• Odbierz prezent
fed 15 czerwca
Z artykułu dowiesz się:

Czego spodziewać się po dzisiejszym posiedzeniu FED.

Mimo tego, że to Brexit jest głównym tematem makroekonomicznym w ostatnim czasie, w tym tygodniu jest trochę „przyćmiewany” przez decyzje najważniejszych banków centralnych świata. Już dzisiaj o godzinie 20.00 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w USA.

Oczekuje się, że na dzisiejszym posiedzeniu Rezerwa Federalna zatrzyma poziom stóp procentowych na ustalonym w czasie wcześniejszej zmiany. Natomiast jeśli mowa o samym komunikacie FED – rynek mimo utrzymania poziomu stóp, oczekuje jasnego sygnału, że w tym roku będziemy świadkami jeszcze dwóch podwyżek. Bez wątpienia ważnymi tematami podjętymi dzisiaj wieczorem będą kwestia Brexitu oraz spowolnienie tworzenia się nowych miejsc pracy, które zobaczyliśmy podczas ostatniego raportu NFP.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że pierwsza podwyżka od wielu lat miała miejsce w grudniu zeszłego roku i tym samym FED zapowiedział rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Dalsze plany podwyżek zostały jednak pokrzyżowane przez globalne spowolnienie gospodarcze, które nastąpiło z początkiem bieżącego roku.

Podczas dzisiejszego dnia rynki w USA rosną wraz z oczekiwaniami na utrzymanie poziomu stóp na ciągle niskim poziomie.

Natomiast jeśli chodzi o przyszłe posiedzenia – oczekuje się, że dane z rynku pracy za bieżący miesiąc będą sporo lepsze niż te otrzymane ostatnio i łącząc to ze scenariuszem pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej można sądzić, że FED zdecyduje się na kolejną podwyżkę na przyszłym posiedzeniu.

„Ze stopą bezrobocia równą 4,7 %, pnącym się w górę wzrostem płac i lepszymi warunkami gospodarczymi, z pewnością przerwa w cyklu podwyżek nie może trwać długo.” – napisali ekonomiści Goldman Sachs – Jan Hatzius i Zach Pandl w ostatniej notce do klientów.

Podsumowując – podwyżka stóp dzisiaj byłaby bardzo dużym zaskoczeniem, ale jeśli wyjaśni się sytuacja związana z Brexitem oraz warunki gospodarcze się nie zmienią – następne posiedzenie będzie prawdopodobnie stało pod znakiem podwyżek stóp.

Źródło: bloomberg.com


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk