• Odbierz prezent
Czarny Poniedziałek na rynkach – wyparowało 37,7 mld dolarów. Kto najwięcej stracił?

9 marca magazyn Forbes poinformował, kto z najbogatszych osób na świecie najwięcej stracił na spadkach na rynkach, które miały miejsce w „Czarny Poniedziałek”.

 

Z powodu spadków na rynkach, do których przyczynił się rosnący strach przed koronawirusem, 10 najbogatszych osób na świecie łącznie straciło w poniedziałek 37,7 mld USD po tym, jak indeksy S&P 500 i Dow Jones zanurkowały o prawie 8%.

Największym przegranym w tym dniu okazał się król dóbr luksusowych Bernard Arnault, którego fortuna zmniejszyła się o 6 mld USD, a więc o 6%. Arnault jest CEO notowanej w Paryżu spółki LVMH i trzecią najbogatszą osobą na świecie. Bernard Arnault zakończył ten pamiętny dzień z wartością majątku netto wynoszącą 92,6 mld USD w porównaniu z 98,6 mld USD.

Najbogatszy człowiek na świecie – Jeff Bezos stracił w tym dniu 5,6 mld USD, a już w poprzednim tygodniu jego majątek stopniał o 14,1 mld USD. Akcje Amazona spadły w poniedziałek o ponad 5%, zamykając dzień na najniższym poziomie od dwóch miesięcy.

Legendarny inwestor Warren Buffett poinformował, że jego fortuna zmniejszyła się o 5,4 mld USD. Przed dwoma tygodniami w wywiadzie dla CNBC, znany inwestor nazwał koronawirusa „przerażającą rzeczą”, dodając, że stanowi on poważne zagrożenie dla amerykańskich spółek i gospodarki. W poniedziałek akcje jego słynnego funduszu Berkshire Hathaway spadły do najniższego poziomu od roku. Tym samym Warren Buffett stał się trzecim największym przegranym w tym rankingu.

Meksykański magnat z branży telekomunikacyjnej – Carlos Slim Helu z kolei zajął czwarte miejsce, tracąc blisko 5 mld USD, co stanowi 8% jego majątku. Na koniec dnia wartość majątku netto znanego przedsiębiorcy wyniosła 56,4 mld USD.

Na kolejnym miejscu znalazł się hiszpański przedsiębiorca Amancio Ortega – założyciel Inditex, będącej spółką matką znanej firmy odzieżowej Zara. Stracił on prawie 4 mld USD, a jego majątek zmniejszył się do 67,5 mld USD.

Obawy przed koronawirusem uderzyły też w takich gigantów technologicznych, jak Facebook i Alphabet, uszczuplając także fortuny ich właścicieli. W poniedziałek Mark Zuckerberg stracił 4,2 mld USD, a Larry Page 3,3 mld USD.

Współzałożyciel Google – Sergey Brin znalazł się poza pierwszą dziesiątką najbogatszych ludzi na świecie po tym, jak stracił w tym dniu 3,1 mld USD.

Niektórzy miliarderzy podejmują działania, aby walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Współzałożyciel Microsoftu – Bill Gates wspólnie ze swą żoną Melindą oznajmił w lutym, że ich fundacja przeznaczyła 100 mln USD na ten cel. Pod koniec zeszłego miesiąca w swej notatce Gates napisał: „Biorąc pod uwagę szkody ekonomiczne, które epidemia może spowodować – wystarczy spojrzeć na sposób, w jaki COVID-19 zakłóca łańcuchy dostaw i rynki akcyjne, nie wspominając o ludzkim życiu – to będzie okazja.” W feralny poniedziałek fortuna Gatesa stopniała o 3,8 mld USD.

Założyciel Oracle – Larry Ellison natomiast stracił 1,8 mld USD po tym, jak akcje tej znanej firmy z Doliny Krzemowej spadły o 3%.

Jedyną osobą w rankingu 10 najbogatszych ludzi na świecie, która nie ucierpiała w tym dniu, jest Michael Bloomberg. Jego majątek jest związany z prywatną spółką Bloomberg LP, której akcje nie są notowane na giełdzie.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk