• Odbierz prezent
Czego spodziewać się po EBC?
Z artykułu dowiesz się:

- Czego spodziewać się po posiedzeniu EBC

Czerwcową sesję decyzyjną wśród najważniejszych banków centralnych rozpoczął przedwczoraj RBA. Dla rynków dużo istotniejsze jest rozpoczęte wczoraj posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Wszystko za sprawą ostatnich plotek związanych z EBC.

 

Podwyżki stóp coraz bliżej…

Polityka pieniężna EBC wciąż jest bardzo ekspansywna, choć od kwietnia Bank jest mniej aktywny na rynkach ze względu na zmniejszenie tempa zakupów w ramach programu QE. W obecnej formie (60 mld euro miesięcznie) ma on obowiązywać do końca bieżącego roku. Na ten moment bank centralny wyklucza podwyżki stóp procentowych przed zakończeniem programu. Dodatkowo, EBC cały czas wykazuje gotowość do dalszego luzowania polityki w razie konieczności. Właśnie ta ‘gotowość’ może być jednym z kluczowych kwestii w przypadku dzisiejszej decyzji.

Na początku czerwca w mediach pojawiły się informacje o możliwym złagodzeniu ekspansywnego (gołębiego) stanowiska Rady Prezesów. Kilku członków rady, na czele z Jensem Weidmanem, potwierdziło, że na posiedzeniu ma być dyskutowana kwestia tzw. „Forward Guidance”. Spekulacje mówią o stopniowym odchodzeniu od gołębich komentarzy. Wśród których jest właśnie ‘gotowość do zwiększenia stymulacji’.

Jeśli Rada Prezesów rzeczywiście stanie się mniej gołębia, to oczekiwania rynków co do podwyżek stóp procentowych w strefie euro zaczną rosnąć, co z kolei powinno sprzyjać notowaniom euro.

 

…czy coraz dalej?

Wczoraj pojawiła się jednak plotka o przeciwnym charakterze. Serwis Bloomberg podał, że EBC obniży prognozy inflacyjne na przyszłe lata. Ma to być wynikiem niższych cen energii (w ostatnich miesiącach ceny ropy znów zaczęły spadać). Jeśli perspektywa osiągnięcia celu inflacyjnego (poniżej ale blisko 2,0%) miałaby się oddalić, to oddaliłby się również początek zacieśniania polityki pieniężnej. Draghi, jako gołąb z natury, wciąż powtarza, że ekspansywna polityka konieczna będzie tak długo, jak długo utrzymywać się będzie niski poziom inflacji.

 

Niepewność = zmienność

Ta rozbieżność informacji sprawia, że inwestorom trudno jest kształtować jasne oczekiwania. To sprawia, że oświadczenie do dzisiejszej decyzji i komentarze Mario Draghiego mogą szczególnie mocno poruszyć notowaniami euro. Draghi podczas konferencji prasowej z pewnością zostanie zapytany o oba przecieki, a niewykluczone, że również o kwestię wyborów w Wielkiej Brytanii i przyszłość programu QE.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk