Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,19%
USD / PLN3,99+0,00%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 755,21-0,01%
S&P 5005 254,39+0,11%
ROPA BRENT86,97+1,48%
ROPA WTI83,11+1,70%
ZŁOTO2 218,89+1,24%
SREBRO24,82+1,02%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czego spodziewać się po październikowych NFP?

Jakub Wilk | 11:00 03 listopad 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś pary z dolarem amerykańskim będą narażone na silne wahania. Wszystko przez publikację raportu z rynku pracy w USA - jest to jeden z kluczowych odczytów dla par z USD. Publikacja danych za październik, podobnie jak to było w przypadku danych za wrzesień (choć już w mniejszym stopniu), obarczona jest niepewnością w związku z następstwami wrześniowych huraganów.

 

Prognozy dla kluczowych elementów raportu:

  • Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP): +310 tys. (w sierpniu: -33 tys.)
  • Wzrost wynagrodzeń (m/m): +0,2% (+0,5%)
  • Stopa bezrobocia: 4,2% (4,2%)

Dla reakcji dolara kluczowe będą oczywiście odchylenia od tych prognoz. Obarczone są one sporą dawką niepewności. Prognoza wzrostu zatrudnienia na poziomie 310 tys. jest najwyższą od ponad 7 lat, a taki miesięczny wzrost zatrudnienia byłby najwyższym od 2 lat. Takie oczekiwania to wciąż następstwo huraganów Irma i Harvey, które we wrześniu pustoszyły amerykańską gospodarkę, skutkując pierwszym od 7 lat spadkiem zatrudnienia w ujęciu miesiąc do miesiąca, a także pośrednio bardzo silnym wzrostem wynagrodzeń. Październik miał być miesiącem uzdrowienia gospodarki i powrotu na rynek pracy osób, które straciły ją w wyniku huraganów. Jak pokazały nam prognozy z ubiegłego miesiąca (prognozowano wzrost zatrudnienia o 90 tys., a to spadło o 33 tys.), następstwa huraganów, w kontekście wskaźników makroekonomicznych, są trudne do oszacowania. Takim ryzykiem obarczone są również październikowe prognozy.

Reklama

 

UWAGA!

W przypadku dzisiejszej publikacji warto mieć na uwadze to, że odbedzie się ona o 13:30, a nie zwyczajowo o 14:30 (czasu polskiego). Wynika to z tego, że w Stanach Zjednoczonych nie przestawiono się jeszcze na czas zimowy i w tym tygodniu wszystkie publikacje makroekonomiczne z USA były przesunięte o godzinę w tył.

 

Prognozy dużych banków

Lepsze prognozy dla wzrostu zatrudnienia (od konsensusu na poziomie +310 tys.) mają Goldman Sachs i Barclays. Pierwszy z nich oczekuje wzrostu na poziomie 340 tys., a drugi 325 tys. Te banki oczekują również wzrostu wynagrodzeń zgodnego z konsensusem (+0,2% m/m). HSBC i Deutsche Bank uważają, że wzrost zatrudnienia będzie niższy od oczekiwań. Prognozy tych banków to odpowiednio 300 tys. i 250 tys., a HSBC dodatkowo uważa, że stopa bezrobocia wzrośnie do 4,3%. Oba banki wskazują również na niższy wzrost wynagrodzeń.

 

Sektor prywatny

Reklama

W ubiegłym miesiącu odczyty ADP nieco zmyliły uczestników rynków finansowych. Choć prognoza i sam odczyty były wyraźnie niższe niż we wcześniejszych miesiącach, to opublikowane dane były i tak nieco lepsze od oczekiwań. W tym miesiącu w prognozie dla ADP widoczne były podniesione oczekiwania co do wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym w październiku. To wzrosło ostatecznie o 235 tys., przy prognozie na poziomie 200 tys. Zrewidowano przy tym dane za wrzesień z +135 tys. do +110 tys.

Dodatnie odchylenie odczytów ADP daje nam pozytywny sygnał przed publikacją NFP, choć przy tak wysokich prognozach dla payrollsów może to okazać się złudne.

 

Usługi vs przemysł

W tym miesiącu, przed publikacją raportu z rynku pracy zdążyliśmy poznać jedynie indeksy ISM dla sektora przemysłowego. Dane dla sektora usługowego (istotniejszego dla amerykańskiej gospodarki) zostaną opublikowane dziś po danych z rynku pracy. Indeksy ISM pozwalają nam ocenić tendencje w zatrudnieniu w sektorze usługowym i przemysłowym (na podstawie subindeksu dla zatrudnienia).

W tym miesiącu wartość indeksu ISM dla przemysłu nieznacznie spadła – z 60,3 do 59,8 (przy prognozie na poziomie 60,0), podobnie jak wartość ogólnego indeksu dla sektora przemysłowego. Miesiąc temu zatrudnienie w tym sektorze akurat nieznacznie wzrosło (o 9 tys., po wzroście o 66 tys. miesiąc wcześniej). Dużo bardziej ucierpiał sektor usług (spadek zatrudnienia o 49 tys., po wzroście o 98 tys. miesiąc wcześniej). Indeksy ISM dla sektora usługowego byłby więc znacznie bardziej użyteczny w ocenie dzisiejszego odczytu.

Reklama

Dane agencji ADP dla października wskazały, ze sektor usługowy odpowiadał za 150 tys. z 235 tys. wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym amerykańskiej gospodarki. Sektor przemysłowy wygenerował z kolei 85 tys. nowych miejsc pracy.

 

Zwolnienia

Raport Challengera  wskazał, że pracodawcy zamierzali we wrześniu zwolnić 29 831 osób, czyli o 25,0% mniej niż w październiku ubiegłego roku i 3,0% mniej niż we wrześniu bieżącego roku. Łączna liczba planowanych zwolnień ogłoszona od stycznia do października bieżącego roku to najniższy 10-miesięczny wynik od 1997 roku.

 

Na co zareaguje dolar?

W pierwszej kolejności, kluczowym elementem raportu będą dane o wynagrodzeniach. To one są odpowiedzialne za presję inflacyjną, czyli kluczową kwestię dla dalszych podwyżek stóp procentowych w USA. Poprzednie miesiące pokazały nam, że to właśnie te dane decydują o kierunku reakcji dolara. Tak było nawet w ubiegłym miesiącu, gdy zatrudnienie nieoczekiwanie spadło, ale wynagrodzenia mocno wzrosły. W przypadku października, prognoza dla wzrostu wynagrodzeń jest niższa od wzrostu we wrześniu. Ten sprawił, że miesięczna baza jest wysoka, co może ograniczyć miesięczną dynamikę z października. Dodatkowym negatywnym czynnikiem w kontekście wynagrodzeń są niższe prognozy niektórych banków.

Reklama

Jeśli dane o wynagrodzeniach okazałyby się zgodne z prognozami, to rynki skupią się na danych o zatrudnieniu, które, jak już wspomniałem, obarczone są sporą niepewnością. Dane pomocnicze dla rynku pracy wypadły co prawda dość pozytywnie, ale bardzo wysoka prognoza dla odczytu NFP zniekształca nieco całą analizę. Dodatkowo, rozrzut w prognozach banków jest bardzo szeroki.

Należy przy tym mieć na uwadze to, że na reakcję dolara złożą się dane za październik wraz z ewentualną rewizją danych za wrzesień. Dotyczy to zarówno zatrudnienia, jak i wynagrodzeń.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej