• Odbierz prezent
Czwarty dzień korekty na rynku długu. Fixing NBP oraz bazowe pary walutowe [EURUSD, USDJPY]
fot. pexels.com

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wycena długu ponownie rosła w czwartek wobec pogłębiającej się wśród inwestorów awersji do ryzyka. Towarzyszył temu kolejny dzień przeceny na światowych parkietach giełdowych.

W tle były dane o amerykańskim PPI za kwiecień. Pokazały one odczyty niższe niż marcowe, lecz powyżej oczekiwań dla indeksu ogólnego i poniżej dla indeksów z wyłączeniem żywności i energii. Ponadto pojawiła się seria słabszych prognoz wzrostu na ten rok. Wypadkowo krzywa UST obniżyła się na całej długości o śr. 6 pb. do odpowiednio 2,58% (2Y), 2,84% (10Y) i 3,00% (30Y). Analogicznie obniżyła się krzywa USD IRS.

Czwarty dzień korekty na rynku długu. Fixing NBP oraz bazowe pary walutowe [EURUSD, USDJPY] - 1

Podobnie było w Europie, gdzie malała dochodowość obligacji każdego kraju członkowskiego strefy euro na wszystkich punktach krzywej śr. o 11 pb. Tradycyjnie ostatnio najmocniej przesuwały się włoskie papiery (-14 pb.). Krzywa niemiecka obniżyła się śr. o 12 pb. do odpowiednio 0,06% (2Y), 0,87% (10Y) i 1,04% (30Y). Wysunięte pod nadchodzące podwyżki stóp EBC przyczółki oddał także europejski rynek pieniężny, który na kontraktach FRA w tym tygodniu obniżył się 51 pb. W tle były dyskusje europejskich oficjeli o redukcji restrykcyjności transformacji klimatycznej z powodu problemów z podażą energii po rozpoczętej przez Rosję wojnie.

Dziś o poranku na azjatyckich parkietach przeważa zieleń, a kontrakty terminowe na Bunda i UST korygują powoli wczorajsze wzrosty. Wiążemy to z wczorajszym wyhamowaniem spadków na Wall Street. Giełdom dodatkowy napęd dała nocna wypowiedź szefa Fed Jerome Powella, który zaprzeczył, by intencją FOMC było dokonanie kolejnej podwyżki o 75 pb. (czytaj: potwierdził +50 pb.). Skala dotychczasowej przeceny na rynkach akcji jest niemała, więc dostrzegamy dziś duży potencjał wzrostu dochodowości wraz z poprawą nastrojów na giełdowych parkietach.

Czwarty dzień korekty na rynku długu. Fixing NBP oraz bazowe pary walutowe [EURUSD, USDJPY] - 2


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk