• Odbierz prezent
Cryptopia kończy działalność - okradziona giełda kryptowalut nie podniesie się po ataku

Największa nowozelandzka giełda kryptowalut Cryptopia, która w połowie stycznia padła ofiarą dotkliwego ataku hakerskiego całkowicie zawiesza handel na swojej platformie i rozpoczyna proces likwidacji swojej działalności, jak w środę 15 maja poinformowała firma konsultingowa Grant Thornton, która będzie pełniła rolę likwidatora spółki.

 

Czytaj także: Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń

O tym, że zakupionych kryptowalut pod żadnym pozorem nie powinno trzymać się na giełdzie, mówi się od dawna. Odnoszę wrażenie, że mówi się o tym nawet zbyt często, przez co wspomniana rada staje się niemal całkowicie transparentna i przez dużą część, zwłaszcza początkujących użytkowników kryptowalu.. Czytaj
Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń

Witryna giełdy Cryptopia przeszła w stan prac konserwacyjnych we wtorek 14 maja, bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia. W środę Grant Thornton poinformował zaś o tym, że został wybrany przez zarząd giełdy na likwidatora spółki. Zgodnie z komunikatem, Cryptopia kończy swoją działalność ze względu na szkody, jakie dla sytuacji finansowej spółki wyrządził atak hakerski z 14 stycznia, w ramach którego skradziono ok. 10% wszystkich środków ulokowanych na giełdzie przez jej użytkowników.

Grant Thornton przeprowadzi proces likwidacji giełdy i spłaty wierzycieli, udziałowców oraz samych klientów „jak najszybciej będzie to możliwe”. Mimo braku konkretnych dat, komunikat zaznacza, że będzie to kwestia raczej miesięcy niż tygodni. Jednocześnie Grant Thornton poinformował o raporcie w sprawie likwidacji giełdy Cryptopia, który zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

W ramach ataku hakerskiego z 14 stycznia Cryptopia straciła środki należące do jej klientów o ówczesnej wartości ok. 19 mln dolarów, głównie tokenów ERC20, jak i samego Ethereum (ETH). Giełda od czasu ataku nie opublikowała jednak szczegółowego raportu na temat poniesionych strat.

 

Założona w 2014 r. giełda Cryptopia była największą kryptowalutową platformą handlową w Nowej Zelandii, popularną na całym świecie, głównie ze względu na bardzo szeroką ofertę niskokapitalizowanych altcoinów, niedostępnych na innych giełdach. W momencie styczniowego ataku giełda posiadała ponad 1150 instrumentów na swojej platformie handlowej.

Czytaj także: Okradziona giełda Cryptopia otrzymała od policji pozwolenie na restart, ale wciąż nie daje znaku życia

Cryptopia, największa nowozelandzka giełda kryptowalut, z usług której korzystało również wielu Polaków, 14 stycznia padła ofiarą ataku hakerskiego. W wyniku kradzieży doszło do wielomilionowych strat środków należących do klientów, których dokładna wartość nie jest jeszcze znana. Sprawą zajęła się.. Czytaj
Okradziona giełda Cryptopia otrzymała od policji pozwolenie na restart, ale wciąż nie daje znaku życia

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk