W Strefie Euro usługowy PMI uplasował się na poziomie 56,6 pkt. (vs. prognoza – 54,5 pkt.), a przemysłowy PMI wyniósł 45,5 pkt. (vs. prognoza – 48,8 pkt.). Podobne rozwarstwienie między obiema gałęziami było widoczne także w największych gospodarkach. W Stanach Zjednoczonych przemysłowy PMI wyniósł 50,4 pkt. (vs. prognoza – 49,0 pkt.), a przemysłowy wzrósł do 53,7 pkt. (vs. prognoza – 51,5 pkt.).
Druga połowa marca przeniosła spadek kursu GBP/PLN, co było rezultatem odreagowania po okresie niepewności powiązanej z sektorem bankowym. Spadek notowań GBP/PLN przyspieszył w kwietniu, co można powiązać z poprawą rynkowych nastrojów, a tym samym większymi napływami do ryzykownych aktywów w tym do krajowej gospodarki. W rezultacie kurs GBP/PLN dotarł do poziomu 5,25 – czyli do minimów z grudnia, lutego oraz marca. W naszej ocenie szanse i ryzyka dla funta pozostają zrównoważone. Z jednej strony perspektywy fundamentalne pozostają słabe (wzrost PKB relatywnie niski, duży i trwały deficyt na rachunku obrotów bieżących). Z drugiej strony inwestycje zagraniczne mogą powrócić do wzrostu, a ryzyko wojny handlowej z UE jest zmniejszone wraz z protokołem dla Irlandii Północnej.
W naszej ocenie, Bank Anglii zakończył cykl zacieśniania monetarnego w marcu, chociaż szanse na jeszcze jedną podwyżkę w maju pozostają istotne, jeśli odczyty inflacji lub z rynku pracy zaskoczą negatywnie. W rezultacie podtrzymujemy neutralne postrzeganie perspektyw GBP. Przekłada się to na podobną prognozę notowań EURGBP (0,89) przez cały 2023 r. oraz 2024 r. oraz na oczekiwany wzrost notowań GBPUSD z 1,22 obecnie do 1,24 w połowie br. roku oraz 1,28 na koniec w odpowiedzi na oczekiwane osłabienie USD. W przypadku pary GBPPLN, nasza prognoza na poziomie 5,30 w horyzoncie końca 2Q23 spełniła się wcześniej. Natomiast oczekiwane umocnienie krajowej waluty w perspektywie końca 2023 r. przekłada się na prognozy GBPPLN w okolicy 5,15 w horyzoncie następnych 12 miesięcy.
**************
**************