredytów hipotecznych i kredytów dla przedsiębiorców.

 

Mimo wszystko ujemne stopy procentowe sprowadziły mnóstwo krytyki na Bank Japonii i jego szefa Haruhiko Kurodę. Pierwszym z zarzutów jest wywołanie zawirowań na rynkach finansowych poprzez nieoczekiwaną decyzję o cięciu stóp procentowych. Pozostałe zarzuty dotyczą głównie efektów polityki ujemnych stóp procentowych, która nie zdołała przyczynić się do ożywienia na rynku akcyjnym ani zapobiec mocnemu umocnieniu się jena, które jest negatywne dla japońskiej gospodarki opartej na eksporcie.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk