• Odbierz prezent
Czekaliście na rewolucję? To jeszcze poczekacie. Tarcza Antykryzysowa 2.0 nie uratuje przed kryzysem

Nie ucichły jeszcze dyskusje nad przegłosowanym w zeszłym tygodniu pakietem ustaw chroniących przed skutkami kryzysu ekonomicznego nazwanym Tarczą Antykryzysową, a rząd we wtorek 7 kwietnia zaprezentował projekt poszerzenia jej dotychczasowego zakresu. Tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0 ma między innymi zapewnić dodatkową ochronę pracownikom i objąć czasowymi zwolnieniami ze świadczeń wiekszą niż dotychczas grupę przedsiębiorców. Ci, którzy liczyli na radykalne poszerzenie zakresu państwowej pomocy mogą czuć się rozczarowani. Koszt Tarczy 2.0 został oszacowany przez Radę Ministrów na 11 mld złotych, co łącznie z poprzednim programem pomocowym daje kwotę 223 mld złotych.

 

Połowa składek dla większych, ale wciąż małych

Wprowadzona w życie na początku kwietnia Tarcza Antykryzysowa gwarantuje trzymiesięczne zwolnienie z opłacania składek ZUS (od kwietnia do maja) przedsiębiorstwom zatrudniającym do dziewięciu pracowników. To ograniczenie wzbudziło wiele kontrowersji i było otwarcie krytykowane przez przedsiębiorców, którzy zwracali uwagę, że wyklucza ono z rządowej pomocy tysiące małych firm, które będą mieć poważne problemy z przetrwaniem najbliższych miesięcy.

Dlatego też w projekcie uzupełniającym pakiet pomocowy rząd zdecydował się rozszerzyć zakres kwartalnych „wakacji składkowych” na ZUS do przedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie 49 osób. Firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników będą mogły otrzymać 50% ulgę na składki ZUS w okresie trzech miesięcy. 

Mimo, że nie jest to spełnienie marzeń przedsiębiorców, to opisana propozycja i tak jest korzystniejsza dla szerszego grona firm, gdyż początkowo zwolnienie ze składek miało przysługiwać wyłącznie dziewięciu pracownikom w zakładach zatrudniających do 49 osób.

 

Pomoc finansowa dla dużych

Tarcza Antykryzysowa była krytykowana także za brak konkretnych rozwiązań dla dużych przedsiębiorstw, które również będą musiały zmierzyć się z kryzysem. Rząd chce wyjść naprzeciw większym firmom, proponując kredyt gwarantowany do 80% o wartości do 250 mln złotych, na maksymalnie 39 miesięcy. Ma być on zabezpieczony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, zaś za pomocą którego będzie można finansować spłatę innych kredytów. W praktyce jednak nie jest tak kolorowo - w poprzedni projekcie również pojawił się zapis o preferencyjnych kredytach gwarantowanych, wielu przedsiębiorców zwraca jednak uwagę na to, że banki, mimo gwarancji BGK, nie są chętne do ich udzielania. Może to świadczyć o iluzoryczności rządowej pomocy, w sytuacji w której firmy z najbardziej dotkniętych spowolnieniem gospodarczym branż nie będą w stanie uzyskać finansowania (np. lokale gastronomiczne, firmy transportowe).

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała również, że Agencja Rozwoju Przemysłu włączy się do programu udzielania kredytów z piętnastomiesięcznym okresem karencji (opóźnienia spłaty rat kapitałowych) przeznaczonych dla mniejszych przedsiębiorstw, jednak bez podania konkretów.

 

Większe wsparcie dla zatrudnionych na „śmieciówkach” i zasiłek dla rolników

Tarcza antykryzysowa zapewnia także pomoc dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, w tym umowach o dzieło i umowach zlecenia, w przypadku gdy ich pracodawca był zmuszony do wstrzymania działalności ze względu na wprowadzony w połowie marca stan zagrożenia epidemicznego. Mogą one liczyć na świadczenie pomocowe w wysokości do 2000 złotych brutto miesięcznie. Tarcza 2.0 rozszerza zakres pomocy do trzech miesięcy.

Podobnie jest w przypadku świadczenia postojowego dla samozatrudnionych - również będą mogli oni skorzystać trzykrotnie z pomocy finansowej do 2000 PLN, jeśli ich przychody nie przekroczyły trzech średnich krajowych (ok. 15,6 tys. PLN).

Do grona objętych pakietem ochronnym dołączą również rolnicy, którzy dzięki Tarczy 2.0 będą mogli otrzymać zasiłek w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego (1300 złotych brutto). Świadczenie będzie przysługiwało rolnikom w kwarantannie, podczas nadzoru epidemiologicznego, a także hospitalizacji z powodu koronawirusa. Dotyczy ono również domowników zameldowanych w gospodarstwie rolnym.

Czytaj także: Tarcza Antykryzysowa pełna dziur? Nie pomoże przedsiębiorcom, pogrąża pracowników

Opracowana przez rząd i podpisana przez prezydenta Tarcza Antykryzysowa, która w swoim zamierzeniu ma chronić przedsiębiorców i pracowników przed skutkami zapaści gospodarczej wywołanej przez pandemię koronawirusa zdaje się nie spełniać oczekiwań ani jednych, ani drugich. Wyceniony na 212 mld złotyc.. Czytaj
Tarcza Antykryzysowa pełna dziur? Nie pomoże przedsiębiorcom, pogrąża pracowników

 

Co jeszcze?

Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić istotną zmianę w zapisach dotyczących Tarczy Antykryzysowej - obecnie przegłosowana ustawa zakłada pomoc dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych wyłącznie wówczas, gdy zarejestrowali oni działalność nie później niż 1 lutego 2020 r. Ten bardzo istotny, a jednocześnie bardzo często pomijany przez komentatorów, zapis odbiera możliwość uzyskania wsparcia firmom, które poniosły stratę z powodu obecnej sytuacji, ale po prostu nie miały szczęścia, gdyż zbyt późno zostały założone. Co ciekawe, granica ustalona na 1 lutego jest dość mało zrozumiała, ze względu na fakt, iż o ryzyku epidemii zaczęto na poważnie mówić pod koniec lutego, a stan zagrożenia został wprowadzony w połowie marca. Tarcza 2.0 ma zakwalifikować do programu wsparcia wszystkie firmy założone do 1 marca, jednak jak wspomniała Emilewicz, ten zapis będzie jeszcze dyskutowany.

Oprócz tego, „nowa tarcza” ma zapewnić bezpieczeństwo środków otrzymanych w jej ramach przed egzekucją komorniczą.

Ponadto, ochrona pracowników ma zostać rozszerzona również na organizacje pozarządowe (tzw. NGO-sy).

Wśród kolejnych zapisów nowej ustawy pomocowej pojawiają się również kwestie takie jak nielimitowany dostęp do internetowych stron rządowych (.gov) za pośrednictwem sieci mobilnej, czy przyśpieszenie realizacji założeń Funduszu Szerokopasmowego, który ma być przeznaczony na rozwój infrastruktury 5G i zapewniać powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu. Czy jednak szybki internet 5G jest priorytetem dla przedsiębiorcy, który nie ma za co zapłacić swoim pracownikom, a także osobie, która właśnie otrzymała wypowiedzenie? Już niedługo bowiem liczba i jednych i drugich może się gwałtownie zwiększyć.

 

Więcej informacji na temat wprowadzonej na początku kwietnia Tarczy Antykryzysowej znajdziesz w artykule:

Czytaj także: Tarcza Antykryzysowa - jak rząd za miliardy złotych chce ratować gospodarkę przed koronawirusem?

  W czwartek poznaliśmy projekt rządowej „Tarczy Antykryzysowej”, która ma chronić pracodawców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa i która pochłonie ponad 200 mld złotych. Zakłada ona wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, których firmy ucier.. Czytaj
Tarcza Antykryzysowa - jak rząd za miliardy złotych chce ratować gospodarkę przed koronawirusem?

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk