• Odbierz prezent
Czy analiza techniczna działa na Bitcoinie?

Aby zrozumieć pełen obraz sytuacji, zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Następnie pokażę Ci, kiedy analiza techniczna działa, a kiedy nie działa. Wszystko to zobaczysz na wykresie Bitcoina do dolara amerykańskiego (BTC/USD) na interwale dziennym. Zaczynamy!

 

 

Czym jest analiza techniczna?

Każdy z nas szuka na wykresie czego innego. Jedni lubią obserwować czysty wykres, wyznaczając na nim poziomy wsparcia i oporu. Inni handlują w oparciu o formacje świecowe. Jeszcze inni używają wskaźników, które informują ich o tym, kiedy i w którą stronę otwierać pozycje. Fani czystych wykresów mówią, że wskaźniki dają te informacje z opóźnieniem. Zgadza się. Wskazanie wskaźnika jest niczym innym jak pochodną ceny. Jednak, z drugiej strony dają się najłatwiej oprogramować. Zatem, jeśli chcesz zautomatyzować swój trading i zmniejszyć czas spędzany przed wykresami - są czymś idealnym. Są plusy i minusy każdej z metod, a dodatkowo żadna z nich nie gwarantuje stałych stuprocentowych zysków. Warto zatem dobrać strategię dopasowaną do swojego temperamentu i oczekiwań finansowych.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin (BTC) jest walutą cyfrową, zdecentralizowaną, alternatywą na miarę XXI wieku dla walut fiducjarnych (FIAT). Jest do waluta niepowiązana z żadnymi bankami czy państwami. Nie ma swojej papierowej wersji. Jest to waluta, która jest dostępna wszędzie, gdzie jest możliwy jest dostęp do Internetu. Przelewy między kontami (adresami portfeli) odbywają się szybko, bez pośredników. Kod źródłowy BTC jest otwarty, a technologia opiera się na łańcuchu znaków (Blockchain). Kurs Bitcoina podlega nieustannym wahaniom, podobnie jak wszystkie inne instrumenty finansowe. Ulega wpływom popytu i podaży.

Co wprawia cenę w ruch?

To, czy cena danego instrumentu rośnie czy spada, zależy od wielu czynników. Mają na to wpływ wydarzenia makroekonomiczne, wiadomości branżowe, ataki hackerskie, a także decyzje dużych graczy, takich jak: rządy państw, banków czy innych instytucji finansowych.

 

Realna wartość instrumentu

Na Forexie (rynku wymiany walut) cena danego instrumentu nie ma realnej wartości, jest to nic innego jak stosunek jednej waluty do drugiej. Sytuacja ma się inaczej w przypadku akcji danej spółki, gdzie za ceną akcji idzie realna wartość. Spółka to kapitał zakładowy; ludzie, którzy za nią stoją; dobra, które produkuje; pozycja na rynku; raporty finansowe; plany na przyszłość.

Dla przykładu, aktualna cena funta szterlinga do franka szwajcarskiego (GBP/CHF) to 1.18881. To tylko stosunek. Nie możesz nic kupić za tą wartość.

Z Bitcoinem jest całkowicie inaczej. Jego wartość zależy od zainteresowania nim inwestorów. Gdyby nikt nie wierzył w cyfrowe złoto - jego wartość nadal oscylowałaby w okolicach 1 dolara. Dodatkowo, jest to waluta deflacyjna. Jego maksymalna ilość (21 milionów) oznacza naturalny wzrost wartości, kiedy wszystkie Bitcoiny zostaną wykopane.

Kiedy analiza techniczna działa?

Zastanawiasz się pewnie, jakie czynniki warunkują czy cena przebije dany poziom, czy się od niego odbije? Zależy to od wolumenu i ilości zleceń, które pojawią się, gdy cena dojdzie do wskazanego punktu. Jeśli przy dojściu do poziomu oporu - zabraknie zleceń kupna - cena zacznie spadać. Podobnie będzie w dołku, jeśli cena spada i brakuje inwestorów, którzy są nadal zainteresowani sprzedażą - cena zacznie naturalnie rosnąć.

Większość inwestorów opiera swój handel na wskaźnikach standardowo dostępnych na platformach giełdowych. Do tych wskaźników zaliczamy różnego rodzaju średnie kroczące (Moving Average), RSI (Relative Strength Index), oscylator stochastyczny (Stochastic), MACD (Moving Average Convergence Divergence), CCI (Commodity Channel Index) czy Ichimoku. Wielu inwestorów zwraca również uwagę na formacje, które tworzą świece japońskie.

Ruch ceny to ludzie i ich decyzje. Cena na wykresie odzwierciedla ludzkie emocje. Wszyscy inwestorzy mają dostęp do tych samych wykresów. Większość zna wybiórczo podstawy analizy technicznej. Jeśli jakiś poziom wydaje się interesujący, a kierunek pozycji jasny dla sporej części inwestorów, zwłaszcza dla dużych graczy - jest duża szansa, że wasze pozycje będą podobne, cena ruszy w Twoim kierunku, a Ty uznasz, że “Analiza techniczna działa”.

 

Kiedy analiza techniczna nie działa?

Czasami na wykresie zdarzają się miejsca, do których cena podchodzi dwa lub więcej razy, zanim na dobre się od nich oddali (wystrzeli). Dzieje się tak dlatego, że duzi gracze, którzy chcą przyłączyć się do rynku w określonym kierunku muszą sami sobie stworzyć płynność. Przyznasz, że jest różnica między chęcią kupna 1 Bitcoina, a 1000 Bitcoinów. Przy tak dużym kupnie - liczą się dwie rzeczy: dobry poziom cenowy i możliwość realizacji (wypełnienia) zlecenia. Jeśli cena nie jest w dobrym miejscu - nie kupują. A jeśli chcą kupić - muszą ją do dobrego miejsca sprowadzić.

Spójrz uważnie na dowolny wykres, wczuj się w wielką instytucję finansową. Przyznasz, że nie jest trudno odgadnąć gdzie 90% inwestorów będzie miało swoje Stop Lossy, prawda? Wielkie instytucje to też ludzie, oni też czytali książki o analizie technicznej, podobnie jak Ty. Wiedzą gdzie patrzeć i czego szukać. Jedyne, czym różnią się od większości inwestorów indywidualnych, to tym, że mają zasobniejszy portfel. I żeby otworzyć dużą pozycję - muszą trochę “pobujać” statkiem, żeby przestraszyć kilka osób, które oddadzą im swoje zlecenia (zostanie aktywowany u nich Stop Loss, lub sami dokonają sprzedaży).

 

Bitcoin i działająca analiza techniczna, przykłady

Na wykresie Bitcoina do dolara amerykańskiego, wiele razy widzieliśmy jak analiza techniczna działa. Poniżej przedstawiam kilka przykładów z wykorzystaniem popularnych strategii inwestycyjnych. Białe pionowe linie oznaczają miejsca rozpoczęcia transakcji.

Bitcoin i średnia krocząca (SMA 100)

Mamy sygnał do kupna, kiedy cena po raz pierwszy zamknie się ponad prostą średnią kroczącą.

Analiza techniczna jest zbiorem zasad, których uczą się i według których postępują inwestorzy giełdowi. Wszyscy jesteśmy uczeni podobnych reguł gry, i chociaż szkoły mogą być różne, to jednak patrzymy na określone schematy w podobny sposób.  - 1

Poziom wsparcia na Bitcoinie

Możliwość kupna podczas retestu poziomu wsparcia.

Analiza techniczna jest zbiorem zasad, których uczą się i według których postępują inwestorzy giełdowi. Wszyscy jesteśmy uczeni podobnych reguł gry, i chociaż szkoły mogą być różne, to jednak patrzymy na określone schematy w podobny sposób.  - 2

Bitcoin a MACD

Wystąpił sygnał do otwarcia pozycji długiej (kupna), podczas gdy histogram MACD wszedł w wartości dodatnie.

Analiza techniczna jest zbiorem zasad, których uczą się i według których postępują inwestorzy giełdowi. Wszyscy jesteśmy uczeni podobnych reguł gry, i chociaż szkoły mogą być różne, to jednak patrzymy na określone schematy w podobny sposób.  - 3

Wykorzystanie oscylatora stochastycznego na BTC

Kiedy linia główna (niebieska) przetnie linię sygnalną (czerwona, przerywana) od dołu do góry - jest to sygnał do zajęcia pozycji długiej.

Analiza techniczna jest zbiorem zasad, których uczą się i według których postępują inwestorzy giełdowi. Wszyscy jesteśmy uczeni podobnych reguł gry, i chociaż szkoły mogą być różne, to jednak patrzymy na określone schematy w podobny sposób.  - 4

Jak widzisz, z łatwością można znaleźć przykłady, kiedy analiza techniczna działa. A jednak, na dłuższą metę - zarabianie nie jest takie łatwe.

Każdy z inwestorów ma swoją własną strategię. Najgorzej wychodzą na tradingu ci, którzy bezmyślnie kopiują czyjeś pozycje lub otwierają je typowo losowo. Nie tędy droga.

Może w Twoim tradingu pomoże Ci udawanie dużej instytucji finansowej, i zmianę zasad gry. Za każdym razem kiedy chcesz otworzyć pozycję - nie otwieraj jej, a w miejscu, w którym byś postawił zlecenie obronne Stop Loss - wstaw zlecenie oczekujące. Zobaczysz, jak często rynek tam dojdzie i zawróci w pożądanym przez Ciebie kierunku. Ma to miejsce na mniejszych interwałach, zwłaszcza poniżej H1. Tym sposobem unikniesz częstej aktywacji Stop Lossów, a dodatkowo dokonasz zakupu po dobrej cenie.

Oczywiście, że nadal jest możliwe, że rynek przejedzie Twoje miejsce zakupu - wpędzając i Ciebie w stratną pozycję. Taki już jest rynek. Losowy. Jest zbiorowiskiem milionów inwestorów i wypadkową ich strategii i emocji. A zatem, wykonuje ruchy nie zawsze racjonalne według Twojego toku myślenia. Aby, tego typu sytuacje nie oddziaływały na Ciebie zbyt mocno - stosuj odpowiedni Money Management. Przeznaczaj nie więcej niż kilka procent konta na pojedynczą transakcję. Rada dotyczy kontraktów CFD.

W przypadku giełd kryptowalut - daj sobie szansę na oddanie kilku strzałów. Nie kupuj kryptowalut po jednej cenie.

 

Jak grać, żeby wygrać?

Osobiście nie lubię poświęcać zbyt dużo czasu na śledzenie wykresów. Dlatego też, gram na interwale dziennym (D1). Jako programista - uwielbiam automatyzację wszelkich możliwych procesów (wejścia, wyjścia, prowadzenie pozycji, analiza warunków rynkowych). Moje strategie tradingowe opierają się na wyłapywaniu impulsów, w końcu to one odpowiadają za największe ruchy na wykresie.

Rynek jest powtarzalny, inaczej mówiąc fraktalny. Dlatego warto nauczyć się dostrzegać schematy, które się często powtarzają na danym instrumencie. Każdy z instrumentów; czy będzie to Bitcoin, Monero, Ripple czy inna kryptowaluta - ma swoje powtarzalne schematy. Żeby je odnaleźć - należy spędzić odpowiednią ilość czasu na analizie danego wykresu. Jednak, jest to warte poświęconego czasu - wraz z nabytą wiedzą możesz zyskać przewagę statystyczną na rynku.

Podsumowanie

Czy analiza techniczna działa? I tak, i nie. Na pewno porządkuje pewne zachowania na rynku, dzięki którym inwestorzy widząc określone schematy otwierają swoje pozycje jednocześnie z innymi inwestorami, dzięki czemu mogą wspólnie zapoczątkować ruch ceny w określonym kierunku. Popularniejsze schematy mogą być dostrzegane przez znaczną część inwestorów, jednak przez to ci inwestorzy padają również ofiarami wielkich instytucji, które próbują aktywować jak najwięcej Stop Lossów, zanim cena ostatecznie pójdzie w oczekiwanym kierunku.

Mniej popularne schematy - większość ich nie widzi - dlatego działają mniej lub sporadycznie.

Graj tylko zgodnie z trendem, to najcenniejsza rada. Nie próbuj wyznaczyć końca trendu. Nie przewiduj. Graj zgodnie z nim. Granie przeciwko trendowi jest jak wyjście naprzeciw jadącemu pociągowi. Nie masz szans na przeżycie. Określ trend, poczekaj na korektę, a następnie sygnał powrotu do trendu i oddaj strzał! Jest duża szansa, że właśnie trafiłeś na kolejny impuls.

Trzymam kciuki! Pomyślnych fal!

Autor:

Roman Cieciuch

E-kursy-walut.pl

Trader kontraktów CFD na Forex, entuzjasta Bitcoina, tworzy algorytmy automatyzujące trading. W wolnym czasie biega, pływa, jeździ na rowerze.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

e-kursy-walut.pl

Strona e-kursy-walut.pl pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić aktualne notowania najważniejszych kryptowalut takich jak Bitcoin, czyli cyfrowy odpowiednik złota czy inne  internetowe waluty, które pojawiły się później m.in. Ethereum, Lisk, Litecoin, Zcash czy Monero. Na stronie znajdują się również kursy walut tradycyjnych takich jak  euro, dolar amerykański, frank szwajcarski czy funt szterling. Możliwe jest też porównanie aktualnych kursów według Narodowego Banku Polskiego. Notowania na żywo aktualizowane są co 1 minutę na podstawie serwisu Yahoo Finance.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk