Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Craig Wright – twórca Bitcoina i superagent? Co warto o nim wiedzieć?

Tatiana Pasich | 10:00 11 kwiecień 2019
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

7 kwietnia Stephen O’Neal opublikował na portalu Cointelegraph artykuł przybliżający postać Craiga Wrighta. Zasłynął on jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych osób ze świata kryptowalut. W swym artykule Stephen O’Neal sporządził zestawienie najważniejszych ciekawostek, które warto wiedzieć o tej znanej postaci.

 

W ostatnim czasie ujawniono, że od 2017 r. Craig Wright wypełnił 114 wniosków o patenty związane z technologią blockchain. Zrezygnował on z Twittera, gdzie często publikował swe opinie na temat anonimowości, Bitcoin SV i innych kryptowalut. Jest także znany z twierdzenia, że jest on twórcą Bitcoina – prawdziwym Satoshi Nakamoto. Co warto wiedzieć o Craigu Wright?

 

Bogata i trudna do zweryfikowania biografia

Reklama

Według dokumentów rejestracyjnych jednej z jego licznych spółek, Craig Wright urodził się w październiku 1970 r. w Australii. Według artykułu na portalu Business Insider, powołującego się na profil Wrighta na Lindedln, ukończył on w 1987 r. katolicki colledge w Brisbane. Na początku lat 90-tych pracował jako kucharz, zgłębiając tajniki kuchni francuskiej. Pracując, jednocześnie podjął studia inżynierskie na Uniwersytecie w Queensland, a ostatecznie ukończył informatykę. W 1996 r. podjął pracę w Ozemail, gdzie „zarządzał grupą inżynierów”, w ten sposób zaczynając swą karierę. Natomiast według artykułu w Computerworld z 2007 r., Craig Wright rozpoczął pracę w IT jeszcze wcześniej - w K-Mart w 1985 r. zanim ukończył szkołę.

W kwietniu 1997 r. Wright zaczął pracować dla Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych, zajmując się cyberbezpieczeństwem. W listopadzie tego samego roku założył spółkę DeMorgan opisaną jako planującą wejście na giełdę australijską spółkę, skupiającą się na alternatywnej walucie, bankowości nowej generacji i produktach edukacyjnych z naciskiem na bezpieczeństwo.

Do lipca 2015 r. Wright był CEO 15 spółek. Zrezygnował w ciągu tygodnia z tego stanowiska w większości z nich i pozostał dyrektorem tylko trzech spółek: Hotwire Preemptive Intelligence Pty Ltd, Panopticrypt Pty Ltd i Hotwire PE Employee Share Plan Pty Ltd. Obecnie na profilu na Lindedln widnieje tylko startup o nazwie nChain, gdzie od czerwca 2015 r. zajmował główne stanowisko.

Wright wydaje się być osobą o libertariańskich poglądach. Według archiwum cypherpunkowej listy mailingowej, we wrześniu 1996 r. pisał o swych problemach zdrowotnych w czasie studiów, kiedy musiał zaciągnąć pożyczkę na leczenie, ponieważ ubezpieczenie zdrowotne go nie obejmowało. Wspomniał też wówczas, że służył w wojsku i pracował na stacji benzynowej, pomimo bycia inżynierem. Dodał: „Więc dlaczego i z jakiego powodu mam płacić kilka dziesiątek tysięcy każdego roku, żeby wspierać innych. Nigdy nie brałem pomocy od rządu, więc nie czuję, że powinienem płacić.”

Jak stwierdził autor artykułu, biografia Wrighta wydaje się być bardzo bogata lub przynajmniej jest w ten sposób przedstawiona. Oprócz dwóch doktoratów, Wright posiada liczne certyfikaty z zakresu nauk informatycznych. W lutym opublikował dwa artykuły na portalu Medium, z których wynika, że pracował w Wenezueli i Kolumbii jako agent, walcząc z terroryzmem.

Reklama

 

Czy Craig Wright jest Satoshim Nakamoto?

Craig Wright stał się znaną postacią w społeczności kryptowalutowej po tym, jak w 2015 r. media połączyły jego osobę ze słynnym twórcą Bitcoina o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Wcześniej w 2014 r. media wspominały jedynie, że starał się on utworzyć pierwszy na świecie bank oparty na Bitcoinie. W grudniu 2015 r. portale Wired i Gizmodo ogłosiły, że australijski informatyk i przedsiębiorca może być twórcą Bitcoina. Artykuł z Wired zakładał, że „Wright albo wynalazł Bitcoin albo jest utalentowanym mistyfikatorem, który bardzo chce byśmy w to uwierzyli”. Natomiast artykuł z Gizmodo powoływał się na dokumenty rzekomo dostarczone przez hakera, który uzyskał dostęp do konta mailowego Wrighta. Według niego Satoshi Nakamoto był wspólnym pseudonimem Wrighta i jego przyjaciela Davida Kleimana – specjalisty cyberbezpieczeństwa i informatyki śledczej, który zmarł w 2013 r. Co ciekawe, w tym samym dniu, w którym ukazały się artykuły, australijska policja federalna wkroczyła do domu Wrighta na przedmieściach Sydney. Jednakże policja wyjaśniła, że nie miało to nic wspólnego z Bitcoinem.

Gdy domniemany twórca Bitcoina zaczął stawać się coraz bardziej znany, zwrócono uwagę na różne nieścisłości związane z jego osobą. Spółka Wrighta – Cloudcroft deklarowała, że posiada dwa superkomputery wyprodukowane przez SGI. Firma ta jednak wkrótce wyjaśniła, że Cloudcroft nigdy nie był jej klientem i nie ma żadnych relacji z CEO Cloudcroft – Craigiem Stevenem Wrightem.

Kolejną nieścisłością w biografii Wrighta był jego doktorat na Charles Sturt University. Magazyn Forbes skontaktował się w tej sprawie ze wspomnianym uniwersytetem i okazało się, że nie przyznał on Wrightowi żadnego tytułu doktora. Natomiast otrzymał on trzy stopnie magisterskie związane z różnymi specjalnościami informatycznymi. Warto jednak wspomnieć, że Wright otrzymał tytuł doktora na tej właśnie uczelni, ale dopiero w 2017 r.

Po usunięciu wielu opublikowanych przez siebie treści w internecie, Wright zniknął z przestrzeni publicznej na wiele miesięcy. 2 maja 2016 r. powrócił i publicznie zadeklarował, że jest twórcą Bitcoina. W tym samym miesiącu opublikował list z przeprosinami, w którym odmówił przedstawienia dowodu dostępu do jednego z najwcześniejszych kluczy bitcoinowych, twierdząc, że nie ma „odwagi”, by to zrobić. Jednak wciąż twierdzi, że jest twórcą Bitcoina.

Reklama

W zeszłym miesiącu znany przedsiębiorca wysłał dwa listy z komentarzem do amerykańskiej CFTC (Commodity Futures Trading Commission), stanowiące odpowiedź na prośbę komisji o informacje związane z Ethereum. Wright napisał w nich, że pracował pod pseudonimem Satoshi Nakamoto i ukończył projekt rozpoczęty w 1997 r. Projekt ten miał być zarejestrowany w Departamencie Innowacji australijskiego rządu jako „BlackNet” – poprzednik Bitcoina. W dalszej części komentarza dla CFTC Wright napisał: „Ilość źle zrozumianych i fałszywych informacji, które zostały rozpowszechnione wokół Bitcoina spowodowała, że zdecydowałem się bardziej upublicznić. System, który stworzyłem, został zaprojektowany częściowo po to, aby zakończyć oszustwa najlepiej jak może jakakolwiek technologia. Brak zrozumienia (…) zaowocował rozsiewaniem starych oszustw.”

Słynny australijski przedsiębiorca wciąż nie podpisał wiadomości kluczem związanym z blokiem Genesis Bitcoina, co mogłoby być mocnym dowodem, że jest on naprawdę Satoshim Nakamoto.

 

Bitcoin SV

Craig Wright odegrał kluczową rolę w utworzeniu kryptowaluty Bitcoin SV, powstałej w wyniku forka Bitcoin Cash. Celem zespołu Bitcoin SV było przywrócenie „oryginalnego protokołu Satoshiego”. Projekt kryptowaluty Bitcoin SV był dziełem spółki Wrighta - nChain. Wright przysporzył sobie wrogów w postaci Rogera Vera i Jihana Wu, którzy wspierali drugi powstały w wyniku forka łańcuch – Bitcoin ABC.

Czytaj także: Hard fork Bitcoin Cash (BCH) - brak porozumienia i ślepa chciwość inwestorów

Bitcoin Cash (BCH), będący zeszłorocznym pierwszym hard forkiem bitcoina (BTC) planuje modyfikację własnej sieci, która potencjalnie może doprowadzić do podziału łańcucha bloków BCH. Hard fork został zapowiedziany na czwartek 15 listopada, zaś informacje o możliwym podziale sieci i wsparciu dwóch d.. Czytaj
Hard fork Bitcoin Cash (BCH) - brak porozumienia i ślepa chciwość inwestorów
Reklama

 

Craig Wright i jego patenty

Wright poprzez swoją spółkę nChain złożył w ciągu ostatnich dwóch lat 155 wniosków o patenty. Większość z nich zawiera wzmiankę o blockchain, a 6 z nich o „kryptowalutach”. Zaskakujące jest to, że żaden wniosek patentowy nie zawiera w tytule słowa „Bitcoin”. Wnioski zostały złożone w Europie, pomimo że jest tu trudniej otrzymać patent niż w USA. Powstały podejrzenia, że Wright stara się o patenty bez rzeczywistego zamiaru ich wykorzystania.

 

Bez względu na to, czy Craig Wright jest twórcą Bitcoina, niewątpliwie jego biografia może wzbudzać zainteresowanie. Mimo kontrowersji wokół jego osoby, stał się postacią znaną w środowisku kryptowalutowym.

 

Reklama

Wszyscy są ciekawi, kto kryje się pod pseudonimem Satoshiego Nakamoto. Trwają różne spekulacje na ten temat, a nawet była prowadzona zbiórka pieniędzy na jego poszukiwania.

Czytaj także: Satoshi Nakamoto nadal poszukiwany – trwa zbiórka crowdfundingowa

Prawdziwa tożsamość legendarnego twórcy Bitcoina – Satoshiego Nakamoto jest owiana tajemnicą. Wiele osób czyni starania, by poznać ten sekret. W ostatnim czasie została nawet uruchomiona kampania crowdfundingowa w celu pozyskania środków na prowadzenie poszukiwań Satoshiego na szeroką skalę.   Sa.. Czytaj
Satoshi Nakamoto nadal poszukiwany – trwa zbiórka crowdfundingowa

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama

Czytaj dalej