• Sklep
  • Odbierz prezent
Czas decyzji dla kursu euro, dolara oraz funta

Zeszły tydzień przyniósł odreagowania spadków na parach złotówkowych. W nadchodzących dniach czeka nas seria wydarzeń mogących wpłynąć na zmiany kursów. Czy złotówka będzie zyskiwała pod wpływem informacji ze Stanów, Wielkiej Brytanii bądź Europy?

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 10.06.2019-17.06.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,22503

3,7777

3,7550

4,7672

Maksimum

4,2678

3,8113

3,8001

4,8020

CHF/PLN

Czas decyzji - 1

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Poprzedni tydzień upłynął pod znakiem odrabiania strat na parze CHF/PLN. Po tym, jak kurs dotarł do poziomu w okolicy 3,78 zł, na którym znajdowała się linia wsparcia, nastąpiła korekta ruchu spadkowego. Aktualnie za franka szwajcarskiego zapłacimy ponownie 3,80 zł. W najbliższym czasie notowania złotówki do szwajcarskiej waluty najprawdopodobniej będą determinowane wydarzeniami na świecie. Inwestorzy będą się szczególnie przyglądać wydarzeniom w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także odczytom z gospodarek europejskich. Frank szwajcarski, jako waluta uważana za bezpieczną, w przypadku gorszych danych powinna zyskiwać w stosunku do złotego, co z kolei będzie powodowało pogarszanie się rynkowych nastrojów.

EUR/PLN

Czas decyzji - 2

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Spadki na parze euro do złotego EUR/PLN nieco spowolniły. Notowania złotówki w stosunku do wspólnej waluty w poprzednim tygodniu dotarły w okolice dolnego ograniczenia trendu bocznego, który trwał od kilku miesięcy. Innym powodem chwilowego zatrzymania się spadków może być oczekiwanie na dzisiejsze wystąpienie Mario Draghiego, który wygłosi przemówienie podczas konferencji w Sintrze (miasto w Portugalii). Inwestorzy liczą na rozwinięcie słów szefa EBC z poprzedniej konferencji, a tym samym wskazanie kierunku polityki monetarnej strefy euro. Oprócz tego wydarzenia pośredni wpływ na notowania EUR/PLN będzie miała środowa decyzja członków Fed, a także wieści z Wielkiej Brytanii.

USD/PLN

Czas decyzji - 3

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN, interwał 1-godzinowy

Podobnie jak w przypadku pozostałych notowań złotówki do głównych walut miniony tydzień upłynął pod znakiem zatrzymania i korekty ruchów spadkowych. Linia wsparcia w okolicy 3,75 zł okazała się nie do pokonania, a kurs w kilka dni podskoczył do poziomu 3,80 zł. Amerykańskiej walucie siły dodały piątkowe, zaskakująco dobre, odczyty z amerykańskiej gospodarki. Nie mniej jednak z osądem rzeczywistej siły dolara powinniśmy wstrzymać się do środy. Wtedy to swoją decyzję przekaże Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku. Co prawda na czerwcowym posiedzeniu inwestorzy nie spodziewają się jeszcze decyzji FOMC o obniżce stóp procentowych, liczą jednak na wyraźne wskazanie możliwości takich ruchów podczas następnych spotkań. Należy zatem obserwować aktywność amerykańskiego banku centralnego, chociażby w kontekście dalszych notowań złotówki względem dolara. Przy okazji nie należy zapominać o trwających ciągle konfliktach, na czele z wojną handlową z Chinami, które mogą wpływać na wycenę amerykańskiej waluty.

GBP/PLN

Czas decyzji - 4

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Poziom 4,77 złotego nie chce pozwolić na jego przebicie. Od kilku dni notowania złotówki w stosunku do funta próbują pokonać poziom wsparcia w okolicach 4,77 zł, przez co utworzył się chwilowy trend boczny, nieprzekraczający swoją rozpiętością ok. 3 groszy. W najbliższym tygodniu czeka nas cały wachlarz odczytów makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii, kolejna runda debaty kandydatów do objęcia szefostwa Partii Konserwatywnej, a także decyzja Banku Anglii. Inwestorzy są raczej zgodni, że podczas czwartkowego posiedzenia nie nastąpią żadne zmiany w polityce monetarnej. Najprawdopodobniej członkowie tamtejszego banku centralnego wstrzymują się z jakimikolwiek ruchami z powodu braku rozstrzygnięć w sprawie Brexitu. Z kolei z danych makroekonomicznych poznamy m.in. wyniki sprzedaży detalicznej oraz dynamikę inflacji konsumenckiej i producenckiej. W przypadku negatywnych wiadomości możemy spodziewać się przełamania linii wsparcia i kontynuacji ruchu spadkowego.


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk