• Odbierz prezent
Czas na małą czarną? Co przemawia za ewentualnymi wzrostami na kawie?
fot. freepik.com

Kawa to nie tylko smaczny i aromatyczny napój, ale również instrument znajdujący się w portfelu wielu inwestorów. Na cenę tego surowca wpływa wiele czynników, m. in. klimat w państwach, gdzie jest produkowana, koszty transportu, polityka prowadzona przez głównych producentów (Brazylia, Wietnam, Indonezja) czy poziom zamożności społeczeństwa. Jak wygląda sytuacja techniczna na wykresie kawy i czy można się spodziewać się wzrostów tego surowca?

Popularna formacja na wykresie kawy?

Cena kawy zanotowała dość dynamiczny rajd wzrostowy trwający od połowy czerwca do początku września. Po ustanowieniu lokalnego szczytu na poziomie ok. 135 nastąpiła korekta spadkowa, z którą mamy jeszcze obecnie do czynienia. Powstaje pytanie czy to już koniec spadków i czy zasadne jest wejście w longi? Kurs kawy zareagował na linię trendu wzrostowego poprowadzoną po dołkach z połowy czerwca i lipca. Obecne spadki można również traktować jako ruch powrotny do wybitej linii trendu spadkowego, która łączy szczyty z połowy grudnia 2019 i końcówki marca 2020. Utrzymanie obecnych poziomów wydaje się kluczowe, jeśli kurs mam dalej rosnąć.

Dzisiejsza sesja po początkowych wzrostach przynosi świecę z czarnym korpusem i górnym cieniem, co może mieć wymowę prospadkową. Na wykresie może się jednak rysować potencjalna formacja odwróconej głowy z ramionami (oRGR), która odwraca trend. Potwierdzeniem kompletności formacji byłoby wybicie poziom oporu (linia szyi) w okolicach 115. Teoretyczny zasięg takiego wybicia to okolice 125.

To, co mogłoby zanegować scenariusz wzrostowy, to przebicie w dół linii trendu wzrostowego oraz poziomu wsparcia na okrągłym poziomie 105.

 Wykres 1. Notowania kawy (KC.F), interwał dzienny

Wykres 1. Notowania kawy (KC.F), interwał dzienny

Notowania: KAWA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/KC1!/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk