• Odbierz prezent
Członek RPP: NBP powinien osłabiać polskiego złotego i utrzymywać stopy procentowe jak najniżej

Stopy procentowe na jak najniższym poziomie to jeden z najważniejszych celów Rady Polityki Pieniężnej, który będzie prowadził Polskę na ścieżkę długoterminowego wzrostu gospodarczego, jak twierdzi jeden z członków RPP Eryk Łon. Oprócz tego ekonomista uważa, że NBP powinien interweniować na rynku walutowym w przypadku nadmiernego umocnienia się polskiego złotego.

 

W swoim cyklicznym felietonie publikowanym na łamach Radia Maryja Łon twierdzi, że możliwie długie utrzymywanie stóp procentowych na jak najniższym poziomie (aktualnie jest to historycznie niski poziom 0.1 stopy referencyjnej) powinno sprzyjać rozwojowi gospodarczemu kraju, zaś wstrzymywanie się od podwyżek oprocentowania NBP będzie utrzymywać kurs polskiego złotego na relatywnie niskim poziomie. To zaś jest korzystne dla eksporterów i jest jednym z celów naszego banku centralnego. Łon  nie ukrywa również, że jest zdecydowanym zwolennikiem interwencji walutowych NBP, mających na celu osłabianie złotego w przypadku jego nadmiernego umocnienia, co zresztą zostało zapisane w najnowszych Założeniach Polityki Pieniężnej NBP na najbliższe miesiące.

 

Na początku września Eryk Łon zdradził, że celem obecnego składu Rady Polityki Pieniężnej jest utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej do końca jej sześcioletniej kadencji, czyli do 2022 r. Oprócz tego Łon nie wykluczył sytuacji, w której ze względu na wystąpienie istotnego ryzyka deflacji i zahamowania wzrostu gospodarczego możliwy będzie scenariusz cięcia stóp do zera.

Czytaj także: Deflacja największym szkodnikiem dla pieniądza. Dlaczego banki centralne chcą, abyśmy bali się spadków cen w gospodarce?

Deflację można porównać do bielinka kapustnika – popularnego szkodnika, który niszczy poprzez swe działania zdrową kapustę. Otóż rolę banków centralnych w tym Narodowego Banku Polskiego postrzegam właśnie jako rolę nakierowaną na wyniszczenie stada owych nieprzyjemnych kapustników -takie zdanie na t.. Czytaj
Deflacja największym szkodnikiem dla pieniądza. Dlaczego banki centralne chcą, abyśmy bali się spadków cen w gospodarce?

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk