Reklama
WIG82 408,89+1,04%
WIG202 423,28+1,19%
EUR / PLN4,32+0,08%
USD / PLN4,00+0,32%
CHF / PLN4,42+0,21%
GBP / PLN5,05+0,21%
EUR / USD1,08-0,24%
DAX18 504,45+0,15%
FT-SE7 956,03+0,30%
CAC 408 241,17+0,44%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,55+0,99%
ROPA WTI81,83+0,13%
ZŁOTO2 192,81+0,05%
SREBRO24,40-0,69%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czego spodziewać się po majowych NFP?

Jakub Wilk | 12:45 01 czerwiec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś, w pierwszy piątek czerwca, amerykańskie Biuro Statystyki Pracy publikuje raport z rynku pracy w USA. Dane te zazwyczaj mocno podnoszą zmienność na parach z dolarem amerykańskim i tak może być również dzisiaj. Wszystko zależeć będzie od tego, czy opublikowane dane będą się różnić od oczekiwań.

 

Prognozy dla najważniejszych elementów raportu:

  • Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP): +189 tys. (w kwietniu: +164 tys.)
  • Wzrost wynagrodzeń (m/m):  +0,2% (w kwietniu: +0,1%)
  • Stopa bezrobocia:  3,9% (w kwietniu: 3,9%)

 

Reklama

Nieco lepsze prognozy od konsensusu ekonomistów ma Goldman Sach. Bank oczekuje wzrostu zatrudnienia w sektorach pozarolniczych na poziomie 205 tys. Dokładnie taką samą prognozę dla odczytu NFP ma japoński bank Nomura. Oba banki zgadzają się również co do tego, że średnie wynagrodzenia wzrosły w maju o 0,2% w stosunku do kwietnia. W tym przypadku są to oczekiwania zgodne z konsensusem prognoz.

 

Sektor prywatny

Agencja ADP wskazała w środę, że zatrudnienie w sektorze prywatnym amerykańskiej gospodarki wzrosło w maju o 178 tys. To nieco mniej niż zakładały prognozy ekonomistów, które kształtowały się na poziomie 186 tys. Miesiąc wcześniej zatrudnienie wzrosło o 163 tys. – w tym przypadku dokonano negatywnej rewizji z 204 tys., czyli aż o 41 tys. w dół.

Dane za maj nie mają dla nas większej wartości prognostycznej, gdyż liczby publikowane przez agencję ADP pomagają określić kierunek potencjalnego odchylenia odczytu NFP tylko w przypadku, gdy różnica pomiędzy opublikowaną wartością, a prognozą była duża. 8 tys. to małe odchylenie, choć oczywiście skłania nas bardziej ku negatywnemu sygnałowi dla NFP. Rewizja danych za kwiecień również nie ma dużego znaczenia, choć akurat w tym przypadku odchylenie było spore. Należy jednak pamiętać, że miesiąc temu dane zaprezentowane przez ADP były wyraźnie lepsze od tych, które pojawiły się w raporcie Biura Statystyki Pracy. Ta rewizja stanowi więc tylko wyrównanie różnic z ubiegłego miesiąca.

 

Usługi vs przemysł

Reklama

Z raportu ADP wynika, że za wzrost zatrudnienia odpowiedzialny był przede wszystkim sektor usług. W tym przypadku zatrudnienie wzrosło w maju o 114 tys. Miesiąc wcześniej było to 160 tys. (bazując na danych sprzed rewizji). Z kolei zatrudnienie w sektorze przemysłowym wzrosło o 64 tys., po wzroście o 44 tys. w kwietniu. Raport Biura Statystyki Pracy za kwiecień wskazał na wzrost zatrudnienia o 119 tys. w usługach i 49 tys. w przemyśle.

W ocenie potencjalnych zmian w poziomie zatrudnienia w sektorach usług i przemysłu nie pomogą nam tym razem indeksy opracowywane przez Institute of Supply Management (ISM). Są to wskaźniki analogiczne do publikowanych przez Markit Economics indeksów PMI, a subindeksy ISM dotyczące zatrudnienia w poszczególnych sektorach zazwyczaj stanowią istotną wskazówkę co do trendów zatrudnienia. Z racji tego, że raport z rynku pracy w USA publikowany jest w tym miesiącu tak wcześnie, jego publikacja poprzedziła odczyty indeksow ISM – wskaźnik przemysłowy zostanie opublikowany dzisiaj, już po odczycie raportu. Z kolei wskaźnik usługowy poznamy w przyszły wtorek.

 

Zwolnienia

Raport Challengera wskazał, że liczba planowanych zwolnień w maju wyniosła 31 517 i była o 12,6% niższa niż w kwietniu. W porównaniu do maja ubiegłego roku spadek wyniósł 4,8%.

Majowy odczyt okazał się w tym przypadku najniższy od kilku miesięcy, co stanowi dla nas pozytywny sygnał w kontekście publikacji raportu z rynku pracy. Należy przy tym wziąć pod uwagę to, że dane dotyczące planowanych zwolnień mają ostatecznie dość mały wpływ na zmiany poziomu zatrudnienia.

Reklama

 

Na co zareaguje dolar?

W dalszym ciągu kluczowym elementem raportu z perspektywy dolara powinny być dane o wynagrodzeniach. Jesteśmy już co prawda zdecydowanie bliżej osiągnięcia przez Fed celu inflacyjnego, ale w dalszym ciągu to presja inflacyjna ze strony wynagrodzeń wydaje się istotniejsza dla zmian w polityce pieniężnej amerykańskiego banku centralnego niż sam wzrost zatrudnienia. Mandat pełnego zatrudnienia w gospodarce można bowiem uznać obecnie za wypełniony. W przypadku inflacji (mandat stabilności cen) pojedynczy odczyt na poziomie bliskim docelowemu nie daje jeszcze tak dużej pewności co do osiągnięcie stabilności cen w średnim terminie.

Duże banki, podobnie jak konsensus prognoz ekonomistów, wskazują na wzrost wynagrodzeń o 0,2% m/m po słabym wzroście w kwietniu. Wyższa dynamika majowa, lub pozytywna rewizja danych za kwiecień mogłyby umocnić dolara. Jeśli jednak dane o wynagrodzeniach okażą się zgodne z oczekiwaniami, to dolar powinien reagować na dane dotyczące zatrudnienia. Goldman Sachs i Nomura są w tym przypadku bardziej optymistyczne od konsensusu prognoz. Odczyt ADP wypada nieznacznie na minus, ale nie stanowi aż tak silnego negatywnego sygnału. Pozytywne dane z raportu Challengera wydają się rekompensować słaby odczyt ADP. Zestawiając wszystkie dane wnioskujemy, że dzisiejsza publikacja może odbyć się bez dużych zaskoczeń i liczymy na nieznacznie lepsze dane od oczekiwań.

Należy przy tym mieć na uwadze to, że na reakcję dolara złożą się dane za maj wraz z ewentualną rewizją danych za kwiecień. Dotyczy to zarówno zatrudnienia, jak i wynagrodzeń.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej