• Sklep
 • Odbierz prezent
regulacje rynku kryptowalut
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie ryzyka związane są z handlem kryptowalutami

Cypryjski regulator rynków finansowych (CySEC - Cyprus Securities and Exchange Commission) wydał ostrzeżenie kierowane do inwestorów, na temat inwestowania w kryptowaluty i oferty ICO. CySEC skierował również osobny dokument do brokerów, którzy świadczą usługi związane z rynkiem kryptowalut. Jego kluczowe elementy to ograniczenie maksymalnej dźwigni finansowej i brak prawa paszportowego dla usług inwestycyjnych związanych z kryptowalutami.

 

Wirtualne waluty nie dla każdego

CySEC ostrzega inwestorów przed ryzykiem związanym z kupowaniem, przetrzymywaniem i handlem kryptowalutami.

W kontekście tradingu zwraca uwagę na wejście na rynek kryptowalut poprzez kontrakty CFD. Cypryjski regulator uważa, że lewarowane kontrakty na kryptowaluty nie są odpowiednimi instrumentami dla wszystkich inwestorów. Kontrakty CFD to instrumenty o dużym stopniu złożoności i inwestorzy powinni upewnić się, że w pełni rozumieją charakterystykę i ryzyko związane z handlem kryptowalutami właśnie poprzez kontrakty różnicowe. CySEC zwraca przy tym uwagę, że na terenie Unii Europejskiej nie istnieją szczegółowe regulacje, zapewniające ochronę inwestorom korzystającym z tych produktów inwestycyjnych.

 

Uwaga na podejrzanych pośredników

Cypryjski regulator apeluje do inwestorów, by Ci byli szczególnie wyczuleni na wszelkie niewłaściwe praktyki ze strony podmiotów świadczących usługi inwestycyjne związane z kryptowalutami. Wymienia tutaj w szczególności cztery kwestie:

 • „Gwarantowane” wysokie stopy zwrotu, przy małym ryzyku lub jego braku.
 • Oferty kierowane do nas bez naszej prośby (reklama, spam), nie zawierające pełnej analizy ryzyka związanego z inwestycją).
 • Oferty, które brzmią ‘zbyt dobrze, by były prawdziwe’, jako że inwestycje o wysokiej stopie zwrotu zasadniczo związane są z podwyższonym ryzykiem.
 • Praktyki sprzedażowe, charakteryzujące się bezpośrednimi lub pośrednimi naciskami lub obietnicami, kierowanymi do obecnych lub potencjalnych inwestorów/klientów, by skłonić ich do handlu wspomnianymi produktami.

 

Ryzyko ICO

W komunikacie kierowanym do inwestorów, CySEC zwraca również uwagę na procesy ICO (Initial Coin Offering). Regulator zwraca uwagę na ryzyko związane z nabywaniem tokenów/kryptowalut poprzez oferty ICO. CySEC stwierdza, że inwestować w ICO powinny jedynie osoby, które posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę w tym zakresie, oraz są pewne jakości projektu i przygotowane na ewentualną stratę całego wkładu pieniężnego.

 

Magazyn: Giełdowe debiuty to łatwy zysk?

Giełdowe debiuty to łatwy zysk?
Czy warto stawiać na giełdowe debiuty? Czy bitcoin jest w stanie zastąpić amerykańskiego dolara? Wolumen rzeczywisty - czy uzyskasz do niego dostęp na Forex? Czy na giełdzie zarabiają tylko oszuści? Czytaj w 11. wydaniu magazynu FXMAG!
Czytaj

 

Wymagania dla brokerów

Oddzielny komunikat został skierowany do podmiotów posiadających cypryjską licencję na świadczenie usług inwestycyjnych (CIF – Cyprus Investment Firm). CySEC przygotował szereg wytycznych dla podmiotów, które zamierzają świadczyć usługi inwestycyjne związane z rynkiem kryptowalut z wykorzystaniem kontraktów CFD.

 

 • CIFy oferujące usługi inwestycyjne związane z kryptowalutami muszą spełniać wymagania podobne do tych, jakie określone są dla podmiotów oferujących dostęp do handlu innymi instrumentami pochodnymi. W szczególności tyczy się to ochrony środków klientów, komunikacji marketingowej i egzekucji zleceń.
 • Przed rozpoczęciem świadczenia usług związanych z kryptowalutami na rzecz klienta, podmioty posiadające licencję CIF muszą ostrzec ich m.in. o:

- braku regulacji tego rynku na terenie UE,

- wysokim ryzyku utraty całego kapitału,

- wysokiej zmienności, mogącej skutkować znaczącymi stratami w krótkim okresie czasu,

- fakcie, że oferowane przez brokera instrumenty mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów,

- braku ochrony środków inwestorów z tytułu funduszu kompensacyjnego (ICF - Investors Compensation Fund),

- braku prawa do zgłaszania sporu z firmą do Cypryjskiego Rzecznika Finansowego.

 • CIFy muszą zapewnić właściwe monitorowanie ryzyka związanego z działalnością związaną z kryptowalutami.
 • CIFy mogą korzystać wyłącznie z usług dostawców płynności (w tym giełd kryptowalutowych), które są licencjonowane/regulowane w ramach właściwych jurysdykcji.
 • Wszyscy dostawcy płynności muszą przejść przez proces weryfikacji przez podmiot z licencją CIF.
 • CIFy muszą upewnić się, że dostawcy płynności zgodzą się na okresowe procesy weryfikacyjne.
 • CIFy powinny wykorzystywać więcej niż jednego dostawcę płynności, by zapewnić jak najlepszą egzekucję zleceń. W przypadku posiadania jednego dostawcy płynności, CIFy muszą być gotowe do wskazania w jaki sposób dbają o najlepszą możliwą egzekucję zleceń.
 • CIFy muszą podać do publicznej wiadomości metodologię kalkulacji cen BID i ASK.
 • Dla wszystkich klientów detalicznych maksymalny poziom dźwigni finansowej dla kontraktów CFD opartych o kryptowaluty powinien wynosić 5:1.
 • Obroty generowane przez usługi związane z kryptowalitami nie mogą przekroczyć 15% obrotów podmiotu z licencją CIF (za kwartał).
 • CIFy nie mogą korzystać z prawa paszportowego do świadczenia usług inwestycyjnych na terenie całej UE w przypadku usług związanych z kryptowalutami. Podmiot i jego zarząd są odpowiedzialne za zidentyfikowanie odpowiednich regulacji usług związanych z kryptowalutami w krajach, na których terenie zamierzają działać.

Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk