• Odbierz prezent
Covid uderza w złotego - kurs dolara (USDPLN) zmierza w kierunku 4 złotych

W mijającym tygodniu na sile tylko wzmogły się wcześniej zapoczątkowane ruchy powrotu kapitału do USA. Chociaż Fed pozostaje gołębi, a w tym tygodniu padły frazy o tym, że gospodarka daleka jest stanu sprzed pandemii, rynek zdaje się rozgrywać inny scenariusz – że to amerykańska gospodarka dużo szybciej wyjdzie z pandemii i to w USA będą potrzebne podwyżki stóp procentowych.

Ma to swoje uzasadnienie w postępie szczepień w USA i zapowiedziach J. Bidena 200 mln szczepionek w pierwszych 100 dniach jego prezydentury

Jest to oczywiście wypowiedź podszyta politycznym marketingiem, niemniej w UE cały czas trwa spór o szczepionki, są problemy z zakupami, a w regionie Europy Środkowo-Wschodniej trzecia fala pandemii okazuje się być bardzo silną. Wspólnej walucie nie pomogły nawet bardzo dobre wstępne indeksy PMI dla sektora przemysłu i usług z Niemiec, Francji i całej strefy euro. Wygląda na to, że test wsparcia na 1,17 może mieć miejsce już niedługo, a w razie jego pokonania, kolejną barierą będzie poziom 1,15.

Jak zostało wspomniane wyżej,

nasz region Europy przechodzi ciężko tę falę pandemii, ale szczególnie trudna jest sytuacja właśnie w Polsce. W tym tygodniu dwa dni z rzędu przekroczono 30 tys. Zachorowań na dobę, a dodatkowe obostrzenia ogłoszono dopiero w czwartek (a obowiązywać mają od soboty). Rząd nie wyklucza dalszych restrykcji. Tymczasem, wg deklaracji NBP, słabsza złotówka jest na rękę eksporterom, więc nie ma się co spodziewać, że przy obecnym poziomie 4,63 NBP będzie próbował umocnić złotego. Zachorowania mogą jeszcze rosnąć, a to będzie ciążyć złotemu, dlatego ryzyko ruchu w kierunku 4,70 jest duże. Na USD/PLN natomiast, po pokonaniu 3,90, kolejnym przystankiem może być okrągły poziom 4,00.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk