Advertisement
  • Odbierz prezent
Cyfryzacja renminbi nabiera (nie)oczekiwanego rozpędu! Czy cyfrowy juan (CNY) zakończy hegemonię amerykańskiego dolara (USD) i zaprowadzi nowy ekonomiczny ład?

Ambicje Pekinu mogą przyczynić się do zaakceptowania renminbi jako głównego rywala amerykańskiej waluty.

Jeśli Chiny zdobędą przewagę jako pierwsze, aby sprostać światowemu zapotrzebowaniu na wykorzystanie walut cyfrowych do rozliczania międzynarodowych transakcji finansowych i posiadania aktywów cyfrowych, atrakcyjność CBDC może gwałtownie wzrosnąć © Bloomberg. Rynki ogarnęła gorączka kryptowalut. Cena bitcoina osiągnęła nowe szczyty, podczas gdy debata toczy się na temat powstania technologii kryptowalutowej.

Może to być jednak tylko atrakcja dla większego trendu - szybkiej cyfryzacji renminbi

Ta zmiana, w połączeniu z innymi czynnikami makroekonomicznymi i politycznymi, może być kluczem, który przyspieszy spadek dominacji dolara jako wiodącej waluty rezerwowej na świecie. Może to również przyspieszyć akceptację renminbi jako głównego rywala amerykańskiej waluty. W ostatnich latach banki centralne na całym świecie zmagają się z koncepcją cyfrowej technologii walutowej. Jednak niewiele krajów jest tak agresywnych jak Chiny, jeśli chodzi o rozwój tak zwanej waluty cyfrowej banku centralnego. Taka waluta byłaby nadzorowana przez centralny organ rządowy, usuwając element anonimowości, który jest fundamentalny dla zdecentralizowanego, opartego na blockchainie rejestru popularnych kryptowalut, takich jak bitcoin czy ethereum. Teoretyczne korzyści płynące z rządowego nadzoru nad tymi nowymi aktywami cyfrowymi są liczne.

CBDC pozwalają w większym stopniu zapobiegać oszustwom lub przestępstwom,

umożliwiają natychmiastowe transakcje międzynarodowe, obniżają koszty transakcji, pozwalają na większą integrację finansową i pomagają w dostarczaniu bezpośrednich bodźców fiskalnych poszczególnym obywatelom. W przypadku Chin, przyjęcie CBDC zarówno wewnątrz jak i poza granicami kraju pozwoliłoby ich systemowi finansowemu zmniejszyć zależność od dolara oraz ograniczyć rolę i nadzór zagranicznych instytucji finansowych i organów regulacyjnych. Podczas gdy wiele krajów rozpoczęło dyskusję na temat potencjalnego przyszłego zastosowania CBDC, Chiny kontynuują prace nad rozwojem.

W kwietniu 2020 r. Pekin przeprowadził pilotaż waluty cyfrowej w czterech miastach,

pozwalając bankom komercyjnym na przeprowadzenie wewnętrznych testów konwersji między gotówką a pieniądzem cyfrowym, kontroli sald kont i płatności. W sierpniu program pilotażowy został rozszerzony na 28 dużych miast. Dążąc do wprowadzenia waluty cyfrowej do powszechnego obiegu w 2022 roku, Chiny planują przetestować ją w tym roku w kolejnych dużych miastach, w tym w Pekinie i Szanghaju. To pionierskie podejście powinno przyspieszyć wyniesienie renminbi na scenę światową. Niektórzy użytkownicy spoza Chin, zwłaszcza w USA, mogą być niechętni używaniu waluty cyfrowej kontrolowanej przez Chiny. Jednak wczesne przyjęcie w niektórych częściach Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki prawdopodobnie nastąpi znacznie szybciej.

Względne znaczenie światowych walut rezerwowych w ujęciu historycznym wyjaśnia makroekonomista Barry Eichengreen

Waluty są bardziej cenione jako aktywa rezerwowe, gdy spełniają dwa warunki: po pierwsze, gdy są stabilne, płynne i szeroko stosowane w transakcjach międzynarodowych; a po drugie, gdy są wspierane przez kraj, z którym inne państwo ma ważne powiązania w zakresie bezpieczeństwa. Rozwój Chin w ostatnich latach stawia je na wyraźnej drodze do spełnienia tych kryteriów, ponieważ ich rząd utrzymuje względną stabilność polityki. Kraj ten odpowiadał za 16 procent światowej produkcji w 2019 r., ale renminbi stanowiło nieco ponad 2 procent światowych rezerw w drugim kwartale ubiegłego roku. Brak aktywów denominowanych w renminbi, które mogliby posiadać obcokrajowcy, zahamował jego wzrost jako waluty rezerwowej. Teraz jednak renminbi będzie wspierane przez chińskie władze otwierające krajowy rynek obligacji o wartości 15 bilionów dolarów dla zagranicznych uczestników. Większy popyt na te obligacje spowoduje spadek rentowności, obniżając koszty pożyczek.

Co ważniejsze, jeśli Chiny zdobędą przewagę jako pierwsze,

aby sprostać światowemu zapotrzebowaniu na wykorzystanie walut cyfrowych do rozliczania międzynarodowych transakcji finansowych i posiadania aktywów cyfrowych, atrakcyjność CBDC może gwałtownie wzrosnąć. Chiny poczyniły również duże postępy w zakresie fakturowania swojego handlu w renminbi. Bezpieczeństwo i geopolityczne przesłanki posiadania renminbi stały się silniejsze dzięki takim środkom, jak finansowanie projektów w krajach rozwijających się w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Drogi. Covid-19 może być również katalizatorem dla większej akceptacji renminbi jako światowej waluty rezerwowej. Gospodarcza masakra spowodowana pandemią spowodowała wzrost i tak już dużych deficytów fiskalnych i doprowadziła do jeszcze bardziej akomodacyjnej polityki monetarnej w USA.

To wyjątkowe w historii połączenie zbliżającego się ogromnego wzrostu fiskalnego i wzrostu napędzanego szczepionką,

gdzie krótkoterminowe stopy procentowe są zakotwiczone na poziomie zerowym, powiększy i tak już duży deficyt na rachunku bieżącym, wywierając dalszą presję na wartość dolara. Cyfryzacja renminbi dodatkowo wzmocni te czynniki gospodarcze i geopolityczne. Będzie to miało trwały, transformujący wpływ na gospodarkę międzynarodową.

Materiał stworzony przez
Michael Hasenstab

 

Czytaj także: Cyfrowe Waluty Banków Centralnych CBDC – ewolucja pieniądza, która dokonuje się na naszych oczach

Pieniądz w postaci fizycznej towarzyszy nam od kilku tysięcy lat, zapoczątkowana jednak w zeszłym wieku rewolucja informatyczna kładzie się cieniem na dalszym istnieniu gotówki. Wielkie transakcje międzynarodowe już teraz są przeprowadzane niemal wyłącznie poprzez systemy cyfrowe. Nawykliśmy już do .. Czytaj
Cyfrowe Waluty Banków Centralnych CBDC – ewolucja pieniądza, która dokonuje się na naszych oczach


Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk