• Odbierz prezent
Czy akcje Tauronu i PGE spadną jeszcze o kilkanaście procent? Gdzie szukać odwrócenia tendencji?

WIG-Energetyka przeżywa trudny czas. Od początku sierpnia indeks zniżkuje już o ponad 20% i to może nie być koniec problemów. Popatrzmy na wykres sub-indeksu oraz największych przedstawicieli sektora energetycznego w poszukiwaniu miejsc, które mogą powstrzymać dalsze spadki.

WIG-Energetyka z celem na 1500 punktów?

Kluczowy dla indeksu był poziom w okolicach 1930-1940, który miał jeszcze szansę powstrzymać spadki z sierpnia. Po jego przebiciu trend spadkowy wyraźnie przyspieszył wybijając dołem kolejne poziomy wsparcia. Notowania indeksu znajdują się poniżej linii trendu wzrostowego, co potwierdza przewagę niedźwiedzi. Najbliższe wsparcie znajduje się 200 punktów niżej w okolicach 1450. Każdy wzrost do poziomu 1800 będzie tylko ruchem powrotnym do wybitego wsparcia.

 Wykres 1. Notowania indeksu WIG-ENERGETYKA, interwał dzienny

Wykres 1. Notowania indeksu WIG-ENERGETYKA, interwał dzienny

Gigantyczne spadki na Tauronie

Jeszcze pod koniec lipca za jedną akcję Tauronu trzeba było zapłacić ok. 3.20 PLN. Przez półtora miesiąca akcje zostały przecenione do poziomów 1.90 PLN. Z technicznego punktu widzenia wypełnia się zakres spadków wynikający z formacji głowy z ramionami (RGR) zaznaczonej na wykresie. Pomimo tak dużej przeceny potencjał do spadków jeszcze jest. Poziom 1.70 powinien przynieść chociaż chwilowe odreagowanie a ostatnią deską ratunku dla byków jest poziom 1.50. Warto szukać reakcji ceny na tych poziomach choć oczywiście tendencją dominującą jest trend spadkowy.

 Wykres 2. Notowania Tauronu, interwał dzienny

Wykres 2. Notowania Tauronu, interwał dzienny

Czy poziom 5 PLN powstrzyma dalsze spadki na PGE?

Po okresie konsolidacji z czerwca i lipca kurs PGE wybrał wyjście dołem i kontynuację spadków. Najbliższym oporem dla ceny jest 6.25, jednak prawdopodobnie szybciej zobaczymy okrągły poziom cenowy 5 PLN. W tych okolicach (4.85-5.00) znajduje się pozim wsparcia wynikający z wcześniejszego oporu a także zniesienie 61.8 Fibo ostatniego ruchu wzrostowego. Przebicie tych poziomów to spadki w kierunku 4 PLN.

 Wykres 3. Notowania PGE, interwał dzienny

Wykres 3. Notowania PGE, interwał dzienny

Notowania: Tauron Polska Energia SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:TPE/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk