• Sklep
  • Odbierz prezent
Czy Arabia Saudyjska sprywatyzuje naftowego giganta?
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego Arabia Saudyjska desperacko szuka gotówki

- Czy prywatyzacja Aramco jest możliwa

W ubiegłym tygodniu saudyjski książę Mohammed bin Salman w wywiadzie dla The Economist wskazał, że Arabia Saudyjska może sprzedać część akcji w Aramco. Pieniądze z prywatyzacji miałyby w znaczący sposób podreperować budżet państwa, który znacznie ucierpiał z powodu taniejącej ropy.

 

"Arabia Saudyjska zmaga się z niekontrolowanymi wydatkami na obronę i państwowe dotacje... jest silnie zdesperowana by uzupełnić gotówkę", stwierdził Luay al-Khatteeb, ekspert do spraw bezpieczeństwa energetycznego.

Przychody z ropy stanowią 75% wszystkich przychodów Arabii Saudyjskiej, stąd spadki cen tego surowca silnie oddziałują na budżet państwa. W 2015 roku deficyt budżetowy osiągnął wartość prawie 100 miliardów dolarów, co wymusza na rządzących dokonanie serii cięć w wydatkach w bieżącym roku. Jednym z następstw jest podniesienie ceny benzyny o 50%.

 

Sprzedaż Aramco?

Aramco jest największym producentem ropy na świecie. Odpowiada za 12% światowego wydobycia ropy, a rezerwy na poziomie 261 miliarda baryłek stanowią 15% wszystkich rezerw ropy na świecie.

 

Saudyjczycy zdążyli już zdementować tworzące się plotki o prywatyzacji naftowego giganta. Według źródła zorientowanego w sytuacji Arabia Saudyjska rozważa sprzedaż udziałów w projektach rafineryjnych, ale nie zamierza dzielić się udziałem w eksploracji złóż i wydobyciu.

 

Jednym z rozwiązań jest utworzenie holdingu, który miałby zgrupować spółki zależne od Aramco.

"To spółka holdingowa byłaby notowana, a nie Aramco", powiedział informator.

 

Oferta publiczna Aramco byłaby nezwykle problematyczna. Pomimo taniejącej ropy, która sprawia, że spółka jest obecnie mniej warta niż kilka lat temu, według The Economist jej wartość mogłaby osiągnąć biliony dolarów - więcej niż wszystkie saudyjskie akcje razem wzięte. Aramco byłoby większe nawet od Apple.

Obecnie największa notowana spółka naftowa - Exxon Mobil - ma kapitalizację na poziomie 314 miliardów dolarów, a jej rezerwy ropy są dziesięciokrotnie mniejsze niż Aramco.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk