• Odbierz prezent
Członkowie FOMC pod lupą przed grudniowym posiedzeniem
Z artykułu dowiesz się:

- Jak podczas najbliższego posiedzenia mogą zagłosować poszczególni członkowie FOMC

Już w najbliższą środę FED podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynki są niemal pewne co do tego, że podczas tego posiedzenia dojdzie do wyczekiwanej od miesięcy podwyżki. Podobnie jak to było w grudniu ubiegłego roku, również teraz możliwa jest jednogłośna decyzja w tej kwestii.

 

Już jutro rozpoczyna się dwudniowe, decyzyjne posiedzenie FOMC. Decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy w środę o godzinie 20:00 czasu polskiego, a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem Janet Yellen. Rynki są niemal pewne (97,2%), że na zakończenie tego roku zobaczymy w końcu podwyżkę stóp procentowych - rok temu zapowiadano, że w 2016 roku zobaczymy 3-4 takie ruchy, ale aż do grudnia nie udało się dokonać tego ani razu.

 

W tym roku w FOMC mamy dziesięciu członków – 3 jastrzębie, 2 centrystów i 5 gołębi:

  • Janet Yellen (gołąb)
  • Stanley Fischer (centrysta)
  • Lael Brainard (gołąb)
  • Daniel Tarullo (gołąb)
  • Jerome Powell (centrysta)
  • William Dudley (gołąb)
  • James Bullard (jastrząb)
  • Esther George (jastrząb)
  • Loretta Mester (jastrząb)
  • Eric Rosengren (gołąb)

 

Zdecydowana większość (o ile nie wszyscy) głosujących zapewne pójdzie za konsensusem i zagłosuje za podwyżką stóp procentowych. Taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. Tylko część głosujących jasno stawia na podwyżkę, podczas gdy wielu oficjeli FED jedynie sygnalizowało 'zwiększenie się szans na podwyżkę'. Zobaczmy jak w ostatnim czasie wypowiadali się poszczególni członkowie FOMC:

 

Janet Yellen - Szefowa FED nie pokusiła się wskazać, czy to grudzień będzie miesiącem najbliższej podwyżki stóp procentowych. W listopadzie oświadczyła jednak, że spodziewa się, że dojdzie do niej "relatywnie niedługo". Yellen dołączyła do grona przedstawicieli FED, którzy obawiają się, że zbyt długie opóźnianie zacieśniania polityki pieniężnej może generować ryzyko konieczności podjęcia bardziej agresywnych działań w przyszłości. W naszej ocenie Yellen to głos za podwyżką.

Stanley Fisher - Wiceprzewodniczący Rady Gubernatorów również nie decydował się w ostatnim czasie na wskazanie czasu potencjalnej podwyżki stóp procentowych. Jego zdanie szanse na stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej są coraz większe, zwłaszcza w przyszłym roku, jeśli nowy prezydent, zgodnie z zapowiedziami, będzie starał się poluzować politykę fiskalną. Uważamy, że Fischer w grudniu zagłosuje za konsensusem i poprze podwyżkę stóp procentowych, gdyż w drugiej połowie tego roku wielokrotnie powtarzał, że gospodarka USA jest coraz silniejsza i bliska wypełnienia celów FED.

Lael Brainard - Członkini Rady Gubernatorów jest największym znakiem zapytania w kontekście najbliższego głosowania. Brainard jest największą przeciwniczką zacieśniania polityki pieniężnej wśród obecnych głosujących członków FOMC. Dodatkowo bardzo rzadko wypowiada sie na temat polityki pieniężnej, przez co trudno ocenić jej obecne nastawienie. Bo choć z natury jest gołębiem, to nie oznacza to, że za każdym razem będzie głosować przeciwko podwyżkom stóp procentowych - udowodniła to w grudniu ubiegłego roku. W naszej ocenie Brainard może zagłosować za konsensusem, ale jej sprzeciw i tak nie miałby większego znaczenia.

Daniel Tarullo - Tarullo to kolejny dość gołębi członek Rady Gubernatorów. Mimo wszystko w listopadzie stwierdził on, że zbliża się odpowiedni czas na zacieśnianie polityki pieniężnej, tak by nie doprowadzić do przegrzania gospodarki. Aby jego wypowiedź nie była zbyt jastrzębia dodał, że cały czas należy ostrożnie podchodzić do podwyżek stóp procentowych, co wpisuje się w plan 'stopniowych podwyżek'. Jego głos nie jest pewnym TAK dla podwyżki w grudniu, ale zapewnie zdecyduje się on poprzeć konsensus.

Jerome Powell - Ostatni członek Rady Gubernatorów najmocniej sprecyzował swoje poglądy na temat polityki pieniężnej FED. Pod koniec listopada Powell wskazał, że inflacja zmierza do poziomu 2%, co oznacza, że FED może w końcu pociągnąć za spust i dokonać pierwszej (i jedynej) podwyżki stóp procentowych w tym roku. Z tego względu możemy uznać, że na rozpoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniu będzie głosował za podwyżką.

William Dudley - Szef FED z Nowego Jorku już w październiku sygnalizował, że jeśli gospodarka utrzyma się na obecnej trajektorii, to zobaczymy podwyżkę stóp procentowych później w tym roku. W ubiegłym tygodniu zaznaczył z kolei, że zauważalne jest zacieśnienie sytuacji na rynkach finansowych. Bankier z Nowego Jorku nie zdeklarował jasno, że oczekuje podwyżki stóp procentowych w grudniu, ale jego październikowe komentarze sprawiają, że możemy uznać jego głos za TAK dla podwyżki.

James Bullard - Najbardziej gołębi z grona 'fedowskich' jastrzębi w grudniu już najprawdopodobniej nie wyłamie się  ze swojego stronnictwa i poprze podwyżkę stóp procentowych. W listopadzie Bullard wskazał, że "jedna podwyżka stóp procentowych, prawdopodobnie w grudniu, może być wystarczająca, by zmienić nastawienie polityki pieniężnej na neutralne". Szef FED z St. Louis zaznaczył jednak w ubiegłym tygodniu, że FED nie powinien decydował się na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej do 2019 roku, choć obecne projekcje przedstawicieli FED zakładają 9 podwyżek (łącznie z grudniową) o 25 pb.

Esther George - W życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i to, że Esther George zagłosuje za podwyżką stóp procentowych. George jest w obecnym składzie głosujących członków FOMC przeciwieństwem Lael Brainard. Już od miesięcy stara się przekonać innych cżłonków FED, że czas na podwyżkę stóp procentowych już nadszedł. Ostatni raz przeciwko podwyżce stóp procentowych głosowała w czerwcu, razem ze wszystkimi głosującymi - było to następstwem bardzo niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych, wynikającej z wyników referendum w sprawie Brexitu, oraz fatalnych danych z rynku pracy USA za maj. Podczas trzech kolejnych posiedzeń głosowała za podwyżką i takiego ruchu spodziewamy się również w tym miesiącu.

Loretta Mester - Szefowa FED z Cleveland jest drugą po George największą zwolenniczką podwyżek stóp procentowych. Głosowała razem z George podczas dwóch ostatnich posiedzeń FOMC. Pod koniec listopada Mester zaznaczyła, że jej zdaniem podniesienie stóp procentowych w obecnej chwili bardziej pomoże niż zaszkodzi gospodarce. Z tego względu oczekujemy od niej głosu za podwyżką.

Eric Rosengren - Choć uważany jest za gołębia, to we wrześniu zdecydował się zagłosować za podwyżką stóp procentowych. W listopadzie zagłosował przeciwko, ale, jak później stwierdził, tylko dlatego, że jasne było, że konsensus nastawia się na podwyżkę w grudniu. Głos Rosengrena za podwyżką w grudniu jest jednym z najpewniejszych.

 

Podsumowanie

Powyższe zestawienie każe nam liczyć na zdecydowany głos za podwyżką stóp procentowych. Taki ruch zostanie zapewne przegłosowany jednogłośnie lub z nieznacznym sprzeciwem ze strony największych gołębi (choć niewiele na to wskazuj). Dla rynku walutowego ważniejsze jednak będzie nastawienie członków FED do dalszej ścieżki podwyżek stóp procentowych. Szczegóły w tej kwestii zostaną podane w formie tzw. fedokropek, a dodatkowe wskazówki może podać Janet Yellen podczas konferencji prasowej.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk