Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy Bank Anglii rozczaruje dziś rynki?

Jakub Wilk | 10:30 22 marzec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsze posiedzenie MPC (Monetary Policy Committee – organ odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej Banku Anglii) powinno przynieść sporo zmienności parom z funtem brytyjskim. Rynki nie oczekują się decyzji o podwyżce stóp procentowych, ale spodziewają się wskazania na taki ruch w najbliższym czasie. Te wysokie oczekiwania mogą okazać się ostatecznie zgubne dla brytyjskiej waluty.

 

Lutowe posiedzenie MPC nie zakończyło się zmianami w nastawieniu polityki pieniężnej. Wtedy decydenci przyczynili się jednak do umocnienia funta. To wynikało z poprawy prognoz gospodarczych i związanym z tym potencjałem szybszego i mocniejszego zacieśniania polityki pieniężnej niż wskazywano w przypadku listopadowego raportu o inflacji.

Ekonomiści i rynki uważają, że ‘szybciej’ znaczy w maju. Rynek wycenia taki scenariusz na około 80%, podczas gdy podwyżka w marcu ma tylko kilka procent szans. W porównaniu do poziomu oczekiwań sprzed lutowego posiedzenia, spadek nastąpił tylko w przypadku marcowego posiedzenia. Rynku widzą również pewną szansę na jeszcze jeden  ruchu w tym roku, gdyż podwyżka w grudniu wyceniana jest na około 50%. Dużo większe szanse dają jednak dla kolejnego ruchu w I kwartale przyszłego roku. Z kolei ekonomiści ankietowani przez Bloomberga wskazują na maj z nieco mniejszym prawdopodobieństwem niż rynku, gdyż na ten miesiąc wskazało 54% z nich.

Reklama

 

Dane makroekonomiczne

Gdy spojrzymy na dane makroekonomiczne publikowane od czasu ostatniego posiedzenia MPC, to miały one raczej mieszany charakter i niekoniecznie mogą stanowić dla decydentów zachętę do podtrzymania jastrzębiego tonu z marca. Mieliśmy do czynienia z negatywną rewizją danych o PKB, która wskazała, że brytyjska gospodarka rozwija się najwolniej od ponad 4 lat. Tym samym chłodzenie jej może być coraz mniej komfortowym ruchem dla decydentów (choć ostatnie prognozy makroekonomiczne wskazywały, że gospodarka powinna w tym roku przyspieszyć do 1,8%). Kolejnym negatywnym czynnikiem dla scenariusza szybkiej podwyżki jest większy od oczekiwań spadek inflacji w lutym. Ogólny poziom inflacji jest co prawda wciąż wyraźnie wyższy od celu Banku Anglii (2,0%), ale wskaźnik bazowy zbliżył się do tego poziomu. Korzystnie wypadły za to dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia wróciła do poziomów, które obserwowaliśmy przez prawie całą drugą połowę ubiegłego roku (najniższe bezrobocie od ponad 42 lat). Kluczowe okazały się jednak dane o wynagrodzeniach, które wczoraj umocniły funta. Dynamika wynagrodzeń wyraźnie przyspieszyła, sugerując mocniejszą presję inflacyjną ze strony ciasnego rynku pracy. To równoważy w pewnym stopniu negatywną wymowę danych o inflacji. Dobre informacje płyną z kluczowego dla brytyjskiej gospodarki sektora usługowego, który według indeksów PMI przyspiesza. Słabiej wypada sektor przemysłowy, który nieco zwolnił, a dodatkowo produkcja przemysłowa w ostatnich miesiącach była słabsza od oczekiwań.

Najważniejsze publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia MPC:

  • Inflacja spadła w lutym z 3,0% do 2,7% (prognoza: 2,8%), a inflacja bazowa z 2,7% do 2,4% (prognoza: 2,5%)
  • Dynamika PKB w IV kwartale została zrewidowana z 0,5% k/k do 0,4% k/k (prognoza: 0,5% k/k) i z 1,5% do 1,4% r/r (prognoza: 1,5% r/r)
  • Średnie wynagrodzenia (z uwzględnieniem premii) rosły w styczniu o 2,8% r/r (prognoza: 2,6% r/r), a bezrobocie spadło z 4,4% do 4,3% (prognoza: 4,4%)
  • Produkcja przemysłowa spadła w grudniu o 1,3% m/m (prognoza: -0,9% m/m), a w styczniu wzrosła o 1,3% m/m (prognoza: 1,5% m/m)
  • Indeks PMI dla usług wzrósł z 53,0 do 54,5 (prognoza: 53,3), a indeks PMI dla przemysłu spadł z 55,3 do 55,2 (prognoza: 55,1)

 

Na co zareaguje funt?

Z racji tego, że niemal na pewno nie zobaczymy dziś podwyżki stóp (decydenci raczej nie chcą zaskoczyć rynków ‘nieprzygotowaną’ decyzją), sama decyzja może mieć dziś mniejsze znaczenie dla brytyjskiej waluty. Reakcje na parach z GBP mogą jednak wystąpić jeśli decyzja o braku podwyżki zostanie przegłosowana innym stosunkiem głosów niż 9:0. Oczekuje się jednogłośnej decyzji, ale nie należy wykluczyć, że któryś z decydentów wyłamie się i swoim głosem zasygnalizuje potrzebę podwyżki stóp procentowych. Kandydatów do takiego wyłamania się mamy dwóch. Są to Ian McCafferty i Michael Saunders – ta dwójka mocno forsował podwyżki stóp procentowych w ubiegłym roku i w tym roku może być podobnie. Jedne lub nawet dwa głosy za podwyżką mogą wyraźnie umocnić funta.

Kluczowy powinien być mimo wszystko charakter oświadczenia do decyzji. Rynki mogą oczekiwać dziś bardziej konkretnych sygnałów niż to, że ‘zacieśnianie polityki pieniężnej może rozpocząć się szybciej i być silniejsze niż sugerowały listopadowe prognozy’.Tym razem decydenci powinni już odnosić się do lutowych prognoz. Decydenci mają oczywiście ten komfort, że oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych w maju są obecnie wysokie i jeśli faktycznie zapatrują się na podwyżkę w tym miesiącu, to wcale nie muszą przyjmować dziś bardzo jastrzębiej postawy. Może więc okazać się, że dzisiejszy komunikat będzie tylko nieznacznie jastrzębi (albo nawet neutralny), ale zdecydowanie mniej jastrzębi niż oczekują rynki. Należy więc brać pod uwagę scenariusz, w którym funt wyraźnie osłabia się w związku z rozczarowaniem inwestorów, a decydenci dopiero w kolejnych tygodniach przygotowują rynki na ewentualną majową podwyżkę (lub jej brak w przypadku niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej).

Reklama

Decyzję MPC poznamy dziś o godzinie 13:00.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej