• Odbierz prezent
nial fuller, australia, trading, drapieżnik
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego krokodyle są najlepszym wzorem dla tradera
- Czym jest "Krokodyli trading" i dlaczego każdy powinien go używać

Nial FullerWhat Crocodiles Can Teach You About Trading

  

Tutaj, w tropikalnej Australii, słonowodne krokodyle są przerażającymi i inteligentnymi drapieżnikami znanymi z cierpliwego, trwającego kilka dni lub nawet tygodni, czekania, aż nieświadoma ofiara wejdzie do wody i stanie się ich następnym posiłkiem. Krokodyle bez wątpienia odniosły sukces. istnieją od około 200 milionów lat, przetrwały wymarcie dinozaurów i ewoluowały, by stać się prawdopodobnie najbardziej efektywnymi drapieżnikami na ziemi, zaraz po człowieku. Krokodyle to oportunistyczni drapieżcy. Są znane z tego, że uczą się zachowania swojej ofiary i leżą w oczekiwaniu przez długi czas niemal głodując, a gdy nadejdzie odpowiedni czas, rzucają się na ofiarę bez wahania i precyzyjnie. 

Zdarza się, że ludzie pływają w wodzie, w której są obecne te zwierzęta, przez kilka dni lub tygodni bez żadnych oznak agresji ze strony krokodyli, aż nagle pewnego dnia ktoś idzie popływać, łowić ryby lub wybiera się na spacer i już nie wraca. To dowód na to, że jedne z najstarszych i najbardziej metodycznych drapieżników na ziemi są też najbardziej cierpliwymi i zdyscyplinowanymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek żyły. Teoria Darwina twierdząca, że przeżywają istoty najlepiej przystosowane, faworyzuje te zwierzęta. Istnieją od czasów dinozaurów, bo ich metoda polowania i adaptacji jest odpowiednia. Słonowodny krokodyl jest chyba najlepszym naturalnym "snajperem"... potrzebuje posiłku mniej więcej raz w tygodniu, bo preferuje raczej jeden lepszy niż wiele mniejszych i gorszych.

Traderzy mogą się nauczyć od krokodyli wielu pożytecznych rzeczy, więc omówmy parę z nich...

 

Krokodyle są najlepszym wzorem dla tradera

Krokodyl jest naprawdę najlepszym wzorem do naśladowania. Ich zachowanie jest świetną metaforą tego, jak powinien postępować trader. Jesteśmy bez wątpienia drapieżnikami, nie dotyczy to tylko tradingu, ale nasza budowa i funkcjonowanie jako ludzi są charakterystyczne dla myśliwych. Jako traderzy musimy przyswoić sobie metody polowania krokodyli: musimy być zdyscyplinowani, cierpliwi, łatwo przystosowujący się i metodyczni w podejściu. Te zwierzęta ujawniają też zdolność do szybkiego uczenia się i unikania ryzykownych sytuacji, ale o tym będzie później.

Wyobraź sobie krokodyla... jest duży, gruby, długi i potrzebuje DUŻO białka w diecie, by móc przeżyć, pływać i polować. Czy jego energia będzie wykorzystana najlepiej, jeśli będzie się uganiał cały dzień i jadł małe rybki używane jako przynęta, bo najłatwiej je złapać? Wyobraź sobie, ile energii kosztowałyby go próby łapania przez cały dzień wielu mniej pożywnych ofiar? Jeśli kiedykolwiek widziałeś krokodyle, tak jak ja, to będziesz wiedział, co mam na myśli. Krokodyle zostały stworzone i wyewoluowały do bycia cierpliwymi "snajperami", łowcami... wiele małych posiłków nie interesuje ich tak bardzo jak duży, soczysty i pożywny.

W tradingu naszym celem jest mieć duży "treściwy" zarobek, który utrzyma nas do następnego zlecenia. Oczywiście możemy mieć kilka małych strat podczas drogi do dużego zysku, ale nasz cel pozostaje jasny: cierpliwie czekać na uboczu (lub na brzegu rzeki jak krokodyl), skoczyć na ofiarę i pochwycić wystarczająco duży kawałek. Nie chcemy przecież miotać się po całym jeziorze lub rzece łowiąc każdą małą rybkę, jaką znajdziemy... lepiej jest przeczekać i zdobyć porządny zysk (a w przypadku krokodyli prawdopodobnie kangura, psa, a nawet człowieka). W języku angielskim istnieje powiedzenie, które wielu z nas zna: "Wszystkie dobre rzeczy zdarzają się temu, kto potrafi czekać". Maksyma opisuje wartość bycia cierpliwym, skromnym, zdyscyplinowanym i zorganizowanym. Jest mądra i prawdziwa dla krokodyli i ... traderów.

Niektórych może szokować, że obecnie handluję tylko 3 razy w tygodniu, a w niektórych tygodniach nawet mniej. Prawdopodobnie myślisz: "To nie wystarczy, by zarobić". Nie potępiam, że myślisz w ten sposób. Łatwo tak sądzić, gdyż wiele stron o forexie zachwala day-trading i częste zawieranie transakcji. Lecz moje doświadczenie mówi, że bardziej opłacalne jest cierpliwe oczekiwanie na dobry setup niż bycie przyklejonym do wykresu cały dzień i noc, próbując ugrać każdy ruch, który widzisz, bez wyjątku. Najlepsze trade'y są jasne, "mówią" do nas, aż proszą się o ich wykorzystanie. Kiedy będziesz wiedział czego szukasz, stanie się to dla ciebie oczywiste. 

Gdybym miał precyzyjnie określić mój sposób handlu, opisałbym siebie, jako swing tradera grającego z trendem. Próbuję łapać większe ruchy pojawiające się przez wiele sesji albo możliwie wiele dni lub tygodni. W ten sposób jestem w tradingu bardzo podobny do krokodyla. Może kiedyś kupię i zawieszę sobie jego zdjęcie w biurze, by przypominał jaki sukces odniósł, oraz - co ważniejsze - co o tym zadecydowało.

 

Krokodyle mają wysoką skuteczność

Kiedy już ta bestia złapie zwierzątko w paszczę, to ofiara nie ma szans. Jego skuteczność wynika z cierpliwego czekania na "łatwe" cele, a wtedy reaguje szybko i pewnie. Nie waha się. Podczas gdy lew może mieć wiele nieudanych prób złapania ofiary, krokodyle mają mniej nieudanych"wejść". Nie marnują czasu ani energii... czekają i kontrolują siebie, aż ofiara sama wejdzie im w paszczę... a wtedy wiedzą jak zachować się.

W przypadku traderów zdolność cierpliwego oczekania może podwyższyć skuteczność. Samokontrola jest wszystkim co możemy zrobić. Nie możemy kontrolować naszej "ofiary" (rynku)... możemy tylko oszczędzić pieniądze i czekać cierpliwie, aż okazja pojawi się sama. Właśnie w taki sposób możesz zwiększyć skuteczność, a nie przez otwieranie zleceń setki razy na tydzień, daremnie próbując "skalpować" rynek.

 

Krokodyle są dobre w unikaniu ryzykownych sytuacji; szybko się uczą

Krokodyle "uczą się szybko i adaptują do nowych sytuacji. Szczególnie szybko uczą się unikać niebezpiecznych sytuacji". Artykuł "Niezwykłe życie krokodyli" podkreśla zdolność tych zwierząt do szybkiej nauki oraz unikania niebezpiecznych sytuacji. Unikanie ryzyka jest jedyną drogą, by gatunek mógł "wygrać" z ewolucją, batalię o przetrwanie. Zauważmy, że niepodejmowanie większego ryzyka niż to potrzebne, oraz zdolność szybkiego wyciągania wniosków, to warunki odniesienia sukcesu również na rynku. Wiele razy powtarzałem, że zarządzanie ryzykiem jest KLUCZEM do zarabiania. Część traderów nie uczy się jednak tak szybko jak krokodyle, a zamiast tego powtarzają te same błędy, aż w końcu tracą wszystkie pieniądze. Nawet jeżeli jesteśmy inteligentniejsi niż te zwierzęta, działamy o wiele bardziej emocjonalnie, a to zaciemnia naszą intuicję, powodując wahanie, zgadywanie, co się może stać i przesadną analizę rynku. Krokodyl nie zgaduje. To doskonały drapieżnik, którego cechami są: cierpliwość, dyscyplina oraz zdolność natychmiastowego działania. Jako traderzy musimy szybko uczyć się na własnych błędach, bo nasze pieniądze mogą być zagrożone. Dla nas "unikanie ryzykownych sytuacji" oznacza eliminację over-tradingu i unikanie zbyt dużego ryzyka w transakcjach.

 

Zachowywanie energii na następną próbę

Krokodyle czekają na duży posiłek dlatego, że to pozwala na oszczędzenie energii, potrzebnej, by zdobyć większy kęs jedzenia. To sprawiło, że przetrwały miliony lat, nawet w czasie, gdy dostęp do jedzenia bywał utrudniony.

Jeżeli uświadomisz sobie, że poprzez brak ingerencji w otwartą transakcję możesz łatwiej zarabiać, trading stanie się o wiele prostszy. Naprawdę uważam, że można zarabiać, nie zawierając żadnych transakcji i będąc z dala od rynku, dlatego że jeśli nie tracisz poprzez over-trading i nadmierne zaangażowanie... pod względem formalnym ZARABIASZ. Krokodyl prawdopodobnie jadłby w sumie mniej, jeśli cały czas musiałby biegać, szukając małych zdobyczy, jednak intuicyjnie wie, że przez bycie cierpliwym i zdyscyplinowanym ma większą szansę na lepszy posiłek. To zwierzę "zna" siebie i swoje ograniczenia, dlatego też może przekuć je na zalety. Przecież sam fakt, że krokodyle istnieją od czasów, gdy dinozaury jeszcze chodziły po ziemi, jest ewolucyjnym dowodem na to, że cierpliwość i dyscyplina opłaca się najbardziej. Intuicyjnie wiedzą, że muszą oszczędzać energię i czekać na dużą zdobycz. Cierpliwość jest "zdolnością" i zwyczajem tych zwierząt, który wykształcony i wzmocniony przez miliony lat, dostarczył im dużo pożywnego jedzenia. Długowieczność jest dla tradera kluczowa; powinniśmy oszczędzać pieniądze na koncie, aż pojawi się "łatwa zdobycz" lub jasny setup, by móc go wykorzystać. Jeśli próbujemy grać każdy setup, to uszczuplimy konto, to nie wystarczy pieniędzy, by wejść w pozycję na podstawie dobrych sygnałów. Tak samo, jeśli krokodyl będzie biegał cały dzień, próbując upolować mniejsze zdobycze, może nie wystarczyć mu energii na większą i lepszą.

 

Krokodyle łatwo się przystosowują

Krokodyle szybko uczą się i adaptują do zmian. W dużej mierze, dlatego przetrwały miliony lat, podczas gdy inne zwierzęta wymarły. We wspomnianym artykule napisano: "Badacze krokodyli często muszą zmieniać techniki łapania tych zwierząt, bo bardzo trudno je złapać na tę samą sztuczkę po raz drugi".

Wielu jest zdania, że zdolność adaptacji w połączeniu z umiejętnością "ignorowania" głodu oraz cierpliwe oczekiwanie na "doskonałą" okazję, zdecydowało, że te gady przetrwały nawet wymarcie dinozaurów. To jasne, że zdolność krokodyla do przystosowania się do zmiennych warunków środowiska jest przyczyną tego, że przetrwały i mają się dobrze od milionów lat.

Jako traderzy, musimy przystosować się do zmiennych warunków na rynku oraz potrzebujemy żelaznej dyscypliny, by grać tylko to, co może przynieść nam zysk. W price action piękne jest to, że to elastyczna strategia. Podczas gdy wiele systemów jest sztywnych i wymaga dopasowania się do restrykcyjnego zestawu reguł lub warunków, analiza price action jest "ramą" wyznaczającą ogólne zasady analizy rynku, która może być wykorzystywana w każdych warunkach i którą z łatwością można dopasować do zmian na rynku.

 

"Krokodyli trading" powinien stać się dla ciebie zwyczajem

W przeszłości pisałem już o cierpliwości i o tym, że jest kluczową cechą najlepszych traderów. Zwykle używam argumentu, że "mniej znaczy więcej" i sądzę, że w obecnych warunkach to stwierdzenie jest ważne. Napisałem wiele artykułów opisujących, jak wdrożyć do tradingu podejście oparte na cierpliwości. Moje ulubione to "Handluj jak snajper (...)" oraz "Minimalistyczny przewodnik po tradingu". Mam nadzieję, że pomoże to odkryć, jaką moc mają te zasady i jak możesz ulepszyć swoje podejście i skuteczność.

To zabawne, że do napisania artykułu skłonił mnie fakt, że mieszkam w Australii, a jest ona pełna krokodyli. Każda cecha tych zwierząt w zdumiewający sposób odnosi się do tego, jak postępować, by osiągnąć sukces w tradingu. Krokodyle są naturalnym dowodem na prawdziwość stwierdzenia, że "mniej znaczy więcej" oraz że cierpliwe czekanie na dobrą okazję jest przepisem na sukces. Ta cecha umożliwiła im przetrwanie 200 milionów lat i może pomóc również Tobie dobrze funkcjonować na rynku. Dla krokodyli ważne jest zrozumienie swojej ofiary, wiedza, jak jej szukać oraz spokojne i cierpliwe oczekiwanie na okazję. Jako traderzy musimy znać anatomię czego i gdzie szukamy oraz, jak kontrolować samych siebie, by nie wpaść w pułapkę over-tradingu.

 

                                               Tłumaczenie Karina Socha,

                                               korekta Zbigniew Wieczorek

 


Karina Socha

studentka filozofii UJ, tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się filozoficznymi zagadnieniami funkcjonowania rynków finansowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk