• Odbierz prezent
Czego możemy się spodziewać po decyzji FED?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka
Z artykułu dowiesz się:

  • czy FED zdecyduje się na rozszerzenie programu luzowania ilościowego,
  • jak projekcje makroekonomiczne mogą wpłynąć na kurs dolara amerykańskiego. 

Rezerwa Federalna prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe w przedziale 0-0,25%, a dużo ciekawsze mogą okazać się projekcje makroekonomiczne oraz szczegóły dotyczące potencjalnych zmian w programie luzowania ilościowego. Pomimo tego, że od 9 listopada rynki finansowe karmione są informacjami o szczepionce, to jednak przedstawiciele banków centralnych z dużym dystansem podchodzą do tej kwestii. EBC w poprzednim tygodniu zdecydował się zwiększyć program PEPP o 500 mld do 1,85 biliona euro. Największym problemem nadal pozostaje niska inflacja. Fed podobnie jak EBC prawdopodobnie wprowadzi zmiany w skupie aktywów, ale pytanie: czy zrobi to na dzisiejszym spotkaniu, czy jednak wstrzyma się aż do uruchomienia kolejnego pakietu fiskalnego w styczniu?

Na ostatnim posiedzeniu Rezerwa Federalna duży nacisk kładła na kolejny krok po stronie rządu, ale ze względu na wybory prezydenckie negocjacje pomiędzy Demokratami a Republikanami wydłużały się. Fed dodatkowo zobowiązał się do zamknięcia programów pożyczek awaryjnych i zwróci niewykorzystane pieniądze do Departamentu Skarbu. Gwałtowny wzrost długu federalnego w tym roku może wywołać większą presję na wzrost długoterminowych stóp procentowych. Wyższe długoterminowe stopy procentowe to poważny problem dla konsumentów oraz wielu instytucji, dlatego też Rezerwa Federalna świadoma istniejących ryzyk może zdecydować się na skup obligacji o dłuższym terminie zapadalności. Jeżeli dzisiaj miałoby dojść do tej zmiany, to może być potwierdzeniem słabego dolara w najbliższych miesiącach oraz pozytywnym sygnałem dla metali.

Bank of America spodziewa się, że kurs EURUSD do końca 2021 będzie podążał w kierunku 1.25, a USDJPY spadnie do 100 jenów za każdego dolara. Gorsze projekcje makroekonomiczne to możliwość dalszego luzowania. Jeżeli okaże się, że Fed nie dokona żadnych zmian w programie skupy aktywów, a projekcje makroekonomiczne nie będą znacząco odbiegały od wcześniejszych danych, to reakcja rynku może okazać się mieszana. W takich warunkach krótkoterminowo może powtórzyć się zachowanie rynku z czwartkowej decyzji EBC, gdzie tylko przez chwilę euro zyskało i niemiecki Dax, pomimo tego, że bank centralny zwiększył program QE oraz wyraźnie zasygnalizował, że jest zaniepokojony niższą inflacją. Przy takim scenariuszu inwestorzy krótkoterminowo mogą zadecydować o realizacji zysków tylko po to, żeby później dołączyć do panujących trendów na poszczególnych aktywach. Na SP500 warto zwrócić uwagę na poziom 3700 punktów, ponieważ na tym poziomie w piątek wygasa duża wartość opcji.  

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk