Reklama
WIG82 685,92+1,38%
WIG202 432,56+1,58%
EUR / PLN4,32+0,04%
USD / PLN4,00+0,24%
CHF / PLN4,42+0,24%
GBP / PLN5,05+0,24%
EUR / USD1,08-0,20%
DAX18 500,69+0,13%
FT-SE7 952,66+0,26%
CAC 408 250,13+0,55%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,06+0,42%
ROPA WTI81,47-0,31%
ZŁOTO2 210,76+0,87%
SREBRO24,71+0,57%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czego spodziewać się po lutowych NFP?

Jakub Wilk | 12:30 09 marzec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nastawienie rynków przed dzisiejszą publikacją  raportu z rynku pracy w USA jest zapewne pozytywne, biorąc pod uwagę ostatnie odczyty wskaźników makroekonomicznych, związanych z zatrudnieniem. Scenariuszem bazowym jest mocny odczyt, ale należy zachować ostrożność, gdyż słabsze dane mogą wywołać bardzo silne reakcje na parach z USD.

 

Prognozy dla kluczowych elementów raportu:

  • Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP): +200 tys. (w styczniu: +200 tys.)
  • Wzrost wynagrodzeń (m/m): +0,2% (+0,3%)
  • Stopa bezrobocia: 4,0% (4,1%)

Dla reakcji dolara kluczowe będą oczywiście odchylenia od tych prognoz. W ocenie potencjalnych odchyleń pomocne mogą okazać się publikowane w tym tygodniu dane powiązane z rynkiem pracy, a także prognozy dużych banków.

Reklama

 

Prognozy dużych banków

Duże banki dość optymistycznie patrzą na wzrost zatrudnienia w lutym – Goldman Sachs, Comerzbank i Nomura oczekują nieco wyższego wzrostu zatrudnienia niż to wynika z konsensusu, a Barclays wskazuje na nieznacznie mniejszy wzrost:

  • Barclays – 195 tys.
  • Goldman Sachs – 210 tys.
  • Comerzbank – 220 tys.
  • Nomura – 210 tys.

Średnia dla tych czterech banków to 211 tys., a więc o ponad 5% więcej niż zakłada konsensus. Wszystkie cztery zgadzają się co do tego, że wysoki wzrost zatrudnienia w lutym sprawił, że stopa bezrobocia spadła z 4,1% do 4,0% (zgodnie z konsensusem). Rozbieżności pojawiają się jednak w oczekiwaniach dotyczących wynagrodzeń. Nomura i Commerzbank mają prognozy zgodne z konsensusem (+0,25 m/m). Goldman Sachs jest bardziej optymistyczny i wskazuje na wzrost wynagrodzeń o 0,3% m/m. Najmniej optymistyczny, podobnie jak w przypadku wzrostu zatrudnienia, jest Barclays, który prognozuje wzrost na poziomie 0,1% m/m.

 

Sektor prywatny

Agencja ADP podała w środę, że zatrudnienie w sektorze prywatnym amerykańskiej gospodarki wzrosło w lutym o 235 tys. To więcej niż oczekiwali ekonomiści, którzy prognozowali wzrost o 195 tys. Dodatkową pozytywną informacją była rewizja danych styczniowych o 10 tys. w górę do poziomu 244 tys.

Reklama

Opublikowane dane były wyraźnie wyższe od prognoz (podobnie jak miesiąc wcześniej), co daje nadzieję na to, że również odczyt NFP wypadnie pozytywnie. Odczyty ADP i NFP często rozmijają się co prawda w swoich wskazaniach, ale przy silnych odchyleniach od prognoz ich charakter częściej jest zbieżny.

 

Usługi vs przemysł

W podziale na sektory, według danych ADP, dużo istotniejszy w styczniu był sektor usługowy – wygenerował on 198 tys. z 234 tys. miejsc pracy. To niewiele mniej niż w styczniu, gdy zatrudnienie w usługach wzrosło o 212 tys. W styczniu zatrudnienie w przemyśle wzrosło o 37 tys. i był to wyraźnie większy wzrost niż w styczniu (+37 tys.). Odczyt NFP za styczeń wskazał na wzrost zatrudnienia w usługach o 139 tys. i w przemyśle o 57 tys.

Subindeks ISM dla zatrudnienia w sektorze usługowym odnotował spadek z 61,6 do 55,0, sygnalizując spowolnienie w zatrudnieniu (mniejsza liczba menadżerów sektora usług wskazała na poprawę w kwestii zatrudnieni, lub większa liczba wskazała na pogorszenie). Jest to w zasadzie zgodne z tym, na co wskazał odczyt ADP, choć niepokoić może skala spadku subindeksu ISM, gdyż był to największy jednomiesięczny spadek o 4 lat. Zupełnie odwrotnie zachował się subindeks ISM dla zatrudnienia w przemyśle – jego wartość podskoczyła z 54,2 do 59,7. Również w tym przypadku wskazania indeksu ISM są zgodne z danymi agencji ADP.

 

Zwolnienia

Reklama

Według raportu Challengera pracodawcy zamierzali zwolnić w lutym 35369 osób. To o 20% mniej niż w styczniu i 3,5% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę ogłoszoną liczbę planowanych zwolnień w dwóch pierwszych miesiącach roku, początek 2018 roku jest najlepszy od 23 lat. W raporcie wskazano, że jest to wynikiem ciasnego rynku pracy. Ten znajduje się już prawie w stanie pełnego zatrudnienia i pracodawcy trzymają się zatrudnionych wcześniej pracowników. Wskazano, że o 22 miesięcy ogłaszana liczba planowanych zwolnień w każdym miesiącu była niższa niż 50 tys.

 

Na co zareaguje dolar?

Wciąż kluczowym elementem raportu, z perspektywy rynku walutowego, powinny być dane o wynagrodzeniach. Jak zaznaczono w raporcie Challengera, rynek pracy jest już prawie w stanie pełnego zatrudnienia, dzięki czemu decydenci z Fed mogą uznać mandat dotyczący pełnego zatrudnienia w gospodarce za praktycznie wypełniony. Inaczej jest jednak z mandatem stabilności cen – inflacja wciąż znajduje się wyraźnie poniżej poziomu docelowego. Zacieśniający się rynek pracy powinien jednak zacząć generować większą presję inflacyjną ze strony wynagrodzeń. Dlatego właśnie rynki przyglądają się im uważnie, gdyż mogą one mieć kluczowe znaczenie dla tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co znajduje odzwierciedlenie w kursie dolara.

Prognozy dużych banków dla wzrostu wynagrodzeń są dość neutralne, a sam wzrost ma być nieznacznie niższy niż w ostatnich dwóch miesiącach. Wyższa dynamika wynagrodzeń od oczekiwanej mogłaby, podobnie jak miesiąc temu, po raz kolejny rozpalić obawy/nadzieje dotyczące scenariusza 4 podwyżek stóp procentowych w tym roku. Z kolei dane pomocnicze wskazują, że wzrost zatrudnienia w styczniu powinien być solidny i możliwa jest lepszy odczyt NFP od prognoz. Jedynym negatywnym sygnałem, nakazującym ostrożność w prognozowaniu lepszych odczytów NFP jest mocny spadek subindeksu ISM dla zatrudnienia w usługach. Jest to kluczowy sektor pod względem generowania miejsce pracy w amerykańskiej gospodarce i może się okazać, że luty był jeszcze słabszy pod względem zatrudnienia w usługach niż sugeruje agencja APD.

Należy przy tym mieć na uwadze to, że na reakcję dolara złożą się dane za styczeń wraz z ewentualną rewizją danych za grudzień. Dotyczy to zarówno zatrudnienia, jak i wynagrodzeń.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej