Advertisement
  • Odbierz prezent
Cyberatak na największego operatora rurociągów z paliwami w USA sprawił, że ceny ropy ruszyły mocno w górę!

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych pozostaje w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej. Wynika to z faktu, że w miniony piątek doszło do cyberataku na największego operatora rurociągów z paliwami w USA, co doprowadziło do wstrzymania dostaw paliw do północno-wschodniej części kraju. Colonial Pipeline to jeden z największych rurociągów z paliwami w USA, odpowiadający za transport około 2,5 mln baryłek paliw dziennie. Wstrzymanie jego operacji nawet na kilka dni oznacza więc problemy z dostępnością paliw na wschodnim wybrzeżu USA – chodzi tu zarówno o benzynę, jak i np. o paliwo lotnicze. Z tej przyczyny, na początku bieżącego tygodnia ceny paliw, jak również notowania ropy naftowej, ruszyły w górę.

Jednak wiele wskazuje na to,

że sytuacja jest w dużej mierze opanowana, przynajmniej na ten moment. Spółka Colonial Pipeline podtrzymuje stanowisko, że do końca bieżącego tygodnia będzie stopniowo przywracać działanie swojej sieci rurociągów, więc łącznie przestój wyniesie około tygodnia. Te deklaracje wprowadziły na rynek paliw więcej spokoju i przewidywalności, doprowadzając dzisiaj do presji na spadek notowań ropy naftowej.

Cyberatak na Colonial Pipeline – sytuacja (prawie) opanowana.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Warto jednak wspomnieć, że sam przestój fundamentalnie wcale nie sprzyja wzrostom cen ropy (mimo że pierwsza reakcja inwestorów przyczyniła się do ich zwyżki). Wstrzymanie działania kluczowego rurociągu z paliwami już teraz bowiem doprowadziło do ograniczenia działania niektórych rafinerii w Teksasie – a więc także mniejszego zapotrzebowania na ropę ze strony rafinerii.

Cyberatak na Colonial Pipeline – sytuacja (prawie) opanowana.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO - Kontynuacja zwyżek notowań srebra

Na rynkach metali szlachetnych w ostatnich dniach przeważała strona popytowa. O ile cena złota wzbiła się wyraźnie ponad poziom 1800 USD za uncję, to na wykresie cen srebra mieliśmy do czynienia z pokonaniem poziomu 27 USD za uncję. Wczoraj notowania srebra co prawda delikatnie odreagowały te zwyżki, ale już dzisiaj powracają do wzrostów.

Sytuacja na rynku srebra

– analogicznie do tej na rynku złota – jest powiązana z ruchami na wykresie wartości amerykańskiego dolara. Gwałtowny spadek wartości USD w poprzednim tygodniu pozwolił na zwyżki notowań obu szlachetnych kruszców. Niemniej, już w tym tygodniu wartość USD ustabilizowała się i to odbija się także na wyhamowaniu wzrostów cen złota oraz srebra.

Fundamentalnie srebro ma potencjał do kontynuacji zwyżek w kolejnych miesiącach i wypracowania zwyżki, być może nawet sporej, także w 2021 roku (w 2020 roku był to jeden z najlepiej radzących sobie surowców). Jednak w najbliższych dniach spora zmienność może pojawić się w związku z dużą korelacją z wartością USD.

Cyberatak na Colonial Pipeline – sytuacja (prawie) opanowana.  - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk