• Odbierz prezent
Czarne chmury nad prezesem KNF. Leszek Czarnecki ujawnia kompromitujące nagrania

Leszek Czarnecki, właściciel Getin Banku i Idea Banku, a także jeden z najbogatszych polaków, przekazał Gazecie Wyborczej nagranie rozmowy z prezesem KNF Markiem Chrzanowskim, który oferował mu rzekomą przychylność urzędu w zamian za zatrudnienie wskazanego przez prezesa KNF prawnika. Za swoje usługi miał on otrzymać kwotę ok. 40 mln PLN, która jest znacznie wyższa od stawek rynkowych.

 

Rozmowa właściciela Getin Banku z prezesem KNF miała odbyć się 28 marca 2018 r., kiedy to Marek Chrzanowski zaprosił Leszka Czarneckiego na rozmowę, wyjątkowo jednak w cztery oczy, bez obecności prawnika, czy prezesa banku. Wzbudziło to podejrzenia Leszka Czarneckiego, któremu udało się nagrać rozmowę, mimo urządzeń zagłuszających, zainstalowanych w biurze prezesa KNF.

Po ponad półgodzinnej rozmowie Marek Chrzanowski zapytał właściciela Getin Banku czy nie czuje „potrzeby zwiększenia zasobów, jeśli chodzi o prawników”, następnie zaś wyszedł z propozycją rekomendacji prawnika, którego usługi skutkowałyby „korzyścią dla urzędu i dla całej instytucji”. Rzekomym wynagrodzeniem dla prawnika miała być kwota 1% kapitalizacji rynkowej Getin Bank, która obecnie wynosi ok. 40 mln PLN. Warto dodać, że jest to kwota znacznie wyższa od rynkowych stawek za usługi prawne.

 

Ze stenogramu nagranej przez Czarneckiego rozmowy z prezesem KNF wynika, że Chrzanowski mógł zaproponować właścicielowi Getin Banku życzliwe podejście do planów restrukturyzacji „Imperium Czarneckiego” (Getin i Idea Banku), odsunięcie z KNF Zdzisława Sokala, szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także złagodzenia skutków zwiększenia stopy podwyższonego ryzyka dla Getin Banku.

Czytaj także: UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Idea Bank ws GetBack

We wtorek 30 października Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o wszczęciu postępowania przeciwko Idea Bank oraz Polskiemu Domowi Maklerskiemu w związku z możliwością dopuszczenia się naruszeń podczas sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack - najgłośniejszej afery od czasó.. Czytaj
UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Idea Bank ws GetBack

 

W środę 7 listopada Roman Giertych, który jest prawnikiem Czarneckiego, zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa KNF, Marka Chrzanowskiego.

 

Banki Leszka Czarneckiego borykają się z problemami finansowymi oraz wizerunkowymi, związanymi z aferą GetBack. 30 października KNF wszczął postępowanie przeciwko Idea Bankowi ws sprzedaży obligacji GetBack.

 

KNF we wtorek 13 listopada opublikował oświadczenie ws. oskarżeń Leszka Czarneckiego:

Czytaj także: Oświadczenie KNF na temat 40mln złotych od Czarneckiego - informacja jest nieprawdziwa!

W nawiązaniu do publikacji „Gazety Wyborczej” z dnia 13 listopada 2018 r. pt. „40 mln zł i nie będzie kłopotów” autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego oraz Agnieszki Kublik, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oświadcza:Urząd KNF odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wyw.. Czytaj
Oświadczenie KNF na temat 40mln złotych od Czarneckiego - informacja jest nieprawdziwa!

Notowania: Getin Noble Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:GNB/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk