• Odbierz prezent
Czy Ameryce grozi recesja? CFD na Nasdaq100 futures - perspektywa rynkowa

Przecena amerykańskich akcji z ostatnich dni mogła część graczy zaskoczyć. Być może niekoniecznie jej pojawienie się, bo o takiej możliwości się wspominało, ale zapewne skala zmiany już wielu zdziwiła. Pojawiły się obawy, czy to nie przygotowania tamtejszego rynku akcji na nadejście recesji, którą wieści kilka popularnych wskaźników syntetycznych, wśród których są także sygnowane przez regionalne banki Rezerwy Federalnej.

Czy rzeczywiście Ameryce grozi recesja?

Wydaje się to przedwczesne. Sama zmiana na rynku akcji wcale nie musi oznaczać kłopotów w gospodarce. Rynek akcji kieruje się swoją dynamiką. Odejdźmy więc na chwilę od wątków gospodarczych i poszukajmy wskazówek, które mogłyby nam pomóc w określeniu perspektyw na najbliższy czas mierzony raczej w dniach i tygodniach, a nie godzinach.

Założenie jest takie, że w obecnej sytuacji szukamy wskazówek co do kierunku ewentualnego zajęcia pozycji na amerykańskim rynku akcji. Czy ostatnie dni wyczerpały już potencjał do spadku? A może to tylko początek i faza osłabienia jeszcze potrwa? W związku z tym, że mowa jest o zagraniach dłuższych, w których utrzymywanie pozycji może trwać nawet tygodniami, skupimy się na instrumentach opartych o kontrakty terminowe futures. Mają one bowiem kluczową zaletę, która odróżnia je od kontraktów CFD na indeksy spot - nie ponosi się kosztów swapowych. Z kontraktami futures wiążą się także dodatkowe korzyści w postaci informacji, których nie posiadamy w odniesieniu do samych indeksów. Są nimi raporty o zajmowanych pozycjach przez dużych uczestników, którzy są zobowiązani do cotygodniowego informowania o skali własnego zaangażowania na rynku (COT - Commitments of Traders).

Okazuje się, że poza czystą analizą techniczną

jesteśmy w stanie otrzymać kolejne dane, które mogą sprzyjać ocenie aktualnej sytuacji na rynku. Zacznijmy jednak od analizy technicznej kontraktu CFD na Nasdaq100 futures. Szczerze powiedziawszy jest to jeden z tych wykresów, który nie wymaga zbyt rozbudowanej analizy, bo obraz mówi sam za siebie.

CFD na Nasdaq100 futures - perspektywa rynkowa - 1

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition - _USNASDAQ100_U9, dzienny, zakres od 14 maja 2019 roku do 6 sierpnia 2019 roku. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Na wykresie widzimy przebieg ceny wrześniowej serii kontraktu futures w ujęciu dziennym. W oczy rzuca się prawa strona z dużą świecą spadkową z dnia wczorajszego. Dziś rynek próbuje odreagować, ale na razie wnioski z przebiegu kilku ostatnich dni nie są optymistyczne. W tym krótkim czasie udało się niemal w całości zniwelować wzrost, jaki miał miejsce od początku czerwca. Ostatnim dniem, w którym cena była niżej jest 6 czerwca, czyli dokładnie dwa miesiące temu. Takie przeceny nie kończą się zazwyczaj nagle.

Można zatem przypuszczać,

że po odbiciu rynek jednak będzie mimo wszystko atakował poziom lokalnego dołka z przełomu maja i czerwca. Samo odbicie trudno jest szacować. Na wykresie zaznaczono poziomą linię potencjalnie silnego oporu na poziomie 7820 pkt. Tam już kilkukrotnie cena zmieniała swój kierunek. Inna sprawa, że wcale nie jest powiedziane, że w ogóle ten poziom zostanie osiągnięty. Oporem, choć o nieco mniejszym znaczeniu, jest także połowa wczorajszej świecy.

Technika sprzyja spadkom, a wspomniane raporty? No to spójrzmy na poniższy wykres.

CFD na Nasdaq100 futures - perspektywa rynkowa - 2

Źródło: Barchart.com - COT - Nasdaq100 futures - wykres połączonych najpłynniejszych serii - tygodniowy, zakres od 8 sierpnia 2016 roku do 5 sierpnia 2019 roku. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Chcesz przeliczyć ile zapłacisz za wymianę euro, dolara, funta czy franka szwajcarskiego? Nic prostszego! Skorzystaj z kalkulatora walutowego opartego o aktualne kursy średnie NBP!

Kalkulator walutowy

Kontrakty futures mają to do siebie,

że w pewnym punkcie czasu wygasają. Notowane są w seriach, których terminy wygaśnięcia przypadają na trzecie piątki marca, czerwca, września i grudnia. Handel długoterminowy polega na przeskakiwaniu z serii, która ma wkrótce wygasnąć (zwykle w środę lub czwartek w tygodniu wygasania) na serię, która ma wygasnąć w drugiej kolejności. Przykładowo: aktualna seria wrześniowa wygasać będzie 20 września, a więc 18 lub 19 września należy zamknąć pozycje na tej serii, a jednocześnie otworzyć je na serii grudniowej. Takie przeskoki nazywa się rolowaniem pozycji. Wprawdzie generują one koszty dodatkowej transakcji, ale dla długoterminowych pozycji i tak kluczowe jest pozbycie się kosztów swapów. Powyższy wykres pokazuje przebieg ceny przy założeniu, że właśnie co trzy miesiące dokonuje się rolowania pozycji.

Wykres składa się z dwóch części: pierwszą jest przebieg ceny, a drugą przebieg trzech linii. Każda z tych linii odpowiada sumarycznej liczbie pozycji, jaką posiada jedna z trzech grup uczestników rynku. Linia niebieska (najmniej nas będzie interesowała) to linia pokazująca sumaryczne zaangażowanie małych spekulantów. Linie zielona i czerwona są znacznie ciekawsze, gdyż pokazują sumaryczne pozycje podmiotów zabezpieczających się, jak np. funduszy, które wykorzystują rynek terminowy do zabezpieczania swoich portfeli akcji (linia czerwona) oraz dużych spekulantów, a więc podmiotów, które biorą na siebie ryzyko rynkowe (linia zielona). Linie wahają się wokół poziomu zero. Gdy w którejś grupie przeważają długie pozycje, linia znajduje się nad poziomem zerowym, a gdy przeważają pozycje krótkie, linia znajduje się poniżej poziomu zerowego.

Spekulanci podążają za trendem,

a więc zwykle, jako grupa się mylą, w chwili, gdy na rynku pojawia się lokalne ekstremum. Zauważmy, że w chwili, gdy kontrakt na Nasdaq100 zaliczał istotne lokalne minima linia zielona schodziła pod poziom zerowy, a na plusie była linia czerwona. Innymi słowy, by dołek był istotny powinien pojawić się strach u spekulantów i przewaga pozycji krótkich, a wśród zabezpieczających chęć ponownego zaangażowania na rynku akcji i odejścia od zabezpieczania portfela.

Odnosząc ten mechanizm do aktualnej sytuacji można odnieść wrażenie, że takiego momentu przegięcia jeszcze nie osiągnięto. Dane do cotygodniowych raportów zbierane są we wtorki, a publikowane są w piątek, a więc w końcówce tygodnia poznamy aktualną sytuację. Nie jest to duża niedogodność, gdyż mowa jest o zmianach cen w długim terminie. Zresztą wydaje się mało prawdopodobne, by jeden tydzień miał zmienić układ pozycji. Przykład mieliśmy na przełomie roku, gdy powoli rosnące kursy nie zniechęcały do utrzymywania krótkich pozycji przez spekulantów. Podsumowując zarówno narzędzia analizy technicznej, jak i raporty COT sugerują pogłębienie przeceny kontraktu futures na Nasdaq100.


Kamil Jaros

Analityk mBank Biuro Maklerskie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk