• Sklep
  • Odbierz prezent
Craig Wright złożył wniosek o przyznanie praw autorskich do kodu i white paperu bitcoina (BTC)

Craig Wright, kontrowersyjny założyciel firmy nChain i twórca kryptowaluty Bitcoin SV (BSV), podający się za anonimowego autora kodu bitcoina (BTC) Satoshiego Nakamoto, złożył wniosek w amerykańskim Urzędzie Praw Autorskich o przyznanie wyłącznych praw do white-paperu i kodu źródłowego pierwszej kryptowaluty. Na wieść o tym kurs Bitcoin SV, którego czołowym promotorem jest Wright, wzrósł ponad 80%, przekraczając granicę 100 dolarów.

Czytaj także: Czy „Satoshi Nakamoto” jest idiotą? O tym jak Bitcoin SV traci przez głupotę jego twórcy

W ostatnich dniach społeczność bitcoina rozpala swoista „krypto drama” z Craigiem Wrightem w epicentrum - twórcą Bitcoin SV, okrzykniętym również „fałszywym Satoshi Nakamoto”. To jego nieodpowiedzialne zachowanie, które wzbudziło sprzeciw społeczności, doprowadziło do tego, że jego projekt stracił .. Czytaj
Czy „Satoshi Nakamoto” jest idiotą? O tym jak Bitcoin SV traci przez głupotę jego twórcy

 

Craig Wright złożył wniosek o przyznanie praw do autorstwa opublikowanego anonimowo 31 października 2008 r. dokumentu Bitcoin: A peer-to-Peer Electronic Cash System, który opisuje koncepcję funkcjonowania bitcoina, a także do otwartego repozytorium kodu źródłowego kryptowaluty, opublikowanego 8 stycznia 2009 r.

Ta wyjątkowo kontrowersyjna decyzja została dodatkowo opatrzona komentarzem prasowym samego Wrighta, który zapowiedział, że w przyszłości chce otrzymać prawa do wyłącznego korzystania z nazwy Bitcoin Association (ang. Stowarzyszenie Bitcoin), która zostanie nadana organizacji promującej i wspierającej rozwój sieci Bitcoin SV, legitymizując tym samym swoje twierdzenie, że Bitcoin SV (Satoshi Vision) jest jedynym prawdziwym bitcoinem.

 

Mimo wielu emocji, jakie wywołuje powyższa informacja, należy zwrócić uwagę na dość prowokacyjny charakter kroków podjętych przez Craiga Wrighta - w praktyce dokonał on jedynie złożenia wniosku o przyznanie praw autorskich, czego dokonać mógł każdy. W toku postępowania rejestracyjnego będzie on musiał jednak udowodnić, że jest autorem white-paperu i kodu źródłowego bitcoina. Jak dotąd nie udało mu się przedstawić wiarygodnych dowodów na to, że jest Satoshim Nakamoto, w międzyczasie jednak groził procesami sądowymi, które wytoczy członkom społeczności poddającym w wątpliwość jego autorstwo kodu BTC.

Czytaj także: Craig Wright – twórca Bitcoina i superagent? Co warto o nim wiedzieć?

7 kwietnia Stephen O’Neal opublikował na portalu Cointelegraph artykuł przybliżający postać Craiga Wrighta. Zasłynął on jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych osób ze świata kryptowalut. W swym artykule Stephen O’Neal sporządził zestawienie najważniejszych ciekawostek, które warto wiedzieć o tej.. Czytaj
Craig Wright – twórca Bitcoina i superagent? Co warto o nim wiedzieć?

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk