• Odbierz prezent
Czeka nas powtórka z 2008 roku? Munger ostrzega, że rynek nieruchomości komercyjnych jest w zapaści
fot. Freepik/Wikimedia

Legendarny amerykański inwestor zapowiada burzę na rynku nieruchomości komercyjnych. Jego zdaniem skutki zbliżającej się zapaści będą miały poważne skutki dla całej gospodarki. 

  • Munger ostrzega przed zapaścią, wskazując na problemy instytucji finansowych. 
  • Z uwagi na swoją specyfikę, branża ta jest podatna na zawirowania w sektorze bankowości. 
  • Problemy na rynku wynikają nie tylko ze zmiany modelu pracy w trakcie pandemii, ale przede wszystkim z sytuacji makroekonomicznej.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Munger ostrzega przed rynkiem nieruchomości komercyjnych

Amerykańska gospodarka mierzy się z problemami w sektorze bankowości. Od początku roku upadek ogłosiło kilku głównych graczy, w tym Silicon Valley Bank czy Signature Bank. Dodatkowo sytuację pogarsza przejęcie First Republic przez JP Morgan Chase. 

Munger powiedział, że amerykańskie banki mają pełno tzw. złych kredytów, które w przypadku spadku cen nieruchomości podatne są na zagrożenia. Obecnie poziom pustostanów w USA na poziomie krajowym szacowany jest nawet na 18%, przy czym na kluczowych rynkach (Manhattan, Dolina Krzemowa, Atlanta) ma przekraczać nawet 20%. 

 

 

Według Goldman Sachs niespłacone kredyty na nieruchomości komercyjne w USA wynoszą  3,1 bln USD. Bank ostrzega, że istnieją obawy, że część z nich może nie zostać spłacona w terminie. Na podstawie danych Stowarzyszenia Banków Hipotecznych, przywoływanych przez CNBC, prawie 25% kredytów hipotecznych na budynki biurowe musi być refinansowana w 2023 r. przy wyższych stopach procentowych. Kevin Fagan analityk  Moody's Analytics przewiduje cykl spadkowy, który przełoży się na problemy w skali makro. 

Zobacz również: Jeden z największych upadków w historii amerykańskiej bankowości! First Republic oficjalnie przejęty przez JP Morgan!

 

Zmiany w poziomie pustostanów od ostatniego kryzysu do początku 2023 r. 

FXMAG nieruchomości czeka nas powtórka z 2008 roku? munger ostrzega, że rynek nieruchomości komercyjnych jest w zapaści  banki, charlie munger, czy ceny nieruchomości spadną w 2023 roku, czy ceny nieruchomości w usa spadają, czy usa ma kłopoty gospodarcze, dlaczego ceny nieruchomości w usa spadają, dlaczego usa ma kłopoty gospodarcze, first republic bank, jak kryzys bankowy wpływa na rynek nieruchomości, jaka sytuacja amerykańskiego rynku nieruchomości, jaka sytuacja amerykańskiego rynku nieruchomości w 2023, jaka sytuacja amerykańskiej gospodarki, jaka sytuacja rynku nieruchomości w usa, jaki rynek nieruchomości w usa, jakie ceny na amerykańskim rynku nieruchomości, jakie ceny na amerykańskim rynku nieruchomości w 2023, jakie ceny nieruchomości w usa, jakie dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, kryzys 2008 przyczyny, kryzys bankowy, kryzys bankowy w usa a rynek nieruchomości, kryzys w usa, kryzys z 2008 r, munger o nieruchomościach, rynek nieruchomości w usa, signature bank, svb,usa 1

Źródło: Axios.com 

 

Sednem problemów amerykańskiego sektora nieruchomości komercyjnych wydaje się finansowanie dłużne, które obejmuje zarówno samą realizację, jak i utrzymywanie obiektów w portfelu inwestycyjnym. Banki niechętnie wspierają kolejne projekty, co wpływa nie tylko na podaż, ale również refinansowanie powstałych budynków. W warunkach podwyższonych stóp procentowych, wysokiej inflacji i narastających niepokojów w sektorze bankowości sektor ten jest pod ogromną presją. Według Jana Dziekońskiego, analityka rynku nieruchomości oraz założyciela FLTR.pl, część obiektów będzie musiała zostać poddana restrukturyzacji lub wejść w ścieżkę defaultu na długu. 

Zobacz również: Rynek nieruchomości biurowych bliski załamania. Zobacz co prognozują eksperci! Czy pustych biur będzie przybywać?

 

Specyfika amerykańskiego rynku nieruchomości komercyjnych

Amerykański rynek nieruchomości komercyjnych opiera się o finansowanie, za które w dużej mierze odpowiadają regionalne instytucje (udział sięga 70-80%). Gdy pojawiły się pierwsze przesłanki zwiastujące kryzys po upadku SVB, rozpoczął się masowy odpływ kapitału z mniejszych banków. Klienci, szukając stabilności, umieszczali depozyty w większych instytucjach, mając nadzieję na zabezpieczenie środków. Takimi działaniami wywierają jednak coraz większą presję na sektor.  

 

 

Przykładowo Signature Bank, który upadł wraz z SVB, określany był mianem “banku deweloperów”, finansując przedsięwzięcia na rynku komercyjnym. Odpływ depozytów z banków regionalnych sprawia, że instytucje te mają dużo mniejsze możliwości w zakresie finansowania kolejnych inwestycji. Obecnie ponad 30% zawartości ich portfela to nieruchomości komercyjne, w szczególności biurowe. Dla porównania, w przypadku największych instytucji bankowych projekty deweloperskie niemieszkalne to zaledwie ok. 6%. 

W tym kontekście warto przywołać również szacunki Citi, z których wynika, że sektor nieruchomości komercyjnych o podwyższonym ryzyku spadnie o 50% o przyszłego roku. Banki niechętnie podchodzą do finansowania kolejnych inwestycji, obawiając się pełnowymiarowego kryzysu w skali całej gospodarki. Największe instytucje oczekują kolejnych decyzji Fed, które wyznaczą kierunek zmian w całym sektorze. 

Zobacz również: Pięć najważniejszych trendów na rynku nieruchomości komercyjnych

 

Możliwa powtórka z 2008 roku?

Analizując rynek nieruchomości komercyjnych, wielu analityków dopatruje się podobieństw do sytuacji sprzed kilkunastu lat. Warto jednak zaznaczyć, że przyczyną kryzysu w 2008 r. był rynek nieruchomości mieszkalnych, przede wszystkim domów jednorodzinnych. Obecnie sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż nakłada się na siebie kilka czynników, w tym działania Fed zmierzające do ograniczenia inflacji. Ekosystem bankowy wydaje się bardziej odporny na zawirowania niż kilkanaście lat temu.

W tym przypadku kluczowym wskaźnikiem jest LTV, a więc relacja kredytu do wartości samej nieruchomości. Aktualnie w USA wynosi on maksymalnie 75%. Oznacza to, że gdyby doszło do upadłości, a bank zostałby zobligowany do sprzedaży nieruchomości, wówczas cena musiałaby spaść o więcej niż 25%, dopiero wówczas strata mogłaby zostać naliczona. Dla porównania, w 2008 r. LTV wynosił 100%. Tym samym wówczas prawdopodobieństwo niewypłacalności było znacznie wyższe niż obecnie w przypadku przedsiębiorstw. Należy zatem podchodzić ze sporą rezerwą do prognoz, które przewidują kryzys w podobnej skali, jak w 2008 r. 

Zobacz również: Pęka bańka na nieruchomościach? Ceny na tym wielkim rynku tąpnęły 


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk